książka

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Inna odpowiedź na żądania III Rzeszy
Moderator
Moderator

Liczba postów: 3,959
Okres: Starożytność
RE: Inna odpowiedź na żądania III Rzeszy
slimak02 napisał(a):Moim zdaniem Polska nie mogła ustąpić w sprawie Gdańska, bo wolą Piłsudskiego było, by go nie odstępować Niemcom i sanacja na pewno by się na to nie zgodziła.
Zacznijmy od tego, że Gdańsk nie był polską własnością, lecz znajdował się pod opieką Ligi Narodów. Ponad 90% mieszkańców WMG stanowili Niemcy.
Faktycznie, to rządy w Gdańsku sprawowali Niemcy. Dlatego oferta Adolfa stanowiła krok wstecz, względem aktualnego rozwoju sytuacji.
slimak02 napisał(a):A nawet jeśli by się tak stało, to rząd zostałby zmieciony w Sejmie, bo jak powiedział Witos-cytat niedokładny, bo z pamięci: ,,Trzeba oddać Gdańsk Niemcom, ale niech go oddaje Beck, a potem my go za to wylejemy".
Kim był wtedy Wincenty Witos? Najpierw czmychnął do Czechosłowacji. W marcu 1939r. musiał wracać do Polski, niczym syn marnotrawny. Co to za gość?.
Jakieś poparcie polityczne to on może i miał, ale jedynie w Stronnictwie Ludowym.
slimak02 napisał(a):Poza tym można było się lepiej przygotować do wojny, poprzez np. wcześniejsze przestawienie gospodarki na tryb wojenny. Trzeba by to zrobić na przykład po Monachium, a już na pewno- w marcu 1939. Tymczasem z moich informacji wynika, że uczyniono to... 4 września 1939,
Sam jestem ciekawy skąd masz takie informacje.

Pozdrawiam
poldas
[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Piszę poprawnie; Przynajmniej tak mnie się wydaje.
03.02.2012 22:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Lieutenant General
Zarejestrowani

Liczba postów: 44
Cytat:Moim zdaniem dobrze, że nie stworzono tej eksterytorialnej autostrady. Gdyby wtedy się zgodzono to by oznaczało, że zgadzamy się ze wszystkim tym co III Rzesza by podyktowała. To mogłoby po prostu opóźnić atak Niemców na Polaków.

Ja natomiast uważam, że Niemcy zabraliby od nas to, co w ich oczach byłoby czymś wartościowym, to jest:

1) Wcześniej wspomniany Gdańsk (dobrze prosperujący port, kontrola nad Bałtykiem)
2) Śląsk a wraz z nim pokłady węgla

Reszta ziem Polski stanowiłaby najzwyklejsze lenno... w którym i tak odbywałaby się eksterminacja Żydów. Pytanie czy Niemcy byliby łagodniejsi dla nas?

Za wojnę są odpowiedzialni nie tylko ci, którzy ją bezpośrednio wywołują, ale również ci, którzy nie czynią wszystkiego co leży w ich mocy, aby jej przeszkodzić.

— Jan Paweł II (Karol Wojtyła)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03.02.2012 22:54 przez Feodor.)
03.02.2012 22:54
Moderator
Moderator

Feodor napisał(a):Ja natomiast uważam, że Niemcy zabraliby od nas to, co w ich oczach byłoby czymś wartościowym, to jest:
1) Wcześniej wspomniany Gdańsk (dobrze prosperujący port, kontrola nad Bałtykiem)
Litości; Toż wcześniej podałem że Wolne Miasto Gdańsk do Polski nie należało. Więc nie było by czego Niemcom oddawać.
Feodor napisał(a):2) Śląsk a wraz z nim pokłady węgla
Na ten pomysł to nawet Adolf nie wpadł.
Feodor napisał(a):Reszta ziem Polski stanowiłaby najzwyklejsze lenno...
Lenno składa się w zamian za opiekę. Niemcy potrzebowali sojusznika, a Polska miała możliwość wyboru i tej opieki nie potrzebowała. Natomiast była wartościowa jako bufor między Rzeszą, a ZSRR.
Odnośnie projektowanej eksterminacji polskich Żydów;
Przypomnę, że w przypadku Żydów węgierskich, udało się to nazistom dopiero w 1944r. W Polsce nie powinno być w tym przypadku inaczej.

Pozdrawiam
poldas
03.02.2012 23:26
Lieutenant General
Zarejestrowani

Liczba postów: 44
Cytat:że Niemcy zabraliby od nas

Racja, racja... przepraszam za pomyłkę, nieco się pospieszyłem ot co Duży uśmiech. W tym przypadku miałem na myśli oczywiście przysłowiowe "przywłaszczenie"...

Cytat:Na ten pomysł to nawet Adolf nie wpadł.

Nie wiem czy wpadł, czy nie. Jedno wiem na pewno... Niemcy nie byli zadowoleni z utraty śląska, znali jego wartość.

Cytat:Lenno składa się w zamian za opiekę.

Pisząc to chciałem zobrazować pewną hipotezę... Niemcy "zagarnęliby" sobie to na czym zależało im najbardziej. Później z Polski uczyniliby (coś na wzór Szwajcarii) neutralną perełkę gdzie wszyscy lokowaliby np. swoje pieniądze. Z drugiej zaś strony w zamian za sprawowaną pieczę Polska osłaniałaby wschód III rzeszy, a po przegranej z USA stalibyśmy się jedną z potęg gospodarczych... tak jak dziś Niemcy czy Japonia.

Za wojnę są odpowiedzialni nie tylko ci, którzy ją bezpośrednio wywołują, ale również ci, którzy nie czynią wszystkiego co leży w ich mocy, aby jej przeszkodzić.

— Jan Paweł II (Karol Wojtyła)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04.02.2012 16:22 przez Feodor.)
04.02.2012 16:15
Moderator
Moderator

Cytat:a po przegranej z USA stalibyśmy się jedną z potęg gospodarczych...
Z Italią Polska oficjalnie wojny nie prowadziła. Z Japonią spróbowała, ale ten dyplomatyczny akt agresji Nippon "olał". Z USA też można było nie walczyć. Podejrzewam iż Niemcy by nas nie zmuszali do aż takiego poświęcenia.
Im wystarczało że Wehrmacht + Wojsko Polskie + reszta sojuszników blokowały ZSRR na wschodzie.

Spotkałem się kiedyś z taką tezą, że wystarczy wypowiedzieć wojnę USA, a potem szybko się poddać, co by sobie podnieść poziom dobrobytu. Niestety - Tak to nie działa. Trzeba jeszcze mieć potencjał. Ten Japonia i Niemcy miały.
Polska nie miała. 1/3 ludności to analfabeci.

Pozdrawiam
poldas
11.03.2016 18:05
Odpowiedz