książka

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Archeologia Nie Z Tej Ziemi - Irlandia
Uczeń
Zarejestrowani

Liczba postów: 18
Okres: Starożytność
RE: Archeologia Nie Z Tej Ziemi - Irlandia
Archeologia Nie z Tej Ziemi 20 - Menhiry i ortostaty
Ludzie od zawsze czcili kamienie i posługiwali się nimi jako narzędziami duchowej działalności. Były one skupiskami energii przeznaczone do obrony własnej lub też obrony zmarłych. Kamienie obdarzone sakralnymi właściwościami dzięki swej formie lub historii były zarazem przedmiotem czci, jak i użytku. Ich istotą we wszystkich okresach pozostawał absolutny sposób istnienia, przekraczający kruchość ludzkiego bytu.
Menhirów i ortostatów w pradziejach było tak dużo, że możemy to porównać do ilości fiatów i polonezów na drogach PRL.
https://youtu.be/qa9eFwDRxe4

Link do kanału
https://tiny.pl/tvz5b
20.03.2020 11:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Uczeń
Zarejestrowani

Liczba postów: 107
Okres: Czasy nowożytne
Poczytałem więcej i jestem pod wrażeniem Pana fascynacji kulturą Irlandii, sam przebywałem kilka lat na Litwie, ale nie zostałem tak zainfekowany.

A o kamieniach w historii cywilizacji rzeczywiście warto się zamyślić i proponuję pociągnąć ten wątek.

W swoim sztandarowym temacie - poprawianie historii - postawiłem tezę, że za wikingami stali Grecy. Czyli Grecy - wikingowie - Normanowie , i mamy obywateli wysp jakże interesujących i prężnych. Jak się Pan odnosi do mojej teorii?

Pozdrawiam.
03.04.2020 17:03
Uczeń
Zarejestrowani

Szanowny Panie,

byłby Pan sławny w świecie nauki jeśli udowodniłby Pan, iż wikingowie pochodzili od Greków.
Ciekawą sprawą dotycząca wikingów w kontekście historii Polski jest to czy Piastowie byli wikingami. Spór trwa, nie wnikam w szczegóły. Moim zdaniem Mieszko I, jego poprzednicy i następcy byli wikingami.
Może ten trop pomoże Panu znaleźć jakieś pole do działania.

Bardzo dziękuję za dobre słowo. Te prehistoryczne kamienie, konstrukcje wielkokamienne mają niesamowitą moc. Trudno to opisać, trzeba być na miejscu i to poczuć. Każdy to odczuje inaczej, na swój sposób. Te kamienie mówią do nas tak naprawdę i w dodatku są bardzo mądre bo są stare-doświadczone. To oczywiście dygresja anaukowa, czysto duchowe odczucie.

Po przerwie spowodowanej pandemią seria Archeologia Nie z Tej Ziemi wraca na prostą. Opublikowałem nowy odcinek, na który niniejszym zapraszam!

Archeologia Nie z Tej Ziemi 21 – Jak zniechęcić wikinga?

Najnowszy odcinek będzie opowieścią o maszkaronach. Maszkaron to detal architektoniczny, wyłącznie o charakterze dekoracyjnym wykorzystywany od średniowiecza do zdobienia budynków. Ten ozdobny motyw, zwykle w postaci stylizowanej głowy ludzkiej lub na pół zwierzęcej lub demona, nierzadko o groteskowo wykrzywionych rysach i fanatycznym układzie włosów. Wierzono, że ich stosowanie chroniło przed złem.
Rada dnia: chcesz się pozbyć natrętnej teściowej, użyj maszkaronu!!!

https://youtu.be/srr8Rx108M4
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09.07.2020 22:36 przez tasman1395.)
09.07.2020 22:34
Uczeń
Zarejestrowani

Archeologia Nie z Tej Ziemi 22 - Legenda o Tuanie synu Carella. Mitologia celtycka

Nadszedł czas na celtycką mitologię. Około roku 1100 naszej ery powstała księga Leabhar uh-Uidre - Księga Burej Krowy. Jednym z rozdziałów tej księgi jest Legenda o Tuanie. Nazwa Księgi, na której mnisi spisywali stare mity wzięła się stąd, iż była wykonana na pergaminie z krowiej skóry. Obok Księgi z Leinster i Księgi Najazdów należała do najważniejszych ksiąg jakich zapiski zachowały się naszych czasów. Kroniki spisane przez mnichów, począwszy od IX wieku, na XVI wieku skończywszy należą do najbardziej pożytecznych dla badań nad kulturą i historią Celtów w Irlandii. Zbiory zbeletryzowanych, ciągle ubogacanych mitów przekazywanych ustnie z pokolenia na pokolenie utrwaliły się w świadomości Irlandczyków jako eposy narodowe i literatura ludowa jednocześnie.

https://youtu.be/KMC6eKLd_kg
Zapraszam!
25.07.2020 15:39
Odpowiedz