książka

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Legiony, Rokitna, TG Sokół
Offline
Uczeń
Zarejestrowani
     
Liczba postów: 5
Dołączył: 18.07.2017
Okres: Polska pod zaborami
Post: #1
Legiony, Rokitna, TG Sokół
Dzień dobry,
mam kilka pytań dot. zaboru austriackiego na początku XX wieku oraz I WŚ.
1. Jak wyglądał udział Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, a zwłaszcza krakowskiego oddziału konnego w Legionach i wojnie? Interesują mnie również przygotowania do wojny i dni po zamachu w Sarajewie.
Zastanawiam się kiedy właściwie zaczęto przeczuwać wojnę i przygotowywać się do niej? W jaki sposób Sokół przygotowywał się do wojny?
Znalazłem trochę informacji, m.in. o drużynach polowych, ale gdyby ktoś z Państwa miał bardziej szczegółowe materiały będę zobowiązany.

2. Jak tak naprawdę było z udziałem Żydów w Sokole, zwłaszcza w Galicji w latach 1911-1914? I ich udziale w II Brygadzie Legionów? Czy słusznie mówi się, że Sokół był "nacjonalistyczny" i nie chciał Żydów w swoich szeregach? Bo ja intuicyjnie widzę to od drugiej strony: Sokół krzewił wartości katolickie i to raczej Żydzi sami mogli nie być zainteresowani członkostwem w nim.

3. Jak oceniają Państwo bitwę pod Rokitną i jej znaczenie? Czy to było zwycięstwo skoro poniesiono wielkie straty?
Znalazłem informacje o niewytłumaczalnych (?) błędach, jak nie wyruszenie 3 szwadronu spod lasu, który miał wesprzeć 2 szwadron, brak ruchu piechoty za szwadronem aż do:
"lekarz Więckowski niesie do okopów rosyjskich list z prośbą o wydanie rannych. Już z drugiej strony rusza oficer z białą chustą, lecz fatalna pomyłka rozłożonych na skrzydle placówek udaremniła strzałami ten zbożny czyn”. Czy ktoś z Państwa wie coś więcej o tym zdarzeniu? To była „polska” kula? Jak mogło do tego dojść?

4. Obraz I wojny kojarzy mi się z okopami i żołnierzami po kolana w błocie, a wokół kikuty drzew lub pusta poszatkowana pociskami przestrzeń – czy taki obraz jest właściwy tylko frontowi zachodniemu czy „u nas” też tak to wyglądało?
Czy Polacy brali udział w walkach w których używano miotaczy ognia, broni chemicznej, czołgów, albo innej „innowacyjnej” broni?

5. Czy istnieje konsensus co do liczby ofiar i rannych wśród Polaków i wszystkich narodowości oraz ile państw brało udział w wojnie? W jednym źrodle widziałem 28 państwa, w innym 33.

6. To trochę inny temat, ale może Państwo wiedzą: kto strzegł prawa w małym miasteczku w Galicji? Policjanci? Austriacy czy Polacy? Jak byli ubrani? Co nosili, pałki, pistolety? Jak traktowali ludność? Czy na ulicy małego miasteczka mogli się znaleźć „żandarmi” w mundurach austriackich, którzy za coś karaliby Polaków?

Dziękuję serdecznie!
22.07.2017 10:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz