książka

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kapitulacja Szeina pod Smoleńskiem
Offline
Smoleńszczanin ;-)
Zarejestrowani
     
Liczba postów: 15
Dołączył: 02.02.2021
Okres: RON
Post: #1
Zdjęcie Kapitulacja Szeina pod Smoleńskiem
1.03.1634. Grawiura Hondiusa. Postać A to Władysław IV Waza, postać B to królewicz Jan Kazimierz, postać D to hetman Krzysztof II Radziwiłł, postać F to sam Michał Borys Szein, wódz podwójnie nieszczęśliwy i po klęsce stracony przez Moskali. Całość grawiury na rosyjskiej stronie http://andcvet.narod.ru/1634/sam.html (wchodzimy na własną odpowiedzialność).
Szkoda, że świetny wódz, jakim był król Władysław zmarnował owoce tego zwycięstwa i finalnie doprowadził do utraty Smoleńska w 1654 roku.
Najciekawsze są geograficzne szczegóły mapy Smoleńska, o tym w następnym poście.
https://www.minds.com/fs/v1/thumbnail/12...1612764936

Na środkowej części ryciny Hondiusa widzimy tzw. Nowy Rynek smoleński. Tego rynku nie było za czasów moskiewskich (wcześniej życie targowe toczyło się bliżej rzeki na wielkiej ulicy), został ustanowiony w czasach Rzeczypospolitej. Zbudowano hale targowe (w przywileju czytamy "halle"), które przetrwały do połowy wieku XIX oraz ratusz i dwór królewski. Wieżę ratuszną w stylu zachodnioeuropejskim zbudował mistrz Kilian Wehewert. Na ratuszu miał się znajdować zegar, ale czy tak w istocie było, tego nie wiadomo. Przypuszczalnie mógł to być zegar słoneczny, bo w wierszu Jana Kunowskiego czytamy:
„Dominikański kościół i szpitalny
Są położony na oryjentalny
Promień słoneczny. A ratusz do tego
Celuje swego.”

Przesuńmy tę część grawiury w prawo a zobaczymy plac manewrowy dla ćwiczeń piechoty pomiędzy Wałem Wielkim a Bramą Kopycińską. Plac ten jest wyraźnie widoczny na mapie Hondiusa, miał powstać na miejscu wcześniej istniejących dwóch ulic: Bohojawlenskiej i Ilinskiej. Na placu znajdował się kościół pw. Świętego Michała, czyli drugi bernardyński. Bernardyni założyli i prowadzili konfraternię Św. Michała Archanioła, opiekującą się szpitalem dla żołnierzy, posiadali też bibliotekę, do której książki gromadził ojciec Paweł z Łęczycy.

Z pewnych punktów topograficznych można jeszcze wymienić klasztor benedyktynek po lewej stronie od rynku, tuż przy murze oraz Błonia na prawo i w górę od rynku. Uwaga, rycina Hondiusa jest położona przeciwnie do kierunków świata, czyli wschód jest po lewej stronie, a zachód po prawej O matko
Niestety nie zachowała się ta część Księgi Zaręby, która zawierała dokładne wymiary działek i ich sąsiedztwo w samym mieście Smoleńsku. Na jej podstawie można by bez trudu ustalić gdzie mieszkali poszczególni obywatele i mieszczanie. Ta część istniała na pewno, gdyż zachował się urywek takiego listu mierniczego na końcu księgi.

"to ich wieczny obyczaj, co raz więcej Ojczyźnie naszej urywać... Nasi też szczodrze im postępowali rzekomo to dla pokoju, a był że pokój za tym? I owszem gęstsze wojny." (Hieronim Ciechanowicz, wilk smoleński). http://smolenscium.alchymista.pl
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08.02.2021 09:15 przez alchymista.)
08.02.2021 08:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz