książka

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Loty kosmiczne w dalszej perspektywie
Moderator
Moderator

Liczba postów: 3,796
Okres: Starożytność
Loty kosmiczne w dalszej perspektywie
Po 1969 roku, a właściwie 1972, mamy do czynienia niby z zastojem w eksploracji kosmosu. Dotyczy to jednak lotów załogowych.
Sondy bezzałogowe docierają jednak coraz dalej. Budowana jest orbitalna stacja International Space Station (ISS). Właściwie to ją prawie ukończono. Warunki życia są tam lepsze niż na stacji Sojuz, która już zakończyła żywot.

Tylko co dalej?
Logicznym się wydaje załogowy lot na Marsa, za czym agituje dr Robert Zubrin.
Z obliczeń wynika iż taki lot by trwał pół roku w jedną stronę.
Jak rozwiązać problem nieważkości? Można wprowadzić statek kosmiczny w ruch obrotowy i wywołać grawitację w sposób sztuczny. To by było wygodne dla załogi.
Jednak nie wiem, czy takie rozwiązanie testowano w kosmosie.

Ktoś wie coś więcej?

Pozdrawiam
poldas
[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Piszę poprawnie; Przynajmniej tak mnie się wydaje.
22.01.2016 20:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Profesor
Zasłużony

Liczba postów: 670
RE: Loty kosmiczne w dalszej perspektywie
O ile wiem - nie, nie testowano. Był projekt takiego modułu eksperymentalnego do stacji ISS. Miał to być układ z mieszkalnym pierścieniem o średnicy 9 m, wirującym w celu wytworzenia grawitacji w granicach do 0,5 g. Gdyby się to sprawdziło, można byłby wykorzystać go jako moduł sypialny. Na razie o ile wiem eksperyment ten wypadł z planu.

Ostatecznie jednak nie jest to nieodzownie potrzebne, chociaż oczywiście sztuczna grawitacja wiele by ułatwiła. Niemniej sporo kosmonautów spędziło w stacjach kosmicznych po kilkaset dni i obeszło się powiedzmy bez jakiegoś wielkiego dramatu od strony biologiczno - medycznej. Chociaż oczywiście bardzo zdrowe to nie jest.... Rekordzista, Walerij Poliakow pracował na stacji Mir przez 437,7 dni.

Pozdrawiam
Speedy
22.01.2016 21:44
Moderator
Moderator

Drugim rozwiązaniem problemu długotrwałego pobytu w stanie nieważkości byłby jakiś szybki napęd, albo nawet "gwiezdne wrota".
Jednak gdyby problem przemieszczania organizmu żywego z jednego miejsca na inne miejsce rozwiązano na zasadzie rozbicia go na atomy + kod DNA, to by jednak było potrzebne zbudowanie dwóch stacji:
1 - Nadawczej (rozbierawczej)
2 - Odbiorczej (odbudowawczej)

Nadajnik może być na Ziemi. Jednak do... przykładowo - Alfa Centauri trzeba będzie odbiornik dostarczyć metodą bardziej klasyczną.
4,2 lat świetlnych - Ciężka sprawa.

Pozdrawiam
poldas
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 23.01.2016 12:59 przez poldas.)
22.01.2016 22:54
Moderator
Moderator

Space X;
Nareszcie udało się wylądować członowi orbitalnemu ku jego wykorzystaniu do dalszych wzlotów.
Sukces.
Sokół wylądował.

Pozdrawiam
poldas
09.04.2016 20:21
emerytowany kat
Zarejestrowani

Liczba postów: 36
"Ostatecznie jednak nie jest to nieodzownie potrzebne, chociaż oczywiście sztuczna grawitacja wiele by ułatwiła. Niemniej sporo kosmonautów spędziło w stacjach kosmicznych po kilkaset dni i obeszło się powiedzmy bez jakiegoś wielkiego dramatu od strony biologiczno - medycznej. Chociaż oczywiście bardzo zdrowe to nie jest...." (Speedy)

Nawet bardzo niezdrowe. Choć w pełnej krasie efekty nigdy jeszcze nie wystąpiły. A w dodatku na Ziemi goście od razu trafiają pod opiekę bez mała całego szpitala.
A teraz taki obrazek: lecą na Marsa przez te pół roku. Bez grawitacji. Osteoporoza żre, aż chrupie. Nic to, normalka, coś tam goście ćwiczą w tej nieważkości. Dolecieli na Marsa, marsonauta wysiadł z kapsuły, krzywo stanął na kamieniu, upadł. Niby nic, zmniejszona marsjańska grawitacja, ale po pół roku nasilonej osteoporozy wystarczyło. Otwarte złamanie goleni.
Houston, mamy problem, bo najbliższy specjalistyczny szpital jest o kilkaset milionów kilometrów.

"Drugim rozwiązaniem problemu długotrwałego pobytu w stanie nieważkości byłby jakiś szybki napęd, albo nawet "gwiezdne wrota"." (Poldas)

Litości, to forum poświęcone historii, a nie fiction non-science.

"Jednak gdyby problem przemieszczania organizmu żywego z jednego miejsca na inne miejsce rozwiązano na zasadzie rozbicia go na atomy + kod DNA, to by jednak było potrzebne zbudowanie dwóch stacji:
1 - Nadawczej (rozbierawczej)
2 - Odbiorczej (odbudowawczej)" (Poldas)

Podstawowym problemem jest to, że przy takiej operacji potrzebujemy informacji o wszystkich stanach kwantowych cząstek naszego ciała. Zwłaszcza tych cząstek w mózgu, bo czort wie jak nawet drobny błąd w ponownym poskładaniu wpłynie na naszą psychikę.
A pełnej informacji o stanach kwantowych mieć nie będziemy, zasada nieoznaczoności, dzień dobry, się kłania.

08.06.2016 11:43
Uczeń
Zarejestrowani

Liczba postów: 4
Całość pójdzie do przodu dopiero jak zostanie odnaleziony finansowy sens takich lotów lub.. kolejna zimna wojna Uśmiech
05.10.2016 19:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moderator
Moderator

Odnośnie możliwości przeżycia na planecie Mars;
Polecam film "Marsjanin" - http://www.cda.pl/video/1012009dc
Pewnego astronautę porzucono w trakcie ewakuacji z tej planety, a tu okazało się, że on przeżył.

Filmu godzina 1 minut 46 i 20 sekund.
Pobicie rekordu szybkości w kosmosie.
No i ta ABBA - Waterloo - http://www.youtube.com/watch?v=RVoJU0dtdBk

Pozdrawiam
poldas
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 01.11.2016 01:38 przez poldas.)
01.11.2016 00:40
Moderator
Moderator

[Obrazek: stratolaunch-najwiekszy-samolot-swiata-d...kiet-1.jpg]

Stratolaunch.
Tak się nazywa ten samolot, nosiciel rakiet.
Reklamuje się go jako największy na świecie, co prawdą nie jest.
Jednak ma największą rozpiętość płatów nośnych w historii lotnictwa.
Rozchodzi się o oszczędność w wynoszeniu rakiet na orbitę.
Lepiej samolotem wynieść na ok. 20 kilometrów, a potem dopiero wystrzelić w kosmos.
Jak sobie pogrzebałem na forach obcojęzycznych, to panuje zdziwienie że tylnego usterzenia nie połączono tak jak w samolocie P'38.
Ja to widzę tak, że podmuch z silnika rakiety mógłby zdestabilizować tor lotu nosiciela, dlatego zastosowano usterzenia indywidualne dla obu kadłubów nosiciela.

Pozdrawiam
poldas
15.03.2018 15:14
Profesor
Zasłużony

Liczba postów: 670
Hej
(15.03.2018 15:14)poldas napisał(a):  Jak sobie pogrzebałem na forach obcojęzycznych, to panuje zdziwienie że tylnego usterzenia nie połączono tak jak w samolocie P'38.

Z tego co sobie kiedyś tam wyczytałem, ponoć to jest generalnie niepotrzebne. Zwiększa sztywność układu, ale i zwiększa opory i skłonność do drgań. Współcześnie przy nowoczesnych materiałach konstrukcyjnych, lekkich i mocnych, ponoć można sobie tę "poprzeczkę" darować.

Pozdrawiam
Speedy
15.03.2018 16:35
Odpowiedz