książka

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Małe Mazowsze czyli północna ziemia lubelska
Hobbysta
Zarejestrowani

Liczba postów: 142
Okres: Inny
Małe Mazowsze czyli północna ziemia lubelska
Otwieram temat.
Z ciekawości zająłem się kiedyś historią rodzinnej wsi mojej Mamy - historią Wypnichy.
Efektem tego zajęcia się jest stosowne hasło na wikipedii https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Wypnicha
Hasło jak hasło na wikipedii podlega nieustannej destrukcji :-)
Przy okazji na forum lokalnej gazety przez jakiś czas funkcjonował sobie wątek związany z historią okolic tej wsi http://www.dziennikwschodni.pl/forum/reg...29225.html
Niestety jak to bywa na forach okazało się że za możliwość pisania pod własnym nazwiskiem właściciel gazety domaga się pieniędzy...
Tak więc temat tam umarł w zasadzie.
Myślę że to forum byłoby miejscem odpowiednim na taki lokalny wątek wiec go po prostu tu otwieram
Pozdrawiam

Pozdawiam
Przemek Leniak
26.02.2017 01:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Hobbysta
Zarejestrowani

Liczba postów: 142
Okres: Inny
RE: Małe Mazowsze czyli północna ziemia lubelska
Wydaje mi się że jednym z ciekawszych problemów historycznych dotyczących regionu Małego Mazowsza jest temat osad rycerskich powstających na tym terenie za czasów Kazimierza Wielkiego.
Niestetyż nie zachowały się ślady materialne a przynajmniej nic nie wiadomo o nich, jednak są ślady takowego osadnictwa w źródłach pisanych i tradycji lokalnej.
Trzy takie osady chciałbym wam pokrótce przedstawić.
Pierwsza z nich to Mikułowice - gniazdo rodu Mikułowskich - jest to osada zaginiona w wieku XV.
Druga to Brulow - siedziba rycerska rodziny Michowskich również zaginiona.
Trzecia wreszcie to Wielkie na temat którego powstał nawet program z cyklu TVP Info Było nie minęło http://vod.tvp.pl/1107778/tajemnica-zamk...na-bolbota

O Wielkim wszystko macie właściwie w programie, natomiast pozostałe dwie osady wymagają kilku słów.
Brulow czyli jak sądzę Brulów i Mikułowice to dwie osady związane ściśle z rodami rycerskimi przypuszczam że podobnie jak w Wielkim były tam jakiegoś rodzaju budowle obronne obsadzone przez rycerstwo które tam mieszkało.
Brulow ulokowany był prawdopodobnie na terenie dzisiejszego Michowa (lubelskiego) natomiast Mikułowice lezały w bliżej nieokreślonym miejscu pomiędzy wsią Rudno a Samoklękami.
Ta ostatnia miejscowość bywa lokowana przez historyków na terenie współczesnej (starszej o 400 lat) wsi Michałówka. Ja jednak mam hipotezę związaną ze wsią Wypnicha i istniejącą w niej do niedawana góra św. Heleny.
Przypuszczam że owa góra była pozostałością po motte zwyczajnie.
Niestety nie da się dzis tego stwierdzić lub zaprzeczyć tej hipotezie a to w związku z tym że nie ma już samej góry - powstała tam w czasie PRL prywatna kopalnia piasku i dziś jest to dość głęboki dół powyrobiskowy.

Pozdawiam
Przemek Leniak
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05.03.2017 12:48 przez leniak.)
05.03.2017 12:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz