książka

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kultura Słowian
Strażnik Teksasu
Zasłużony

Liczba postów: 123
Okres: Średniowiecze
Kultura Słowian
W V w.n.e ziemie naszego kraju zaczęli zasiedlać nowi przybysze. Byli to Słowianie, nasi przodkowie, którzy dotychczas, jak dowodzą najnowsze odkrycia archeologiczne i utworzone na ich podstawie naukowe teorie, zamieszkiwali rozległy teren lasostepu stanowiący dziś południowy obszar Białorusi i północną część Ukrainy. Poziom kultury i sposób życia tej ludności był całkowicie inny niż przedstawicieli ludności kultury przeworskiej i wielbarskiej. Przybysze budowali zupełnie inne domy (Germanie mieszkali w domach podłużnych, prostokątnych z paleniskiem pośrodku) - kwadratowe półziemianki z paleniskiem w narożniku. Wytwarzali ręcznie lepioną, prymitywną ceramikę, równie prymitywna i uboga była ich metalurgia żelaza, a zmarłych grzebali bez darów grobowych.
Pomimo ubogiej kultury materialnej Słowianie należeli w tamtych czasach do ludów o największym potencjale demograficznym i politycznym. Już w VII w. ich osadnictwo sięgało aż do Łaby, wschodnich stoków Alp i Peloponezu. Powstające w następnych wiekach słowiańskie państwa w większości utrwaliły ten stan posiadania.
26.11.2011 00:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Uczeń
Zarejestrowani

Liczba postów: 14
Okres: Inny
RE: Kultura Słowian
Na początku średniowiecza było kilka kultur słowiańskich takich jak praska, sukowska, pieńkowska czy kołoczyńska. Są to kultury o odmiennej genezie co świadczy o tym, że było więcej ośrodków ich krystalizacji.
Na szczególną uwagę zasługuje tu kultura sukowska (Sukow-Dziedzice). Wbrew temu co napisał Quik słowiańska kultura sukowska ma wiele cech wspólnych z kulturą przeworską m.in. uderzające podobieństwo widać w obrządku pogrzebowym, ceramice oraz budownictwie.
Z tego wynika, że na początku średniowiecza istniało kilka słowiańskich grup plemiennych, a jedna z nich wywodzi się z obszarów kultury przeworskiej. To obszar kultury przeworskiej był głównym źródłem migracji plemion słowiańskich na Połabie.
26.12.2016 00:00
Moderator
Moderator

Liczba postów: 4,124
Okres: Starożytność
Skąd przedmówca wie iż to Słowianie byli?
Skąd takie przekonanie?
Sam dochodzę do wniosku, iż polskie odkrywki archeologiczne służą potwierdzeniu słowiańskości.
Się orientuję, iż niemieckie odkrywki służyły potwierdzeniu germańskości.
Stary problem i gadanie bez sensu.

Pozdrawiam
poldas
[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Piszę poprawnie; Przynajmniej tak mnie się wydaje.
26.12.2016 12:39
Uczeń
Zarejestrowani

Liczba postów: 14
Okres: Inny
Czy Przeworczycy byli Słowianami tego na 100% nie wiem. Ale wiem, że w tym co napisał Quik jest kilka przekłamań.
Jednym z takich przekłamań jest mówienie o odmienności kultury przeworskiej i kultury słowiańskiej. Wskazuję tutaj na fakt zróżnicowania kulturowego Słowian wczesnośredniowiecznych, co jest odzwierciedleniem podziałów na różne grupy plemienne.
Jeden z tych słowiańskich odłamów nawiązuje wyraźnie do kultury przeworskiej.
Drugi błąd to mówienie o upadku kultury przeworskiej w V w.
W późnych fazach kultury przeworskiej zaobserwowano zmianę obrządku pogrzebowego na nieuchwytny archeologicznie (prawie nieuchwytny) tzn. wciąż praktykowano ciałopalenie, ale prochy zamiast rozsypywać w jamach lub chować w popielnicach, rozsypywano w rzekach, świętych jeziorach lub studniach (te ostatnie są uchwytne archeologicznie np. w Konarzewie).
W związku z tym, że w okresie rzymskim ogromną większość stanowisk archeologicznych stanowiły cmentarzyska (a te zanikają po zmianie obrządku) stąd ogólny spadek liczby stanowisk.
Kiedy jednak porównamy liczbę stanowisk osadowych przypadających na okres późnoprzeworski i tą z wcześniejszego okresu, okaże się, że jest ona zbliżona. Świadczy to o ciągłości osadnictwa przynajmniej do VI w. a nawet VII w. n.e.
26.12.2016 15:35
Moderator
Moderator

Liczba postów: 4,124
Okres: Starożytność
Co można sądzić o odkryciu na górze Zyndrama w Maszkowicach?
Tu więcej szczegółów i dyskusja - http://wiadomosci.dziennik.pl/historia/c...brazu.html

Pozdrawiam
poldas
[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Piszę poprawnie; Przynajmniej tak mnie się wydaje.
27.12.2016 12:43
Początkujący
Zarejestrowani

Liczba postów: 1
Okres: Średniowiecze
Witam wszystkich! Bardzo porusza mnie fakt, że państwo polskie, naród polski, a także również inne państwa i narody, takie jak np.: Rosjanie, Białorusini, Czesi, czy Serbowie są nazywani Słowianami. Określenie to może wydać się obraźliwe, ponieważ w wielu językach wyraz Słowianin tłumaczy się podobnie jak wyraz niewolnik. Przykładowo po angielsku Słowianin to ,,Slav'', a niewolnik to ,,slave''.
W innych językach również jest podobnie. Mam tu na myśli języki północnej Europy (np. szwedzki czy duński), zachodniej Europy (np. niemiecki, niderlandzki czy francuski) oraz południowej Europy (np. hiszpański, włoski czy rumuński).
To, że nikt z tym nic nie robi (można np. wnieść petycję, aby kraje, w których podobnie brzmi oraz pisze się wyrazy ,,Słowianin'' i ,,niewolnik'' zmieniły to lub przestać samemu nazywać się Słowianami) mnie po prostu razi. Uważam, że powinno się to jak najszybciej zmienić!
11.02.2021 21:13
Odpowiedz