Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bitwa nad Bzurą
Magister
Zasłużony

Liczba postów: 647
Okres: II wojna światowa
RE: Bitwa nad Bzurą
"Wiesz dobrze, że żaden plan nie przyniósłby Polsce cienia szansy na powstrzymanie ataku niemieckiego i takie ustabilizowanie linii frontu aby doczekać ofensywy sojuszników. "

Oczywiście i od początku tak właśnie twierdzę. Przytoczony przez Ciebie świetny przykład Serbii jest bardzo adekwatny do porównania - tam różnice w armiach nie były tak wielkie, Serbowie byli po prostu słabiej uzbrojeni, wyposażeni i mniej liczni. Ale mogli to zrównoważyć wyższym morale, lepszym dowodzeniem i wykorzystaniem błędów przeciwnika, który popełnił je już na szczeblu operacyjnym. To były armie jednak tego samego okresu. Natomiast zwracam uwagę, że polski plan, aczkolwiek niemożliwy do realizacji i oparty na błędnych przesłankach, nie był wcale aż tak idiotyczny i miał pewne racjonalne założenia. Racjonalne, co nie znaczy realne.

"Rozczarowanie elit, stało się klęską całego narodu. "

Z drugiej znowu strony, czy można było stworzyć coś lepszego? W ówczesnej sytuacji niestety nie.
15.11.2013 20:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Student
Zarejestrowani

Liczba postów: 165
Okres: Historia XIX wieku
(15.11.2013 20:49)Rafi napisał(a):  Z drugiej znowu strony, czy można było stworzyć coś lepszego? W ówczesnej sytuacji niestety nie.

Nic mnie tak nie wkurza, jak prawdziwość Twojego stwierdzenia.

Mój dziadek st. strz. Edward Cz. który był kierowcą kolumny sanitarnej 8 Batalionu Pancernego oraz wuj kpr. Michał P. który służył w 62 p.p. trafili do niewoli pod Sochaczewem.
Dziadek mojej żony st.strz. Szczepan D. który wcześniej służył w KOP-ie, zmobilizowany trafił do 61 p.p i zaginął gdzieś pod Warszawą. I jak tu nie przejmować się bitwą nad Bzurą ???

O Szczepanie D. informacja dostępna pod linkiem;

https://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=26624
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15.11.2013 21:22 przez seth.)
15.11.2013 21:17
Student
Zarejestrowani

Liczba postów: 297
Okres:
(01.11.2013 14:57)Rafi napisał(a):  Było to więc pozbawione pomyślunku posunięcie, oparte na założeniach ,,nie oddamy ani guzika". "

Chodzi o obronę całej linii granic.

Nie do końca.
Takie rozciągniecie miało głęboki sens jak sobie przypomnimy działania i żądania Hitlera.
Załóżmy.
Opieramy obronę na linii Wisły i Sanu. Niemcy wchodzą do Polski, zajmują cały zachód i nie ruszają się dalej. Polska traci spory kawał terenu i nawet nie ma możliwości by krzyczeć o zagarnięciu tych ziem. Hitler ma argument, który sami mu dostarczyliśmy, sami odstąpiliśmy mu kawałek kraju, zgadzając się na jego żądania i jeszcze dodaliśmy trochę, w akcie dobrej woli.

Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoja opowieść.

Veni, vidi, vici.
19.11.2013 14:17
Magister
Zarejestrowani

Liczba postów: 395
(19.11.2013 14:17)Aquarius napisał(a):  
(01.11.2013 14:57)Rafi napisał(a):  Było to więc pozbawione pomyślunku posunięcie, oparte na założeniach ,,nie oddamy ani guzika". "

Nie do końca.
Takie rozciągniecie miało głęboki sens jak sobie przypomnimy działania i żądania Hitlera.
Załóżmy.
Opieramy obronę na linii Wisły i Sanu. Niemcy wchodzą do Polski, zajmują cały zachód i nie ruszają się dalej. Polska traci spory kawał terenu i nawet nie ma możliwości by krzyczeć o zagarnięciu tych ziem. Hitler ma argument, który sami mu dostarczyliśmy, sami odstąpiliśmy mu kawałek kraju, zgadzając się na jego żądania i jeszcze dodaliśmy trochę, w akcie dobrej woli.
Lepiej tymczasowo poświęcić trochę, niż ostatecznie oddać wszystko.
Poza tym nie mówię o oddaniu tych ziem pod władzę Hitlera, a o sensowniejszym-moim zdaniem- wariancie obrony.

[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Piszę poprawnie
19.11.2013 23:09
Magister
Zasłużony

Aquariusie, nie chcę się śmiać ale cytat, który mi przypasałeś nie jest mój a dodatkowo ja się z tą wypowiedzią nie zgodziłem - moja wypowiedź w poście nr 24 Uśmiech
20.11.2013 00:23
Magister
Zasłużony

Liczba postów: 575
Okres: Epoka napoleońska
(19.11.2013 14:17)Aquarius napisał(a):  

Nie do końca.
Załóżmy.

A w realu jak to wyglądało? . Niemców tak wkurzyła trzy dniowa bitwa graniczna, że zalezli pod lwów ?
29.11.2013 17:07
Magister
Zasłużony

"A w realu jak to wyglądało? . Niemców tak wkurzyła trzy dniowa bitwa graniczna, że zalezli pod lwów ? "

Wiadomo, ze jak Hitler już rozpoczął wojnę to chodziło mu o zniszczenie polskiej armii a nie o zajęcie jakiegoś kawałka terytorium, w którym musiałby potem trzymać cała armię, aby się zabezpieczyć przed jego odbiciem.
29.11.2013 23:45
Początkujący
Zarejestrowani

Liczba postów: 1
Okres: Starożytność
A jak wyglądało by to technicznie, tzn. czym uderzał by Kutrzeba 2 września i w co?
Piszesz też w artykule, że Rydz działał schematycznie i nie brał pod uwagę możliwości uderzeń na odsłonięte skrzydła Niemców. Do czego w takim razie miała służyć odwodowa Armia "Prusy"?

Notatka od poldas, 29.09.2015 19:04 :

Dlaczego kopiujesz cudzą wypowiedź z tego samego tematu, podszywając się pod nią, jako jej autor?

Poznań projekty domów
29.09.2015 18:25
Moderator
Moderator

Liczba postów: 3,167
Ad. Zdisiek9988f;
Z kim Ty polemizujesz?

Ode mnie;
Odwodowa Armia Prusy nie zdążyła się skoncentrować, bo Niemcy byli szybsi.
Bardziej mnie jednak zastanawia Armia Poznań;
Ta do 8/9 września się nudziła. Miała pełne stany etatowe i była przygotowana do walki.
W końcu uderzyła na lewe skrzydło 8 Armii Blaskowitza, a rezultatem był blamaż.
Atakując trzema dywizjami nie potrafiono zniszczyć jednej - 30 DP Wehrmachtu.

Równolegle śmieję się z niemieckiego rozpoznania.
Im się wydawało że w Wielkopolsce nie ma polskich wojsk. Przegapić całą armię? Nieźle.

Edit;
Cytat:A jak wyglądało by to technicznie, tzn. czym uderzał by Kutrzeba 2 września i w co?
Piszesz też w artykule, że Rydz działał schematycznie i nie brał pod uwagę możliwości uderzeń na odsłonięte skrzydła Niemców. Do czego w takim razie miała służyć odwodowa Armia "Prusy"?
To wypowiedź numer 5 w tym temacie.

Pozdrawiam
poldas
[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Piszę poprawnie; Przynajmniej tak mnie się wydaje.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 29.09.2015 19:01 przez poldas.)
29.09.2015 18:51
Początkujący
Zarejestrowani

Liczba postów: 2
Moim zdaniem mogłoby to zmienić sytuację na froncie, ale niestety pozostaje nam tylko gdybać.

18.01.2016 14:30
Odpowiedz