książka

Ankieta: Jak oceniasz postać marszałka Edwarda-Rydza-Śmigłego i jego działalność w trakcie i po kampanii wrześniowej?
Dobrze
Źle
Bardzo dobrze
Bardzo źle
Raczej dobrze
Raczej źle
[Wyniki ankiety]
Uwaga: To jest publiczna ankieta, więc każdy może zobaczyć na co zagłosowano.
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Marszałek Rydz-Śmigły-ocena postaci
Offline
Magister
Zarejestrowani
     
Liczba postów: 406
Dołączył: 28.11.2011
Okres: II wojna światowa
Post: #1
Marszałek Rydz-Śmigły-ocena postaci
Edward Rydz-Śmigły- legionista Piłsudskiego, pierwszoplanowa postać w ,,marszu na Kijów" w czasie wojny polsko-bolszewickiej.
Za czasów sanacji generał, potem od 1936 roku marszałek Polski i jedna z czołowych postaci obozu postpiłsudczykowskiego, oraz jego organizacji politycznej-Obozu Zjednoczenia Narodowego(OZN).
W trakcie trwania kampanii wrześniowej Naczelny Wódz WP, po napaści ZSRR na II RP 17 września 1939 roku wydał rozkaz, by ,,z bolszewikami nie walczyć, chyba w razie natarcia z ich strony", oraz przebijać się na Węgry i do Rumunii. Następnie w nocy z 17/18 września, przebywając wówczas w Kutach na południowo-wschodniej granicy Polski(od których wieczorem 17 września krasnoarmiejców dzieliło ok.30km), wraz z rządem Felicjana Sławoja-Składkowskiego opuścił kraj, do którego powrócił w 1941 roku, chcąc organizować na bazie dawnych środowisk sanacyjnych konspiracyjną organizację- Obóz Polski Walczącej (OPW). Wkrótce potem zmarł.
Chcę poznać Waszą opinię na temat marszałka Rydza-Śmigłego. Czy był on złym dowódcą, miernym politykiem, czy może wręcz przeciwnie-mężem stanu, dbającym należycie o bezpieczeństwo kraju, którego tylko sytuacja na froncie zmusiła do ucieczki?
Zapraszam do dyskusji i głosowania w ankiecie Uśmiech

[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Piszę poprawnie
28.03.2012 21:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
Fregattenkapitän
Zarejestrowani
     
Liczba postów: 783
Dołączył: 31.12.2011
Okres: II wojna światowa
Post: #2
RE: Marszałek Rydz-Śmigły-ocena postaci
Cześć
może coś takiego, bo ten geniusz tak wyobrażał sobie zakończenie wojny w roku 1939. To nie jest żadna zjadliwa propaganda, on rzeczywiście po wypowiedzeniu wojny przez pseudo-sojuszników, zaczął pozować. Wiesz, jaka jest moja o nim opinia. Nie wiem czemu go na siłę chcą odbrązowić. Swoją odwagę pokazał uciekając ze swoją kamarylą do Zaleszczyk, tam się, w tej 3. stolicy najjaśniejszej sanacyjnej, bardzo dobrze czuł. Może jeszcze na ołtarze go wznieść? Nie zmarł. on już był trupem jak wrócił do GG. Rozwaliło go AK, bo Grot nie życzył sobie nikogo z tej sanacyjnej bandy, ale tego się oficjalnie nie mówi. Kazał go nawet uwięzić w piwnicy, aby nie szkodził. Gdzieś czytałem, ale źródła nie pamiętam.
[Obrazek: 5af8fe182120735.jpg]

Notatka od poldas, 29.03.2012 12:48 :

Dalszy rozwój dyskusji może się sprowadzić do tego, co już próbowano rozpracować w innym wątku - http://historyk.eu/Thread-polskie-piekie...-obczyznie
Aczkolwiek mam świadomość,że tutaj byśmy mieli do czynienia z "piekiełkiem " w samej Ojczyźnie, tyle że okupowanej.

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 29.03.2012 09:43 przez Glasisch.)
29.03.2012 09:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
Magister
Zasłużony
     
Liczba postów: 594
Dołączył: 22.12.2011
Okres: Starożytność
Post: #3
RE: Marszałek Rydz-Śmigły-ocena postaci
Witam przedmówców.
Należy mieć na uwadze, że w Polsce każdy po dniu 3 września 1939 roku był przekonany, że zachodni sojusznicy dadzą do wiwatu Hitlerowi. Na froncie liczył na to każdy żołnierz, a co dopiero sam Śmigły – Rydz. Czy zaczął pozować ? Chyba jednak nie było na to czasu. Jakby nie było wieści w frontu nie zachwycały, a dodatkowo łączność marszałka z poszczególnymi armiami też nie należała do wzorowych. Nie uważam też aby Śmigły uciekł, "aby odpocząć na tyłach" – wymusił to blitzkrieg. Co do śmierci marszałka, to nawet Baliszewski ( chyba szanowny przedmówca czytał jego publikacje ) nie twierdzi, że został „rozwalony” przez AK.
Osobiście jestem przekonany, że Śmigły swoją wiedzę o wojnie ograniczył do lat 20-tych ubiegłego wieku. Kampania wrześniowa przerosła jego możliwości.
Pozdrawiam - Kozak
14.04.2012 00:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz