Archeologia Nie z Tej Ziemi 32 - Barbakan. Średniowieczne miasto
Kolejny odcinek o historii Irlandii w programie Archeologia Nie z Tej Ziemi. Tym razem zwiedzimy barbakan w Droghedzie, jedyna tego typu budowla zachowana prawie w całości na Zielonej Wyspie. Zapraszam!
Średniowieczne miasto wyposażone było w liczne obiekty, które zapewniały bezpieczeństwo swoim mieszkańcom przed atakami nieprzyjacielskich wojsk. Jednym z dzieł obronnych był barbakan. Konstrukcja wywodząca się z architektury arabskiej powstrzymywała pierwszy impet natarcia. Wysunięta przed linię murów miejskich ułatwiała obronę miasta.
Barbakan, inaczej przedbramie, rozpowszechnił się w średniowieczu i w różnych formach przetrwał do połowy XVIII wieku. Najstarszy zachowany barbakan w Europie pochodzi z pierwszej połowy XIII wieku i znajduje się w Carcassonne we Francji. Najstarsze polskie przedbramie znajduje się w Toruniu, wybudowane w 1429 roku.
Niniejszym odcinkiem rozpoczynamy odcinki związane ze średniowiecznym miastem, w których między innymi dowiemy się jak powstawało miasto, co je wyróżniało, jakimi prawami się rządziło. Bliżej przyjrzymy się bramom miejskim, murom obronnym, klasztorom, kościołom, działkom mieszczańskim oraz innym miejscom związanym ze średniowiecznym miastem, np. rynek, port, uniwersytet.
https://youtu.be/tbfvj24SMgg