książka

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 4.5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Józef Piłsudski - ocena postaci
Hobbysta
Zarejestrowani

Liczba postów: 142
Okres: Inny
RE: Józef Piłsudski - ocena postaci
Piłsudski internowany w Rumunii :-)

Pozdawiam
Przemek Leniak
09.06.2018 06:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Uczeń
Zarejestrowani

Liczba postów: 67
Okres: Czasy nowożytne
(08.06.2018 07:16)orfeusz napisał(a):  Piłsudski przy całej jego wielkości, miał ten problem, że nie pozostawił po sobie godnych następców. Bo przecież Beck, Śmigły czy Mościcki nie udźwignęli ciężaru odpowiedzialności. Gdyby żył Piłsudski z pewnością postąpił by bardzo podobnie ja postąpił marszałek Marszałek Petain we Francji i wcale tak źle byśmy na tym nie wyszli.

Ciekawa koncepcja ale chyba Niemcy mieli inne plany wobec Polski i Francji. Raczej nam nie zostawili by nawet guzika, takie interesy na tej flance. Czyli tak czy owak byśmy wyszli na tym jak Zabłocki na mydle.

Pozdrawiam.
18.06.2018 18:33
Hobbysta
Zarejestrowani

Kontynuując hipotezę o tym że Piłsudski był agentem Rosji...
To oczywiście hipoteza robocza i prowokacyjna ale trzeba ją chyba postawić
A więc kontynuując tę hipotezę...
Doszedłem w czytaniu Lodowej Ściany do pracy Piłsudskiego dla wywiadu austro-węgierskiego
I tu pojawia się sprawa Burcewa i Bakaja
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adimir_Burcew
Znana głównie z oskarżenia Brzozowskiego o donoszenie do ochrany
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Stanis%C...Brzozowski

Jest to sprawa ciekawa i sporo wnosząca do wspomnianej hipotezy o Piłsudskim

Chcecie pogadać na taki temat?

Pozdawiam
Przemek Leniak
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 21.07.2018 22:20 przez leniak.)
21.07.2018 22:13
Profesor
Zasłużony

Liczba postów: 782
Okres: Epoka napoleońska
(21.07.2018 22:13)leniak napisał(a):  Kontynuując hipotezę o tym że Piłsudski był agentem Rosji...
To oczywiście hipoteza robocza i prowokacyjna ale trzeba ją chyba postawić
A więc kontynuując tę hipotezę...
Doszedłem w czytaniu Lodowej Ściany do pracy Piłsudskiego dla wywiadu austro-węgierskiego
I tu pojawia się sprawa Burcewa i Bakaja
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adimir_Burcew
Znana głównie z oskarżenia Brzozowskiego o donoszenie do ochrany
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Stanis%C...Brzozowski

Jest to sprawa ciekawa i sporo wnosząca do wspomnianej hipotezy o Piłsudskim

Chcecie pogadać na taki temat?

Oczywiście, tylko że przy twojej wiedzy w temacie [nie internetowej] to będzie monolog.Agent obcego państwa to zdrajca,kim jest agent 3? państw?Dyplomato?
08.09.2018 12:24
Hobbysta
Zarejestrowani

Bez przesady z tą moją wiedzą ;-)
ot szperam szukam i czytam...
...
zaproponuję może tak delikatne zagajenie:

Czy mówi wam coś takie nazwisko Nikołaj Juriewicz Tatarow?

No taaak podejrzewam że gdybym spytał PPS-owców o to nazwisko nic by ono im nie powiedziało...
Może jakiemuś historykowi coś by zaświtało?

A tymczasem urodzony w 1877 w Warszawie syn greko-katolickiego księdza (popa) był politykiem PPS - znał się z Piłsudskim
tak jak Piłsudski był kurierem PPS

tak wspomina go Józef Dąbrowski:
"Ciekawą osobistością był „Książę”, względnie – „Giedroyć”, Rosjanin, nazwiskiem Tatarow, syn popa warszawskiego, mimo tego dziedzicznego obciążenia spolonizował się całkowicie. Wielki miłośnik poezji romantycznej, zwłaszcza Słowackiego, przyjaciel Żeromskiego, którego „Ludzi bezdomnych” przełożył na rosyjski, długi czas był najgorliwszym pepesowcem, bez zastrzeżeń pracując dla niepodległości Polski. Dodać należy, że był to piękny w całym tego słowa znaczeniu mężczyzna. Wysokiego wzrostu, blondyn z zawiesistym wąsem, o marzących oczach a rysach niezmiernie regularnych, zgrabny, wspaniale zbudowany i elegancki aż do wytworności, przy tym bardzo inteligentny i wykształcony wszechstronnie poza swoją specjalnością (był on skończonym prawnikiem), „Książę” stał się ulubieńcem towarzyszek, nie mających pojęcia o jego narodowości i związkach rodzinnych. Wsypał się on na rok coś przed moim przyjazdem do Warszawy. Wypuszczony z cytadeli, oczekiwał właśnie wyroku, a czekał dość długo. Na jednej z takich wieczornic byłem świadkiem dziwnego zbiegu okoliczności, w których pewną rolę odegrał „Książę”.

Wieczornica była urządzona z powodu przyjazdu do Warszawy założyciela pierwszej organizacji socjalistycznej w Warszawie, Landego – wówczas zaś dyrektora jednego z banków w Irkucku. Wraz z Landym przyjechał starszy już wiekiem katorżnik – sybirak za rok sześćdziesiąty trzeci i długoletni towarzysz na katordze, oraz przyjaciel Czernyszewskiego [7] – Zieliński. Przybyli na wieczornicę: towarzysz Landego i współtwórca owej organizacji sprzed lat 20 – Wacław Sieroszewski, Stefanostwo Żeromscy, Gustawostwo Daniłowscy, no i my wszyscy w komplecie. „Pani Pułkownica” – dała wspaniałe przyjęcie. „Maria” postawiła pyszny miód. „Wiktor”, będący wówczas w Warszawie, sypał dowcipnymi wspomnieniami z wygnania w Tunce, którą znał i Zieliński. Słowem, nastrój był wyśmienity. Zieliński zaciekle dysputował ze mną i „Piotrem” co do zdolności Rosjan do rewolucji. „Panowie – dowodził – wierzcie mi, nie rachujcie nic na nich: ten dzisiejszy ruch – był to okres zaburzeń studenckich 1899 r. – to jedna blaga… wyskok nieobliczalny. Moskal zanadto jest niewolnikiem, ażeby był rewolucjonistą w tym znaczeniu, jak my to rozumiemy. Moskal zawsze będzie chamem zbuntowanym, i zawsze ukorzy się przed tym, co go zwali w mordę. Nie mówię tego od siebie. Ileśmy o tym nagadali się z Czernyszewskim, i nigdy nie zapomnę jego słów własnych: »Każdy liberał u nas to potencjalny pompadur [8] – każdy rewolucjonista – potencjalny szpicel. I ja – kończył Zieliński – nigdy nie uwierzę, aby jaki bądź moskal był konsekwentnym rewolucjonistą. O ile nie zdławią go, zawsze z niego w końcu szpicel wylezie”. Siedzący obok Zielińskiego „Książę”, trącając sąsiadów – śmiał się przy tych słowach wesoło. „Panie Giedroyć”! zwrócił się Zieliński do niego – a, nota bene, widział go po raz pierwszy w życiu i poza tym, że nazywa się „Giedroyć”, nic o nim, ani o jego narodowości nie wiedział – Panie Giedroyć, Pan się o tym przekona…”.

„Giedroyć” śmiał się serdecznie. A jednak była to przepowiednia niezwykle tragiczna. Straszne bowiem i wręcz niezrozumiałe dla nas wszystkich były jego dalsze losy. W parę miesięcy po owej wieczornicy otrzymał on wyrok i straciłem go z oczu. Chodziły wieści, że przeszedł na nielegalnego. Wieści te jednak sprostował potem w rozmowie ze mną Żeromski. Zesłany na Syberię Tatarow tam się ożenił z kochającą go bez pamięci kobietą, został radcą Kolei Zabajkalskiej i, jako adwokat, grubo zarabiał. Raptem rzuca wszystko i wraca do rewolucji – tym razem rosyjskiej. Wraz z Sawinkowem, Gierszunim, Azewem i in. tworzy rewolucyjno-terrorystyczną partię socjal-rewolucjonistów. Jako jeden z wodzów przewidywanej rewolucji, objeżdża stosunki partyjne, urządza zamachy… Późną jesienią 1905 r. niespodzianie zupełnie spadła na nas wieść o zastrzeleniu „Księcia” jako prowokatora. Stało się to w Warszawie. Zastrzelił go przyjaciel z lat dziecinnych – głośny dziś z powodu swego przejścia do bolszewików – Sawinkow, w domu rodziców na Podwalu, gdzie się przejazdem zatrzymał. Wszyscy znający go bliżej długi czas wątpili w prawdziwość posądzeń. Przypuszczaliśmy, że padł on ofiarą strasznej pomyłki lub zbrodniczej intrygi. Stosunki bowiem u „eserów” rosyjskich były zabagnione fatalnie. Z zapałem zwłaszcza bronili pamięci „Księcia” – „Piękna Pani” i Żeromski.

– Co pani myśli o „Księciu”? – zapytałem w parę tygodni po jego zabójstwie „Pięknej Pani”.

– Nie wierzę i nie uwierzę nigdy – była stanowcza odpowiedź.

Żeromski szedł dalej jeszcze.

– Każda rzecz ma swój powód. Powiedzcie mi, co u niego mogło spowodować taki krok, przeciwny całej jego naturze i pojęciom? Nie żądza pieniędzy, bo je miał, nie ambicja, bo prowadził partię, co trzęsie Rosją, nie chęć przygód, bo ich miał pod dostatkiem, nie tchórzostwo wreszcie, boć od lat kilkunastu siedział w rewolucji. Więc co?… To jakaś tragedia stanowczo.

Po zdemaskowaniu Azewa [9] mieliśmy nadzieję, że wykaże się niewinność „Księcia”. W odpowiedzi jednak na interpelację w sprawie Azewa, Stołypin, niestety, z trybuny zdradę jego potwierdził. Wyliczył on mianowicie, między konfidentami Departamentu Policji „zamordowanych przez rewolucjonistów” i Tatarowa. Dla mnie do dziś dnia historia „Księcia” jest nieodgadniętą zagadką psychologiczną"

no a poza tym był tłumaczem literatury polskiej na rosyjski
tłumaczył Żeromskiego, Konopnicką, Reymonta

Pozdawiam
Przemek Leniak
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17.12.2018 17:22 przez leniak.)
17.12.2018 14:48
Moderator
Moderator

Liczba postów: 3,936
Okres: Starożytność
To ja mam Leniak takie pytanie;
Czy teczkę Tatarowa ujawniono?

Pozdrawiam
poldas
[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Piszę poprawnie; Przynajmniej tak mnie się wydaje.
17.12.2018 20:32
Hobbysta
Zarejestrowani

Chyba tak.
Był taki gość Mienszykow się nazywał i on chyba najpierw wydał Tatarowa
Informacje te potwierdził Stołypin
Potem już w ZSRR dokumenty Ochrany były dostępne dla historyków...
nie przypuszczam by potem je utajniono

Mienszczikow jednak ;-) Leonid Piotrowicz Mienszczikow

Pozdawiam
Przemek Leniak
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17.12.2018 21:31 przez leniak.)
17.12.2018 21:18
Moderator
Moderator

No właśnie Tatarow przypomina mi Giedroycia. Jerzego.
Widzę wśród nich podobne rozumowanie.

Pozdrawiam
poldas
17.12.2018 21:53
Hobbysta
Zarejestrowani

"Na rozkaz Stołypina w 1910 r. Utworzono tajny wywiad, który nadzorował prowokatorów. Pojawiła się, jak mówią, cała rosyjska szkoła prowokacji. Nie oszczędzano pieniędzy, prowokator R. W. Malinowski, członek Centralnego Komitetu Partii Bolszewickiej, miał pensję w wysokości 700 rubli miesięcznie (wynagrodzenie gubernatora wynosiło 500 rubli). Prowokator z partii Socjalistycznych Rewolucjonistów N.Ju.Tatarow tylko przez 7-8 miesięcy swojej służby od marca 1905 r. otrzymał 16 100 rubli. (dokumenty dotyczące płatności zostały odkryte w 1917 r.)."
to cytat z Siergieja Kara-Murzy Radziecka Cywilizacja 2001

co do tego Giedroycia ciekawe że Tatarow używał takiego właśnie pseudonimu

No ale ja o Tatarowie piszę nie z powodu Giedroycia tylko z powodu Piłsudskiego

Tatarow został prowokatorem Ochrany w 1905 roku a więc już po tym jak przestał działać w PPS

Pozdawiam
Przemek Leniak
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17.12.2018 22:18 przez leniak.)
17.12.2018 21:59
Moderator
Moderator

leniak napisał(a):co do tego Giedroycia ciekawe że Tatarow używał takiego właśnie pseudonimu
To powinno pomóc - https://pl.wikipedia.org/wiki/Giedroycio...ocentaurus

Pozdrawiam
poldas
17.12.2018 22:38
Odpowiedz