książka

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bitwa u wrót Warszawy 1920
PISARZ WIELKI KORONNY
Zarejestrowani

Liczba postów: 412
Okres: Średniowiecze
Bitwa u wrót Warszawy 1920
Cytat:Kto jest ojcem polskiego zwycięstwa - Piłsudski, Rozwadowski, Weygand, Matka Boska czy... Stalin?

Takie oto pytanie stawia Lech Wyszczelski w swojej książce "Bitwa u wrót Warszawy 1920. Działania wojenne na przedpolu stolicy".

Jedni uważają, ze plan obrony opracował i zrealizował Piłsudski. Następni całą chwałę przypisują Rozwadowskiemu. O Weygandzie się wspomina. Ale w świadomości społeczeństwa raczej Stalin nie występuje jako "pomocnik".

"Jak mawiał mój nauczyciel: w szkole są dwa najważniejsze przedmioty - przysposobienie obronne, żeby wiedzieć, jak strzelać i historia, żeby wiedzieć do kogo" - Michał Dielagin, rosyjski polityk i ekonomista
http://www.blog.avehistorica.edu.pl
http://www.avehistorica.edu.pl
28.01.2014 12:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moderator
Moderator

Liczba postów: 3,955
Okres: Starożytność
RE: Bitwa u wrót Warszawy 1920
Mnie by ciekawiło bardziej kto dokładnie opracował plan ataku znad rzeki Wieprz, co doprowadziło do odcięcia zgrupowania północnego wojsk bolszewickich od reszty zajętego terytorium.
Trza było się zatem ewakuować tranzytem poprzez Prusy Wschodnie.

W świetle mojej wiedzy - Autorem był Rozwadowski, konsultantem Weygand, zatwierdzającym Piłsudski, a patronem Boska Matka.

Pozdrawiam
poldas
[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Piszę poprawnie; Przynajmniej tak mnie się wydaje.
28.01.2014 21:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Magister
Zasłużony

Liczba postów: 647
Okres: II wojna światowa
Cytat:Jedni uważają, ze plan obrony opracował i zrealizował Piłsudski
Jakoś Piłsudski nigdy mi się nie kojarzył z pracami sztabowymi. Zresztą jak kojarzę do planu obrony miano zastrzeżenia o nieoparcie się na starej linii umocnień.

Cytat:Ale w świadomości społeczeństwa raczej Stalin nie występuje jako "pomocnik".
Ale był okres, ze w artykułach prasowych o tym wspominano na zasadzie poczytnej ciekawostki. Fakt, że do polskiego zwycięstwa przyczyniła się i strona radziecka Uśmiech.
Cytat:W świetle mojej wiedzy - Autorem był Rozwadowski, konsultantem Weygand, zatwierdzającym Piłsudski, a patronem Boska Matka.
Tak by to w skrócie wyglądało, choć trzeba zaznaczyć, że sama koncepcja kontrataku nie była tylko Rozwadowskiego.
28.01.2014 22:45
Moderator
Moderator

Rafi - Kogo byś jeszcze typował w sensie twórcy?

Pozdrawiam
poldas
29.01.2014 00:42
Magister
Zasłużony

Liczba postów: 647
Okres: II wojna światowa
(29.01.2014 00:42)poldas napisał(a):  Rafi - Kogo byś jeszcze typował w sensie twórcy?
W sensie twórcy koncepcji oczywiście jeszcze Piłsudskiego.
29.01.2014 18:23
PISARZ WIELKI KORONNY
Zarejestrowani

W książce Wyszczelskiego znalazłem taki oto fragment:

Cytat:W literaturze przedmiotu wymieniane są trzy plany bitwy warszawskiej autorstwa Piłsudskiego, Rozwadowskiego i Weyganda. Ten ostatni dementuje informacje, iż był autorem planu bitwy warszawskiej. W wywiadzie opublikowanym 22 sierpnia 1920 r. w "Kurierze Polskim".
Cytat:Weygand (...) nie tylko zaproponował wprowadzenie do niego kilku znaczących korekt do strony wykonawczej, ale dużo energii włożył na etapie jego powstawania. Panuje opinia, iż był jednym ze współautorów koncepcji wykonania (...) zasadniczego zwrotu zaczepnego

Współautorem a nie twórcą. Czyli wychodziło by na to, że była swego rodzaju burza mózgów jak przeprowadzić tę operację wojskową.
Pod Brześciem Litewskim planowano przeprowadzić podobną, choć ona w zamierzeniu nie miała być bitwą decydującą. Ale z powodu bardzo szybkich postępów przeciwnika nie zdążono jej zorganizować.

"Jak mawiał mój nauczyciel: w szkole są dwa najważniejsze przedmioty - przysposobienie obronne, żeby wiedzieć, jak strzelać i historia, żeby wiedzieć do kogo" - Michał Dielagin, rosyjski polityk i ekonomista
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 29.01.2014 18:31 przez natchor.)
29.01.2014 18:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Profesor
Zasłużony

Liczba postów: 782
Okres: Epoka napoleońska
Czy Piłsudski, miał jakieś w kwalifikacje do '' ze plan obrony opracował i zrealizował Piłsudski'' .Chodzi mi o wykształcenie wojskowe. Z tego co wiem, oprócz stopnia marszałka [na który sam się mianował ] żadnego innego nie posiadał
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 02.02.2014 16:54 przez welder.)
02.02.2014 16:46
PISARZ WIELKI KORONNY
Zarejestrowani

Czy miał jakieś wykształcenie wojskowe to nie wiem. Żołnierzem był to się znał. Mniej lub bardziej.

Wydaje mi się, że opracowanie planu nie można przypisać jednej osobie. Chodzi tylko o ustalenie wkładu poszczególnych osób (Piłsudski, Rozwadowski, Weygand). Bodajże już 6 VIII zdecydowano o przeprowadzeniu zwrotu zaczepnego. Wcześniej nie można było tego dokonać z powodu szybkich postępów nieprzyjaciela.
Być może:
- Piłsudski jako Naczelny Wódz wskazał konieczność przeprowadzenia manewru
- Rozwadowski przedstawił kilka koncepcji wykonania planu
- dyskutowano nad nimi w sztabie, swoje propozycje dorzucał Weygand
- Piłsudski wybrał wariant ataku znad Wieprza. Jako, że on zdecydował o ostatecznym wariancie, to wziął na siebie całą odpowiedzialność za porażkę lub sukces

03.02.2014 14:40
Profesor
Zasłużony

Liczba postów: 782
Okres: Epoka napoleońska
(03.02.2014 14:40)natchor napisał(a):  Czy miał jakieś wykształcenie wojskowe to nie wiem. Żołnierzem był to się znał. Mniej lub bardziej.
Skoro wykształcenia nie miał , to raczej mniej niż bardziej
Cytat: Jako, że on zdecydował o ostatecznym wariancie,

O, ostatecznym wariancie zdecydował Rozwadowski , w dniu 9 VIII.

Cytat:to wziął na siebie całą odpowiedzialność za porażkę lub sukces

Za sukces,wziął pełną odpowiedzialność. Od porażki był ''ubezpieczony'' , złożył dymisje i wyjechał do Bobowa

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/peln...11be8.html
http://www.stanislawkalemba.pl/oldweb/doc027.htm
Moim zdaniem ,zasadne jest pytanie czy w dniach 12 VIII- ? VIII Piłsudski, był Naczelnikiem Państwa i Naczelnym Wodzem Wojsk Polskich.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 31.03.2014 11:20 przez welder.)
31.03.2014 11:04
Moderator
Moderator

Do Bobowej.
Jest takie miasto 30 km. na południe od Tarnowa i 50 na wschód od Nowego Sącza.
Dymisja złożona na ręce Witosa nie była oficjalna.
Premier ją przyjął, ale nie ogłosił. Dokument wsadził do sejfu.

Pozdrawiam
poldas
04.04.2016 17:49
Odpowiedz