książka

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 4.5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Józef Piłsudski - ocena postaci
Offline
Uczeń
Zarejestrowani
     
Liczba postów: 130
Dołączył: 25.11.2011
Okres:
Post: #11
RE: Józef Piłsudski - ocena postaci
Cytat:Jestem zaskoczony informacją o tym, że legitymizacja posłów nie istniała w latach dwudziestych ub. wieku.
Nie było instrukcji poselskich-w efekcie wszystkie pozytywy odzyskania niepodległości zostały zmarnowane.

http://marek-rogowicz-historia-wojskowosc.manifo.com/
18.05.2012 18:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
Moderator
Moderator
     
Liczba postów: 4,082
Dołączył: 13.11.2011
Okres: Starożytność
Post: #12
RE: Józef Piłsudski - ocena postaci
Skoro tak piszesz; Mogło by to jedynie świadczyć o poziomie edukacji obywatelskiej ówczesnego, polskiego społeczeństwa.

Pozdrawiam
poldas
[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Piszę poprawnie; Przynajmniej tak mnie się wydaje.
18.05.2012 18:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
Fregattenkapitän
Zarejestrowani
     
Liczba postów: 783
Dołączył: 31.12.2011
Okres: II wojna światowa
Post: #13
RE: Józef Piłsudski - ocena postaci
a tutaj coś na czasie o obozie w Berezie Kartuskiej
http://wiadomosci.onet.pl/forum/ciemna-k...zytaj.html
19.05.2012 08:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
Magister
Zasłużony
     
Liczba postów: 594
Dołączył: 22.12.2011
Okres: Starożytność
Post: #14
RE: Józef Piłsudski - ocena postaci
O marszałku Józefie Piłsudskim można mówić zarówno wiele rzeczy pozytywnych jak i negatywnych.
Na pewno był człowiekiem który miał duży wpływ na odzyskanie przez Polskę suwerenności oraz na późniejszą burzliwą jej historię.
Faktem jest, że znał się na sprawach wojskowych i wywiadowczych. Faktem jest, że organizował grupy wywiadowcze w celu współpracy przeciwko Rosji. Współpracował z Japonią czy też później z Państwami Centralnymi, nie dla własnych korzyści lecz dążył do osłabienia caratu z korzyścią dla przyszłej Polski. Z tego też powodu uznawanie go za świadomego agenta polega na prawdzie, ale robił to z podanych powyżej przyczyn, a pozyskane środki finansowe przeznaczał na cele narodowe. To tylko jedna z jego „wrażliwych” działalności. Do tego dochodzi przywództwo Wydziału Spiskowo – Bojowego PPS. W latach 1904 – 1911 dokonano 166 zamachów na donosicieli i 1168 na przedstawicieli władz carskich. Do tego zabito sporo oficerów w tym 2 generałów. Dochodzą jeszcze napady na poczty, urzędy oraz pociągi. Łupem napadów tylko na 2 pociągi była konfiskata ponad 180 000 rubli – kto chce może to odbierać za rabunek. Wskazana działalność przez zwolenników Piłsudskiego będzie aprobowana, a przez przeciwników uznawana jako przestępcza – stricte terrorystyczna. Inni nazwą to łagodniej – partyzantką – w tym może miejską.
Wbrew temu co się wypisuje i mówi - jakby nie spojrzeć, to właśnie jemu zawdzięczamy Cud nad Wisłą. Miał doświadczenie wywiadowcze, wojskowe i znał się na ludziach. Umiał też w określony sposób motywować. Jego działania podobno robiły wrażenie. Jedną z osób która była pod wrażeniem działania Piłsudskiego podczas wojny polsko – bolszewickiej to generał De Gaulle.
Piłsudski był też dosadny w tym co myślał – o Paderewskim mówił, że ma umysł dziecka wielkiego artysty. Był także dosadny w tym co robił – podczas wyboru prezydenta, gdzie on popierał Narutowicza, wykrzyczał do przeciwników, że umie też bić w mordę. Jeszcze dosadniej podczas przewrotu majowego powiedział do Wojciechowskiego, że Jego – jako „gromnicę”zapalił, i sam ją zgasi. Zwracając uwagę na wydarzenia poprzedzające przewrót majowy uważam, że działania Piłsudskiego zakończyły ten cały bałagan, a kolejne lata – sanacyjne, umożliwiły skoordynowanie działań w zakresie gospodarczym. Natomiast zwalczanie przeciwników politycznych to nie jest niczym nowym oraz polskim wynalazkiem. Oczywiście wiele rzeczy zaniechano lub spaprano, lecz nie można twierdzić, że Piłsudski był przyczyną lub jedną z takich przyczyn które doprowadziły do ogólnego kryzysu finansowego. Odrodzona Polska składała się z trzech różnych „regionów ekonomicznych”, których ujednolicenie z zakresie gospodarczym trwa do dzisiaj, a co dopiero krytyka Piłsudskiego, że tego nie dokonał w okresie międzywojnia. Faktem niezaprzeczalnym jest, że kochał konie (jego kasztanka jest już legendą, a jednak w w Katowicach na pomniku Wódz siedzi podobno na ogierze), lecz wiedział, że przyszłością są oddziały pancerne i zmotoryzowane, ale brak było funduszy na szybkie przezbrojenie armii. Robił ile mógł, o czym wspomniał poldas, a wynikiem czego są powstałe bataliony pancerne. Oczywiście, że to wszystko było niczym w porównaniu z naszymi sąsiadami, ale zależało to zarówno od finansów jak również od posiadanego zaplecza. Polska w tym okresie dopiero zaczęła podejmować działania w zakresie rozwoju przemysłu – dotychczas udało się jedynie zrealizować plan budowy Gdyni. Z Piłsudskim wiążą się także skandale, w tym obyczajowe. Lubił przebywać w towarzystwie lekarki Eugenii Lewickiej, z którą też był w grudniu 1930 roku na Maderze, skąd jednak ona wróciła wcześniej, a Wódz jak przystało na Wodza powrócił na pokładzie ORP „Wicher”. Znajomość ta okryta jest mrokami tajemnicy – Lewicka w połowie 1931 roku popełniła samobójstwo. Piłsudski był w swoich czasach wielkim mężem stanu czego dowodem są liczne zagraniczne delegacje na jego pogrzebie. Nie zaliczam do tego berlińskiej farsy mszy za Wodza, gdzie przy jego symbolicznej trumnie zasiadł osobiście Hitler.
Czy powinien zostać pochowany na Wawelu ? To jest godne miejsce dla tego człowieka, w przeciwieństwie do niektórych tam pochowanych. Katedra na wzgórzu wawelskim nie może stanowić jedynie świątyni katolickiej, ponieważ stała się miejscem pochówku nie tylko królów ale też polaków którzy mieli duże znaczenie dla narodu Polskiego - a takim człowiekiem był zapewne Piłsudski.
Pozdrawiam - Kozak
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19.05.2012 12:00 przez Kozak.)
19.05.2012 11:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
Moderator
Moderator
     
Liczba postów: 4,082
Dołączył: 13.11.2011
Okres: Starożytność
Post: #15
RE: Józef Piłsudski - ocena postaci
Kozak napisał(a):Na pewno był człowiekiem który miał duży wpływ na odzyskanie przez Polskę suwerenności
Nie chcę tu polemizować, lecz uzupełnić.
Dlatego ze swej strony zachęcam do poczytania tego, co niżej zapodaję;
http://forum.historyk.eu/temat-powiklane...pospolitej

Pozdrawiam
poldas
[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Piszę poprawnie; Przynajmniej tak mnie się wydaje.
19.05.2012 12:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
Vaffanculo
Zasłużony
     
Liczba postów: 257
Dołączył: 05.12.2011
Okres: Starożytność
Post: #16
RE: Józef Piłsudski - ocena postaci
(19.05.2012 11:55)Kozak napisał(a):  Czy powinien zostać pochowany na Wawelu ? To jest godne miejsce dla tego człowieka, w przeciwieństwie do niektórych tam pochowanych. Katedra na wzgórzu wawelskim nie może stanowić jedynie świątyni katolickiej, ponieważ stała się miejscem pochówku nie tylko królów ale też polaków którzy mieli duże znaczenie dla narodu Polskiego - a takim człowiekiem był zapewne Piłsudski.

Z tym się nie zgodzę. Piłsudski nie zasługuje na grób na Wawelu. Jednym z argumentów może być to, że żaden z innych "lokatorów" Wawelu nie założył obozu koncentracyjnego. Mowa tu o Obozie Odosobnienia w Berezie Kautuskiej, wspomnianej już w tym wątku przez Glasisha. Ludzie byli tam przetrzymywani przez długi okres czasu bez wyroku, a strażnicy znęcali się nad więźniami (większość z nich było opozycjonistami, głównie skrajnie prawicowymi). Piłsudski natomiast udawał, ze nic się nie dzieje. I choćby dla tego jednego powodu nie powinien leżeć obok Kazimierza Wielkiego i Zygmunta I, którzy rzeczywiście coś dla Polski zrobili.
19.05.2012 16:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
Magister
Zasłużony
     
Liczba postów: 594
Dołączył: 22.12.2011
Okres: Starożytność
Post: #17
RE: Józef Piłsudski - ocena postaci
(19.05.2012 12:29)poldas napisał(a):  Nie chcę tu polemizować, lecz uzupełnić.
Dlatego ze swej strony zachęcam do poczytania tego, co niżej zapodaję;
http://forum.historyk.eu/temat-powiklane...pospolitej
Dziękuję Panie kolego za wskazanie cennego źródła, ale zgodnie z przytoczonym przez ciebie - moim wpisem, Piłsudski miał wpływ na odrodzenie się państwa Polskiego, po 123 – latach niewoli, a listopadowe wydarzenia z 1918 roku były tego ukoronowaniem – pomimo jego pobytu w miejscu odosobnienia, co z natury uniemożliwia fizyczną obecność przy tworzeniu podwalin państwa.

(19.05.2012 16:47)Oskarius napisał(a):  Z tym się nie zgodzę. (...)
Kolega zapytał czy powinien być pochowany na Wawelu, a ja odpowiedziałem. Zgodnie z tym co wpisałem poprzednio – o Piłsudskim można mówić zarówno wiele rzeczy pozytywnych jak i negatywnych.
Prawdą jest, że Bereza Kartuska jest wstydliwą częścią Naszej historii, i w pełni się zgadzam, że sposób traktowania oraz brak podstaw prawnych zsyłania tam więźniów, obecnie wyczerpuje cechy przypisane obozom koncentracyjnym, lecz takie miejsca nie są polskim lub Piłsudskiego pomysłem, a czymś co istniało także w innych krajach. Oczywiście to zasadniczo niczego nie zmienia, ale nie przekreśla też dokonań Piłsudskiego. Proszę pamiętać, że w tym samym czasie sowieci robili straszne rzeczy, a ich ofiary należy liczyć w milionach. W Berezie umarło kilkanaście osób, a w porównaniu z tym Ukraińcy wymordowali tysiące Polaków w czasie wojny – jeden z przykładów - Powstanie Warszawskie. A zbrodnie Ukraińskiej Policji Pomocniczej ?
Czy Piłsudski wiedział co się dzieje w tym budynku zwanym Obozem Odosobnienia ? Może i wiedział. Osobiście jestem przekonany, że domyślał się tego jak postępuje się z więźniami.
Co do pozostałej części. Szanowny kolego, analizując biografię każdego z pochowanych na Wawelu, znajdziemy To Coś, co zdyskredytuje prawo jego pochówku w tym miejscu. Kazimierz Wielki jako chrześcijanin był bigamistą i skazał na śmierć wielkopolskiego konfederatę Maćka Borkowica, tylko za to, że ten i jego stronnicy nie zgadzali się z doborem rządzącej królewskiej elity. Zygmunt Stary w 1535 roku nie pogroził nawet palcem Janowi Amor Tarnowskiemu, kiedy ten w wojnie z Moskwą, po zdobyciu Starodub, wymordował 1400 jeńców.
Pozdrawiam - Kozak
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19.05.2012 21:05 przez Kozak.)
19.05.2012 21:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
Magister
Zarejestrowani
     
Liczba postów: 406
Dołączył: 28.11.2011
Okres: II wojna światowa
Post: #18
RE: Józef Piłsudski - ocena postaci
(18.05.2012 13:28)romanróżyński napisał(a):  Raczej przyzwolenie na wyczyny różnych sejmowych i innych cwaniaków, którzy korzystając z zamieszania związanego z odzyskaniem niepodległości doszli do władzy odsuwając od niej ziemiaństwo i wprowadzając taki chory system władzy jak jest w Polsce obecnie-tzn. posłowie poza kontrolą wyborców itp negatywne elementy.
Piłsudskiego nie oskarżam bynajmniej o złą wolę ale raczej o brak rozumu politycznego i gospodarczego-jedyne na czym się znał to wojskowość.

Zmysł polityczny miał, ale do końca lat 20. Potem trwał już w zdobytych doświadczeniach i ,,zgrzybiał", odstępując na przykład od programu wojny prewencyjnej w 1934 roku, za co Hitler był mu tak wdzięczny, ze w 1939 roku na Wawelu Wehrmacht miał przy jego grobie wartę honorową.

Sam Marszałek był człowiekiem chorobliwie uczciwym, np. rozwiązał struktury PPS w Łodzi, po tym jak bojowcy z OB PPS przepili łupy z kasy pancernej zdobytej w napadzie. Ponadto, już po odzyskaniu niepodległości, gdy zdawał jakieś stanowisko, wprawiał w zakłopotanie współpracowników tym, że drobiazgowo rozliczał się z pieniędzy, co zajmowało zawsze dużo czasu.
Co do Sejmu, to nie chciał żyć z piętnem dyktatora;sam nazywał posłów ,,publicznymi szmatami",a Sejm ,,kiepskim bigosem, od którego wychodzi taki smród, że aż cała ulica Wiejska śmierdzi", ale po zamachu majowym tłumaczył, że w latach 1918-1926 robił eksperyment z rządami parlamentarnymi, który w tamtych realiach się nie sprawdził. Oto, dlaczego parlamentu nie rozpędził po maju 1926: ,,Czynię jeszcze próbę, czy można w Polsce rządzić bez bata."
Co do władzy ziemiaństwa=jak dla mnie to sny o potędze=gdyby szlachta ziemska, z której wywodził się sam Piłsudski miała sprawować wyłączne rządy w RP, byłby to Ciemnogród nr.1 na Świecie (a w II RP był to tylko ,,Ciemnogród nr.2 w Europie"-po Związku Radzieckim). Polecam przestudiować przyczyny upadku I Rzeczypospolitej (bez zbędnej ich ideologizacji), a także dzieło Denisa Diderota ,,Kubuś Fatalista i jego pan".
Pozdrawiam jeszcze raz.

[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Piszę poprawnie
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20.05.2012 23:06 przez slimak02.)
20.05.2012 22:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
Profesor
Zasłużony
     
Liczba postów: 782
Dołączył: 14.11.2012
Okres: Epoka napoleońska
Post: #19
RE: Józef Piłsudski - ocena postaci
(20.05.2012 22:28)slimak02 napisał(a):  Sam Marszałek był człowiekiem chorobliwie uczciwym, np. rozwiązał struktury PPS w Łodzi, po tym jak bojowcy z OB PPS przepili łupy z kasy pancernej zdobytej w napadzie. Ponadto, już po odzyskaniu niepodległości, gdy zdawał jakieś stanowisko, wprawiał w zakłopotanie współpracowników tym, że drobiazgowo rozliczał się z pieniędzy, co zajmowało zawsze dużo czasu.

Sprawa Gabriela Czechowicza przeczy powyższemu
06.02.2013 13:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
Magister
Zarejestrowani
     
Liczba postów: 406
Dołączył: 28.11.2011
Okres: II wojna światowa
Post: #20
RE: Józef Piłsudski - ocena postaci
(06.02.2013 13:58)welder napisał(a):  
(20.05.2012 22:28)slimak02 napisał(a):  Sam Marszałek był człowiekiem chorobliwie uczciwym, np. rozwiązał struktury PPS w Łodzi, po tym jak bojowcy z OB PPS przepili łupy z kasy pancernej zdobytej w napadzie. Ponadto, już po odzyskaniu niepodległości, gdy zdawał jakieś stanowisko, wprawiał w zakłopotanie współpracowników tym, że drobiazgowo rozliczał się z pieniędzy, co zajmowało zawsze dużo czasu.

Sprawa Gabriela Czechowicza przeczy powyższemu

Chodzi tu o słynną sprawę z funduszami państwowymi zdefraudowanymi na kampanię wyborczą BBWR do Sejmu? Pamiętajmy, że Czechowicz a Piłsudski to dwie różne osoby. Chodziło mi o jednostkową, osobistą uczciwość Piłsudskiego, a nie wszystkich ludzi z jego obozu.

[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Piszę poprawnie
07.02.2013 00:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz