książka

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ciekawostki o wojnie koreańskiej
Offline
Uczeń
Zarejestrowani
     
Liczba postów: 3
Dołączył: 07.02.2021
Okres: Dzieje najnowsze
Post: #1
Ciekawostki o wojnie koreańskiej
Witam!
Chciałbym podzielić się kilkoma ciekawostkami o wojnie w Korei. Pierwsza dotyczy zaangażowania Sowietów w tym konflikcie, a właściwie pilotów którzy mieli walczyć z Amerykanami nad Koreą. Podobno Amerykanie przechwytywali ich rozmowy przez co zorientowali się z kim mają doczynienia. Jednym z pilotów radzieckich był Iwan Kożedub - as myśliwski II wojny światowej, który dowodził dywizją lotniczą, ale sam miał zakaz wykonywania lotów bojowych. Większe zwycięstwa w powietrzu w Korei odnieśli : Nikolaj Sutjagin - 22 zwycięstwa, Jewgienij Pepeljajew - 19 zwycięstw, Aljeksandr Smorczkow - 12 lub 15 zwycięstw, Dmitrij Oskin - 14 lub 16 (wg. rosyjskich źródeł), Siergiej Kramarienko - 13 lub 16, poza nimi jeszcze kilkudziesięciu miało tytuł asa. Również wielu Chińczyków zasiadało za sterami migów, ale w odróżnieniu od ZSRR Chiny całkowicie były zaangażowane w wojnie koreańskiej.
Druga jest powiązana z tym co napisałem powyżej, chodzi o spór między ChRL, a ZSRR po wojnie w Korei. A więc Chiny w czasie tej wojny były najbardziej obciążone, chińskie posiłki wysłane na pomoc Korei Północnej liczyły tysiące żołnierzy, głównie ochotników, zaś Związek radziecki ograniczył się tylko do dostarczania broni, amunicji, czołgów, samolotów no i oczywiście małej liczby pilotów i instruktorów wojskowych. Chiny niewątpliwie wzięły na siebie największy ciężar w czasie wojny, gdyby wtedy tego nie zrobiły Korea Północna najprawdopodobniej przegrałaby wojnę i w ogóle przestałaby istnieć. Chiny czuły żal do ZSRR, nawet długo po wojnie, że nie wysyłał on swoich żołnierzy do walki na lądzie. Z tego powodu nastąpił też rozłam radziecko-chiński w latach 60-tych. Stalin nie chciał wysyłać większych ilości wojsk do Korei przede wszystkim z 2 przyczyn : bał się otwartej wojny między ZSRR a USA, zdawał sobie sprawę z zagrożenia III wojną światową a zarazem nuklearną. Poza tym nie chciał ponosić niepotrzebnych strat.
I ostatnia ciekawostka która też wiąże się z tym co pisałem wcześniej czyli możliwość wybuchu wojny nuklearnej.
W pewnym momencie wojny Amerykanie byli przytłoczeni przez liczniejsze wojska chińskie i coraz ciężej radzili sobie z nimi, w takiej sytuacji gen. McArthur prosił kilkakrotnie prezydenta Trumana o dostarczenie broni atomowej i użycie jej przeciw Chińczykom. Truman odmawiał ponieważ wiedział co było by następstwem zastosowania tego rodzaju broni. Ostatecznie prezydent zdymisjonował gen. McArthura.

Dziękuje
08.02.2021 23:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
Profesor
Zarejestrowani
     
Liczba postów: 953
Dołączył: 19.01.2012
Okres:
Post: #2
RE: Ciekawostki o wojnie koreańskiej
Wszystkie radzieckie jednostki lotnicze, które brały udział w wojnie koreańskiej, zostały skonsolidowane w specjalnie uformowany 64. Korpus Myśliwski. Co więcej, powstał dopiero 27 listopada 1950 roku - po spotkaniu radzieckich pilotów z amerykańskimi. Wynikało to z faktu, że początkowo radzieccy piloci nie planowali brać udziału w operacjach bojowych nad terytorium Korei Północnej: na początku 1950 roku udali się do Chin, aby osłaniać obszar Szanghaju przed nalotami sił powietrznych Kuomintang. . Jednak szybki postęp wojsk ONZ i początek nalotów amerykańskich bombowców na chińskie lotniska zmusiły radzieckie dowództwo do wydania „zielonego światła” atakom samolotów wroga. W tym samym czasie naszym pilotom nie wolno było przelatywać nad linią demarkacyjną na 38 równoleżniku i brać udział w bitwach nad Morzem Żółtym w celu wyeliminowania ryzyka złapania. W Chinach znajdowały się nawet główne lotniska radzieckich dywizji powietrznych i pułków powietrznych wchodzących w skład 64. Korpusu Powietrznego. Nawiasem mówiąc, radzieccy piloci walczyli w swoich samochodach, ale mieli numery i symbole Sił Powietrznych Korei Północnej, a jednocześnie w chińskich mundurach i chińskich dokumentach: nigdy nie było oficjalnej radzieckiej armii w Korei.
Od marca 1951 do lutego 1952 w skład 64. Korpusu Powietrznego wchodzi 324 Dywizja Czerwonego Sztandaru Lotnictwa Myśliwskiego Svirskaya. Jednostką dowodził w tym czasie jeden z dwóch asów radzieckich - trzykrotny Bohater Związku Radzieckiego, pułkownik Iwan Kożedub . Według popularnej wersji inicjatorem jego wysłania do Chin, na granicę z Koreą Północną, był Wasilij Stalin, dowódca Sił Powietrznych Moskiewskiego Okręgu Wojskowego, w skład którego wchodził 324 Dywizja Lotnicza. Z jego rozkazu kategorycznie zabronił Iwanowi Kozhedubowi wznosić się w powietrze i uczestniczyć w bitwach powietrznych podczas podróży służbowej: gdyby taki słynny as wpadł w ręce Amerykanów, stałby się wielką polityczną i ideologiczną katastrofą. Co więcej, Ivan Kozhedub wyjechał nawet w podróż służbową pod fałszywym nazwiskiem - Kryłow. Chociaż nie było tajemnicą dla jego podwładnych, kto dokładnie dowodził dywizją powietrzną, która stała się najskuteczniejszą ze wszystkich radzieckich formacji walczących na koreańskim niebie: 216 zwycięstw przy własnych stratach 27 samochodów i 9 pilotów.
Tutaj jest dokładny wykaz zwycięstw powietrznych w wojnie koreańskiej
http://soviet-aces-1936-53.ru/korea/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09.02.2021 07:47 przez janusz.)
09.02.2021 07:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
Moderator
Moderator
     
Liczba postów: 4,124
Dołączył: 13.11.2011
Okres: Starożytność
Post: #3
RE: Ciekawostki o wojnie koreańskiej
Tu by się rozchodziło o Aleję MiGów.
Przez całą wojnę stosunek strat F84 do MiG-15, wyniósł jak 1 : 1,8.
Źródło - http://www.mossekongen.no/downloads/2008...iefing.pdf

Pozdrawiam
poldas
[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Piszę poprawnie; Przynajmniej tak mnie się wydaje.
09.02.2021 14:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
Profesor
Zasłużony
     
Liczba postów: 813
Dołączył: 09.12.2011
Okres: Starożytność
Post: #4
RE: Ciekawostki o wojnie koreańskiej
(09.02.2021 14:03)poldas napisał(a):  Tu by się rozchodziło o Aleję MiGów.
Przez całą wojnę stosunek strat F84 do MiG-15, wyniósł jak 1 : 1,8.
Źródło - http://www.mossekongen.no/downloads/2008...iefing.pdf

Coś nie tak z linkiem, nie otwiera mi się.
I czemu akurat F-84? Podstawowym myśliwcem przewagi powietrznej był raczej F-86 i to on uważany jest powszechnie za odpowiednik MiG-a-15

Pozdrawiam
Speedy
09.02.2021 14:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
Profesor
Zarejestrowani
     
Liczba postów: 953
Dołączył: 19.01.2012
Okres:
Post: #5
RE: Ciekawostki o wojnie koreańskiej
Obszar najbardziej zaciekłych walk powietrznych rozciągał się wzdłuż południowego brzegu rzeki. Jalujiang, wzdłuż którego przebiega granica między Koreą a Chinami. Amerykańscy piloci nazwali ten obszar MiG Alley.
W początkowej fazie walk Amerykanie używali F-80 i F-84 jednak od grudnia 1950 weszły do walki roku nowe myśliwce F-86 Sabre , Te samoloty stały się głównymi przeciwnikami MiG-ów podczas wojny koreańskiej. Nowe samoloty amerykańskie nie ustępowały radzieckim myśliwcom osiągami w locie. Ponadto w systemie celowniczym F-86, w przeciwieństwie do  MiGa zastosowano dalmierz radiowy, który umożliwiał strzelanie do wroga z dużą dokładnością, a amerykańscy piloci byli ubrani w kombinezony anty-G.
MiG-15 i Sabre to przedstawiciele pierwszej generacji myśliwców odrzutowych, które niewiele różniły się możliwościami bojowymi. MiG 15 był o dwie i pół tony lżejszy (masa startowa 5044 kg), ale „ciężkość” Sabre została skompensowana wyższym ciągiem silnika (4090 kg w porównaniu do 2700 kg dla MiG). Ich stosunek ciągu do masy był praktycznie taki sam - 0,54 i 0,53, a także maksymalna prędkość na ziemi - 1100 km / h. Na dużych wysokościach MiG-15 zyskał przewagę w przyspieszaniu i szybkości wznoszenia, podczas gdy Sabre lepiej manewrował na małej wysokości. Mógł też dłużej przebywać w powietrzu mając 1,5 tony paliwa.
Na oficjalnej stronie rosyjskich sił powietrznych podano stratę 335 zestrzelonych MiG-15 w tej wojnie i 224 F-86
09.02.2021 16:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
Profesor
Zasłużony
     
Liczba postów: 813
Dołączył: 09.12.2011
Okres: Starożytność
Post: #6
RE: Ciekawostki o wojnie koreańskiej
To ja też tak ciekawostkowo, skoro trzymamy się tych lotniczych kawałków.

Do pierwszej potyczki w powietrzu doszło już 27.VI.1950. Amerykanie, mając świadomość, że Seul jest w tych warunkach nie do utrzymania, prowadzili wówczas wytężoną ewakuację personelu dyplomatycznego i pracowników cywilnych korzystając z pobliskich lotnisk Suwon i Kimpo. Tego dnia z Kimpo wystartowała formacja złożona z 4 samolotów transportowych C-54 Skymaster w eskorcie 5 myśliwców dalekiego zasięgu F-82 Twin Mustang z 68. i 339. Dywizjonu Myśliwskiego (Fighter Squadron)., kierując się do Japonii. Niedługo po starcie, ok. 12:00 została ona zaatakowana przez 5 północnokoreańskich myśliwców zidentyfikowanych jako Ła-7. Myśliwce eskorty podjęły walkę i w krótkim czasie zestrzeliły 3 napastników, dwaj pozostali oddalili się. Amerykanie nie ponieśli strat (kilka samolotów odniosło uszkodzenia, nie przeszkadzające jednak w kontynuowaniu lotu do Japonii).

Tego samego dnia miało też miejsce pierwsze w tym konflikcie starcie z udziałem samolotów odrzutowych. Wczesnym popołudniem w rejonie Suwon granicę przekroczyła grupa 8 samolotów szturmowych Ił-10 lotnictwa Korei Północnej. Formacja podzieliła się i 4 maszyny zaatakowały lotnisko w Kimpo, niszcząc na ziemi 1 samolot szkolno-treningowy T-6 Texan. W tym momencie interweniowała patrolująca w tym sektorze grupa 4 myśliwców F-80C Shooting Star z 35. Dywizjonu Myśliwsko-Bombowego (Fighter-Bomber Squadron). W pierwszym ich ataku 4 szturmowce zostały zestrzelone, cztery pozostałe oddaliły się nad terytorium Korei Północnej.

Pozdrawiam
Speedy
13.02.2021 23:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
Profesor
Zarejestrowani
     
Liczba postów: 953
Dołączył: 19.01.2012
Okres:
Post: #7
RE: Ciekawostki o wojnie koreańskiej
1 listopada 1950 r. Na niebie nad Koreą Północną rozegrała się pierwsza bitwa w historii radzieckiego lotnictwa odrzutowego w rejonie Andun . Tego dnia myśliwce MiG-15 bez strat zniszczyły amerykańskie samoloty F-51 Mustang i F-80 Shooting Star.
14.02.2021 12:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
Profesor
Zasłużony
     
Liczba postów: 813
Dołączył: 09.12.2011
Okres: Starożytność
Post: #8
RE: Ciekawostki o wojnie koreańskiej
(14.02.2021 12:11)janusz napisał(a):  1 listopada 1950 r. Na niebie nad Koreą Północną rozegrała się pierwsza bitwa w historii radzieckiego lotnictwa odrzutowego w rejonie Andun . Tego dnia myśliwce MiG-15 bez strat zniszczyły amerykańskie samoloty F-51 Mustang i F-80 Shooting Star.

Wypada dodać, że w raportach drugiej strony nie znajduje to potwierdzenia. Amerykanie odnotowali 1.XI.1950 kontakt wzrokowy z odrzutowcami, ale żadnych walk ani strat. Tego dnia utracono 1 F-80C z 51. Grupy Myśliwców Przechwytujących (Fighter-Interceptor Group) zestrzelony ogniem obrony plot. podczas ataku na lotnisko Sinuiju - to ewentualnie mógłby być ten (ostatecznie w warunkach bojowych nie zawsze można ocenić, co kogo zestrzeliło). Straty żadnego Mustanga w okolicach tego dnia nie zarejestrowano.

Pozdrawiam
Speedy
14.02.2021 16:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
Profesor
Zarejestrowani
     
Liczba postów: 953
Dołączył: 19.01.2012
Okres:
Post: #9
RE: Ciekawostki o wojnie koreańskiej
No właśnie w statystykach tego konfliktu panuje totalny burdel Rosjanie podają nawet kto i co zestrzelił w/w starciu.

tak na marginesie co ma do powiedzenia w tym temacie autor czyli Bolek5119 rozpoczął temat i cisza
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15.02.2021 11:27 przez janusz.)
15.02.2021 11:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
Uczeń
Zarejestrowani
     
Liczba postów: 65
Dołączył: 31.10.2020
Okres: II wojna światowa
Post: #10
RE: Ciekawostki o wojnie koreańskiej
Temat w dziale dzieje najnowsze więc kliknąłem co tam aktualnie się dzieje w Korei.
I tu zaskoczenie, Korea w czołówce badań nad reakcjami termojądrowymi.

https://www.focus.pl/artykul/koreanskie-...rd-czasowy

"Kluczem do osiągnięcia progu 20 sekund była aktualizacja trybów wewnętrznej bariery transportowej (ITB) wewnątrz KSTAR. Naukowcy przyznają, że jeszcze nie w pełni rozumieją działanie i znaczenie ustawienia trybów, ale na najprostszym poziomie tryby te pomagają kontrolować stabilność reakcji syntezy jądrowej.
– Sukces eksperymentu KSTAR w długiej, wysokotemperaturowej pracy, poprzez przezwyciężenie niektórych wad trybów ITB przybliża nas o krok do rozwoju technologii służącej uzyskaniu energii termojądrowej – mówi fizyk jądrowy Yong-Su Na z Narodowy Uniwersytet w Seulu (SNU).
Urządzenia do syntezy jądrowej, takie jak KSTAR, wykorzystują izotopy wodoru do tworzenia stanu plazmy, w którym jony i elektrony są oddzielone, i gotowe do podgrzania. Zachodzą w nim te same reakcje syntezy, które zachodzą na Słońcu, stąd też reaktor nazywany jest „sztucznym Słońcem”. "

Nie mogę sobie nawet wyobrazić jak można zmierzyć temperaturę 100 mln deg. Mamy w świecie dużo bogatsze ośrodki od Koreańskiego a oni mają tego jednego naukowca i przodują. Niemcy mieli najlepszych fizyków atomowych, których im wykradziono potem podzielono ich na dwa państwa. Korea ma najlepszych fizykow termojądrowych i też została podzielona na dwa państwa. Czy to przypadek ?
Podobno lek na raka wymyśli samodzielnie jakiś samotny naukowiec, panstwowe pieniądze są topione bez efektów.
21.02.2021 15:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz