książka

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Genealogia online
Hobbysta
Zarejestrowani

Liczba postów: 142
Okres: Inny
Genealogia online
Przygoda z historią zaczyna się często wcale nie od szkoły która potrafi zniechęcić do kazdej dziedziny nauki ale od opowieści rodziców czy dziadków o rodzinie. Tak budzi się zainteresowanie genealogią.
Kiedyś zbieranie informacji o przodkach wymagało wizyt w archiwach dziś czasy mamy wygodniejsze i można korzystać ze źrodeł nie wychodząc z domu.
Bardzo użyteczne są tworzone przez pasjonatów katalogi takie jak choćby http://regestry.lubgens.eu/news.php
bywa że katalogi te zawierają odnośniki bezpośrednio do ksiąg których skany zostały opublikowane na stronie http://szukajwarchiwach.pl/
jeśli nie nasze zadanie jest trudniejsze bo wymaga żmudnego przeglądania ksiąg.
ciekaw jestem czy zajmujecie się troszkę genealogią i z jakich narzędzi przy tym korzystacie

Pozdawiam
Przemek Leniak
05.03.2017 10:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moderator
Moderator

Liczba postów: 3,924
Okres: Starożytność
RE: Genealogia online
Dobrym źródłem są księgi parafialne.
Tu trzeba oczywiście pozyskać przychylność proboszcza.
Jest sporo jeżdżenia, ale warto, bo ma się dostęp do oryginalnych archiwów.

Pozdrawiam
poldas
[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Piszę poprawnie; Przynajmniej tak mnie się wydaje.
05.03.2017 18:41
Hobbysta
Zarejestrowani

Liczba postów: 142
Okres: Inny
RE: Genealogia online
Zasadniczo te w archiwach są równiez parafialne tyle że starsze niż 100 lat i dlatego znajdujace się w archiwach,
znaczy nie tylko parafialne bo i bożnicze tam znajdziemy.
Pewnym problemem bywa umiejętność czytania w pisanym języku rosyjskim w którym przynajmniej na terenie kongresówki przez wiele lat spisywane były księgi.
Oczywiście znajomość rosyjskiego jest wskazana ale nawet ona nie powoduje że sie te księgi czyta łatwo, rzecz rozbija się o zwykły charakter pisma.
...
Niezaleznie od ksiąg parafialnych, warto sięgać do bibliotek internetowych i robić kwerendy ogólne w internecie.
Dla przykładu moje nazwisko jest na tyle niespotykane że każda informacja o nim wnosi coś istotnego.
Tyle że Leniaków są 3 rodziny: prawosławna łemkowska, katolicka do której należę i żydowska która zachowała się do dziś w Kanadzie
Oczywiście naturalnym jest poszukiwanie ewentualnych związków tych rodzin
Księgi niestety mają to ograniczenie że najdawniejsze w nich informacje sięgają końca wieku XVIII
Informacji o wcześniejszym pojawieniu się krewnych lub też osób o takim samym nazwisku udaje się zdobyć często przypadkiem np czytając spisy inwentarzowe majątków szlacheckich w których czasem umieszczano powiności poddanych chłopów.
...
Fakt że kontakt z dokumentem oryginalnym ma inny smak ale jednak informatyzacja znacznie poszerza możliwości, nie tylko zresztą w dziedzinie genealogii...

Pozdawiam
Przemek Leniak
05.03.2017 19:52
Odpowiedz