Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Do kiedy były w praktyce msze po łacińsku?
Offline
Uczeń
Zarejestrowani
     
Liczba postów: 5
Dołączył: 18.07.2017
Okres: Polska pod zaborami
Post: #1
Do kiedy były w praktyce msze po łacińsku?
Dzień dobry,
zastanawiam się czy msza katolicka w galicyjskiej wsi/miasteczku na początku XX wieku była w całości po łacinie? Również śpiewy? Czy wierni – często nawet niepiśmienni - byli w stanie odpowiadać?
Dziękuję bardzo
22.07.2017 09:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
Student
Zarejestrowani
     
Liczba postów: 168
Dołączył: 01.01.2012
Okres:
Post: #2
RE: Do kiedy były w praktyce msze po łacińsku?
Msze katolickie były odprawiane po łacinie niemal w całości. W języku polskim były czytania Pisma Świętego: Lekcja (fragmenty Dziejów Apostolskich lub listów apostołów) oraz Ewangelia (przepisany na dany dzień fragment ewangelii według jednego z czterech ewangelistów). No i oczywiście w języku polskim wygłaszane było kazanie (jeśli było przewidziane, bo często msza - zwłaszcza w dni powszednie - była bez kazania). Msza trydencka - podobnie jak współczesna - zawierała także dialogi między celebransem a wiernymi. Rolę reprezentantów wiernych pełnili ministranci, którzy byli nauczeni treści łacińskich wezwań i odpowiedzi. W ramach lekcji religii - także w ramach nauczania przygotowawczego do pierwszej komunii - księża lub katecheci wyjaśniali znaczenie poszczególnych części mszy i treść łacińskich modlitw mszalnych. Modlitewniki zawierały modlitwy dostosowane do modlitw poszczególnych części mszy, co umożliwiało wiernym przynajmniej pośredni udział w odprawianej mszy.
Wprowadzenie języków narodowych do liturgii mszy nastąpiło decyzją Soboru Watykańskiego II, który trwał w latach 1962 - 1965. Reformie liturgii poświęcona była I sesja Soboru (lata 1962 - 1963). W Polsce wprowadzenie tej reformy nastąpiło w połowie lat sześćdziesiątych, po jej odpowiednim przygotowaniu. W okresie przejściowym rozpowszechniano dwujęzyczne broszurki zawierające modlitwy mszalne równolegle: po łacinie i w języku polskim.
22.07.2017 15:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
Moderator
Moderator
     
Liczba postów: 3,769
Dołączył: 13.11.2011
Okres: Starożytność
Post: #3
RE: Do kiedy były w praktyce msze po łacińsku?
Jako ministrant, a właściwie lektor, uczestniczyłem w mszach odprawianych po łacińsku jeszcze w połowie lat 80-ych ubiegłego wieku.

Pozdrawiam
poldas
[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Piszę poprawnie; Przynajmniej tak mnie się wydaje.
29.07.2017 14:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz