książka

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gładkolufowa broń skałkowa XVIII-XIXw
Moderator
Moderator

Liczba postów: 4,129
Okres: Starożytność
RE: Gładkolufowa broń skałkowa XVIII-XIXw
Tak, tak;
Żeby wykazać ile prochu bezdymnego zamiast czarnego należy zapodać do broni skałkowej, to mam sobie kupić replikę i eksperymentować?
Pozwolenia na posiadanie broni, do tego nie trzeba. Proch granulowany jest jednak traktowany jako materiał wybuchowy i można mieć z tego tytułu problemy a'la Brunon K.
Najbezpieczniej będzie skorzystać z tabel przeliczających wartości energetyczne prochowych ładunków miotających i... po sprawie.
Ci, co są zainteresowani problemem praktycznie, bez tej dyskusji wiedzą o co tu chodzi.
Jedyne, co mogę konstruktywnie dodać, to to, że proch bezdymny daje mniej nagaru w przewodzie lufy.
Ówczesna broń była prosta w budowie mechanicznej i rodzaje stosowanego prochu nie stanowią dla niej różnicy.
Inaczej to wygląda z bronią automatyczną, której rozwój umożliwiło upowszechnienie prochu nitrocellulozowego, aczkolwiek wczesne Maximy na starym typie prochu działały.
I tyle w temacie, czy też poza nim.

Pozdrawiam
poldas
[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Piszę poprawnie; Przynajmniej tak mnie się wydaje.
10.05.2013 22:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Profesor
Zasłużony

Liczba postów: 782
Okres: Epoka napoleońska
(10.05.2013 22:56)poldas napisał(a):  Pozwolenia na posiadanie broni, do tego nie trzeba. Proch granulowany jest jednak traktowany jako materiał wybuchowy i można mieć z tego tytułu problemy a'la Brunon K.
Uchwała z dnia 24 lutego 2010 r. (sygn. akt I KZP 29/09).
Nie jest wymagane pozwolenie na posiadanie czarnego prochu, mogącego być także częścią amunicji do broni palnej wytworzonej przed 1850 r., w odniesieniu do której, stosownie do art. 11 pkt 1 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (tekst jedn. Dz. U. 2004, Nr 52, poz. 525 ze zm.) nie jest wymagane pozwolenie na posiadanie w rozumieniu art. 9 tejże ustawy.

Że policja olewa orzeczenia Sądu Najwyższego ,to druga sprawa
14.05.2013 17:31
Moderator
Moderator

Liczba postów: 4,129
Okres: Starożytność
Na świeżo tyle wiem, że pozwolenia na proch czarny nie trzeba.
Można bez pozwolenia posiadać nawet broń wyprodukowaną przed 1885 rokiem.
Warunkiem kluczowym jest to, aby była ładowana odprzodowo.

Pozdrawiam
poldas
[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Piszę poprawnie; Przynajmniej tak mnie się wydaje.
14.05.2013 18:06
Odpowiedz