Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Broń odwetowa
Profesor
Zasłużony

Liczba postów: 856
Okres: Starożytność
RE: Broń odwetowa
Hej
(07.02.2012 07:08)janusz napisał(a):  Raczej bliżej niz dalej ,maksymalny zsieg tych pocisków to 160 km.

Znalazłem na jakimś forum fragment z tego raportu o którym wspomniałeś http://www.lwag.org/forums/archive/index.php/t-734.html najwyraźniej jest to cytat z książki Heinz Dieter Hölsken "Die V-Waffen" - Deutsche verlags-Anstalt Stuttgart - 1984 - ISBN 3-421-06197-1. I jest tam taki fragment:

"Bad calculations made the warheads (weight only 40kg of which 25 kg explosives)land between the towns of GENT and AALST some 53 kms further away."

...który pozwolę sobie przetłumaczyć:
"Błędne obliczenia spowodowały, że głowice bojowe (ważące jedynie 40 kg, z czego 25 kg materiał wybuchowy) lądowały pomiędzy miejscowościami Gent i Aalst, jakieś 53 km za daleko".

Pozdrawiam
Speedy
07.02.2012 12:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Doktor
Zarejestrowani

Liczba postów: 1,006
Okres:
Troller wspomina o maksymalnym zasięgu rakiet 160 km ,stanowiska wyrzutni znajdowały sie 165 km od celu i kącie podniesienia wyrzutni 65 stopni tyle w tej sprawie mogę dodac.
07.02.2012 17:08
Profesor
Zasłużony

Liczba postów: 856
Hej
Eee tam, na pewno możesz dodać coś jeszcze Uśmiech Czy dysponujesz może rysunkiem tej głowicy od Rheinbote, ewentualnie informacją, jaki tam był zapalnik?

Bo na wspomnianym wcześniej forum znalazłem jeszcze taki tekst:

Cytat:Tests on a gunnery range only showed at ground zero
a small circle in the sand with a diameter of only 1.20 meter.

Testy na poligonie artyleryjskim wykazały jedynie w punkcie trafienia niewielkie koło w piasku, o średnicy tylko 1,2 m.

Brzmi to raczej dziwnie. Nie wydaje się możliwe, by wybuch 25 kg m.w. miał tak mizerne skutki. Być może zastosowany zapalnik "nie wyrabiał" w tak szybko spadającym pocisku (przypuszczam, że prędkość końcową mógł mieć w okolicach nawet 1500 m/s) i nie dochodziło do prawidłowej detonacji, lecz materiał wybuchał tylko samorzutnie od uderzenia (taki wybuch ma zwykle charakter deflagracji, czyli gwałtownego spalania, a więc jego efekty są o wiele słabsze od detonacji).

Dla porównania, amunicja zbliżonej wielkości: bomba burząca SC 50 (masa zależnie od wersji 48-55 kg, masa m.w. 21-26 kg) wg niemieckiej instrukcji, przy zastosowaniu zapalnika o działaniu natychmiastowym, powodowała w przeciętnym gruncie powstanie leja o głębokości 0,8 m i średnicy 2,4 m, a przy zapalniku ze zwłoką - leja o gł. 2,4 m i śr. 5,4 m.

Pozdrawiam
Speedy
08.02.2012 14:33
Doktor
Zarejestrowani

Okres:
Speedy napisał(a):Czy dysponujesz może rysunkiem tej głowicy od Rheinbote, ewentualnie informacją, jaki tam był zapalnik?
Niestety tylko zdjeciami i rysunkiem wyrzutni.
Speedy napisał(a):mi to raczej dziwnie. Nie wydaje się możliwe, by wybuch 25 kg m.w. miał tak mizerne skutki.
Mam trochę inne dane masa materiału wybuchowego to 40 kg
masa całkowita 1656 kg
masa I stopnia 710 kb
II stopnia 380 kg
III stopnia 360 kg
IV stopnia 166 kg.
Speedy napisał(a):Testy na poligonie artyleryjskim wykazały jedynie w punkcie trafienia niewielkie koło w piasku, o średnicy tylko 1,2 m.
Ciekawe na jakim poligonie ponieważ w Łbie prowadzono strzelania w kierunku bornholmu często bez głowic chyba że po przeniesieniu poligonu do Borów Tucholskich trzeba by pogrzebać w Abschnite H.Klena .
08.02.2012 17:50
Uczeń
Zarejestrowani

Liczba postów: 73
Okres: II wojna światowa
A tu mnie jeszcze nie było... Duży uśmiech
Cytat:Mam trochę inne dane masa materiału wybuchowego to 40 kg
40 kg to masa głowicy, mw (trialenu) było faktycznie tylko 25 kg.
Ten 1,2 m lej powstał - o ile mnie pamięć nie myli - w Łebie, gdy podczas jednego ze startów doszło do awarii i głowica wybuchła niedaleko od wyrzutni.

Jeśli chodzi o zasięg Rheinbote, to faktycznie było tak, jak pisze Speedy - obliczeniowy zasięg rakiety wynosić miał 165 km, jednak w rzeczywistości sięgnął 220 km (wpływ małego oporu powietrza na dużych wysokościach), acz odkryto ten fakt już po wysłaniu jednostki Troellera na Antwerpię, stąd i wynikłe fatalne pudło.
27.06.2012 15:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moderator
Moderator

Liczba postów: 4,240
Cześć Grzesiu;
Miło zetrzeć się z takim "Dinozaurem" forumowym.

Rakiety z napędem prochowym nie sprawdziły się wtedy. Jednak była to koncepcja nadzwyczaj ciekawa.
Toż to były rakiety wielostopniowe. Część tych doświadczeń można było wykorzystać przy A9/A10.

Pozdrawiam
poldas
[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Piszę poprawnie; Przynajmniej tak mnie się wydaje.
27.06.2012 15:15
Doktor
Zarejestrowani

Okres:
poldas napisał(a):Rakiety z napędem prochowym nie sprawdziły się wtedy. Jednak była to koncepcja nadzwyczaj ciekawa.
Toż to były rakiety wielostopniowe. Część tych doświadczeń można było wykorzystać przy A9/A10.
A-10 to jeden silnik o ciągu 200 ton na paliwo płynne ,paliwo stałe nie dawało takiego ciagu ,nastepna miala być A-11 trzuystopniowa z mozliwościa wyniesienia ładunku 1000 - 1700 kg. projekt ten był rozwijany w Peenemunde pod kierunkiem von Brauna nastepny to projekt A-12 prof.Eugena Sangera skopiowany przez sowietów jako N-1 wreszcie projekt A-13,15,15 von Brauna te dwa ostatnie to w istocie pierwowzór rakiet Saturn z programu Apollo.
27.06.2012 16:31
Fregattenkapitän
Zarejestrowani

Liczba postów: 783
(05.02.2012 12:13)Speedy napisał(a):  A jeśli dobrze pamiętam to w artykule I.Witkowskiego w gazecie „Technika wojskowa – Historia” nr 1 i 2 z 2011 autor zdaje się też użył (jak sądzę błędnie) określenia „radar pozahoryzontalny”.

Cześć Speedy,
zbyt Ciebie cenię, aby się zgodzić z cytowanym przez Ciebie gościem. Przecież on jest nawiedzonym szarlatanem a w te jego pierdoły to on chyba tylko sam wierzy i popada w samouwielbienie. Niestety nadal jest aktywny w czasopismach, które powinny się znaleźć na półkach z pozycjami z dziedziny psychologii paranormalnej. Ten gość wierzył w bazy UBootwaffe na Antarktydze, a to przecież czysta utopia. Parę lat temu napisał głupoty o rakietach zastosowanych na okrętach podwodnych KM działających w ramach 30 Flotylli U-Bootów. Napisałem wtedy na dws-ie org, czy fowie sprostowane, kiedy mnie tam jeszcze tolerowano i znaleźli się ludzie, którzy się ze mną zgodzili. Poszukam jutro i wstawię linki, o ile tutaj mój obecny post wzbudzi zainteresowanie.
27.06.2012 19:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Uczeń
Zarejestrowani

Liczba postów: 73
Cytat:A-10 to jeden silnik o ciągu 200 ton na paliwo płynne ,paliwo stałe nie dawało takiego ciagu
Tzn. teoretycznie to nie było problemu, żeby wyciągnąć tyle z paliwa stałego - np. któraś ze zbudowanych rakiet Rheinmetalla miała silnik 1. stopnia o ciągu 70 ton, dajemy trzy takie i voila. Rheinbote III miałby ciąg pierwszego stopnia w okolicy 200 ton, może nawet ciut więcej. Oczko Natomiast z wielu innych przyczyn lepiej zrobić silnik o dużym impulsie całkowitym na paliwie ciekłym.

Cytat:Poszukam jutro i wstawię linki, o ile tutaj mój obecny post wzbudzi zainteresowanie.
O tak, ja jestem bardzo ciekaw - poproszę o te linki!

Notatka od poldas, 28.06.2012 23:22 :

Ciąg dalszy dyskusji o U-bootach z rakietami i wiedzę na temat świetnej recenzji Glasischa, znajdziemy tutaj - http://forum.historyk.eu/temat-rakietowe...27#pid7127

27.06.2012 19:41
Moderator
Moderator

Liczba postów: 4,240
Zastanawia mnie pojęcie "dużego impulsu całkowitego" w rozważaniu na temat różnic między napędem paliwem stałym (proch), a paliwem ciekłym (alkohol + tlen?).
O co tu chodzi?

Pozdrawiam
poldas
[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Piszę poprawnie; Przynajmniej tak mnie się wydaje.
28.06.2012 23:49
Odpowiedz