książka

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nacjonalizm i Modernizacja
Offline
Strażnik Teksasu
Zasłużony
     
Liczba postów: 123
Dołączył: 28.10.2011
Okres: Średniowiecze
Post: #1
Nacjonalizm i Modernizacja
W latach 1815-1914 Europa była wolna od niemal bezustannych działań wojennych między mocarstwami, cechujących poprzednie stulecia. Z wyjątkiem kilku gwałtownych, krótkich wojen w latach 1848-71, mających związek z powstawaniem nowych państw narodowych w Niemczech i we Włoszech, konflikty zbrojne koncentrowały się na drugoplanowych obszarach
na terenie imperium otomańskiego i wokół niego. Jednak długi okres pokoju nie spowodował demilitaryzacji europejskich mocarstw.

Proszę o wasze uwagi i poglądy na ten temat.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19.11.2011 14:07 przez Quik.)
19.11.2011 14:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
Bóg, Honor, Ojczyzna
Zarejestrowani
     
Liczba postów: 33
Dołączył: 05.11.2011
Okres: Starożytność
Post: #2
RE: Nacjonalizm i Modernizacja
W 1902 roku zostały opublikowane na łamie "Przeglądu Wszechpolskiego" "Myśli Nowoczesnego Polaka"- manifest polityczny napisany przez Romana Dmowskiego. Właściwie wtedy w Polsce został zapoczątkowany ruch narodowy.

Ja tu jeszcze ogółem do dalszej dyskusji dodam, że każde państwo ma swój własny, niepowtarzalny nacjonalizm, najczęściej oparty na problemach z jakimi dany naród musi się zmierzyć. To nie jest tak, że dajmy na to w jakimś kraju nacjonalizm polega na tępieniu Murzynów i opiera się na rasizmie to w Polsce wygląda tak samo.

Otóż polski nacjonalizm powstawał tak naprawdę w momencie walki o niepodległość i odzyskania jej. Więc nacjonaliści (Endecy) z tamtych lat skupiają się tylko i wyłącznie na kwestii niepodległości i jej utrzymania co doskonale widać w książce Romana Dmowskiego, którą aktualnie czytam- "Polityka polska i odbudowa państwa". I należy oddzielić tamtą myśl narodową, od myśli narodowej w okresie międzywojennym, po II wojnie światowej, oraz z myślą narodową czasów współczesnych.
19.11.2011 22:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
Moderator
Moderator
     
Liczba postów: 3,955
Dołączył: 13.11.2011
Okres: Starożytność
Post: #3
RE: Nacjonalizm i Modernizacja
Quik napisał(a):Jednak długi okres pokoju nie spowodował demilitaryzacji europejskich mocarstw.
Powyższe uwagi założyciela tematu mają sens, gdyż faktycznie - W XIX w. nie było wojen przewlekłych w Europie, co pozytywnie odróżnia go od wieków wcześniejszych. Zdziwiony jestem natomiast konkluzją końcową, którą zacytowałem powyżej;
Zwróćmy uwagę na to, że mimo krótkotrwałych konfliktów, było ich dużo, co wymuszało utrzymywanie sił zbrojnych w przerwach między tymi konfliktami.
Tamte czasy oznaczone są pędem spóźnionych kolonizatorów ku wyrównaniu dysproporcji w zakresie posiadania. Wymagało to posiadania przez europejskie państwa silnych armii.
Obrońcami dotychczasowych wpływów były; Portugalia, Hiszpania, Niderlandy (Holandia), Francja i... Albion.
Wyżej przytoczona kolejność nie jest w mym wykonaniu przypadkowa. Tak to po prostu szło chronologicznie.
Starzy kolonizatorzy "cięli" się między sobą, a do tego dochodzili nowi: Niemcy i USA. Rosja? Ona jest poza podejrzeniami. Oczko
Nawet Belgom udało się coś posiąść.
Imperium Osmańskie było do "rozrywkowych" celów. Gdy się jednak za dużo "kolesi" zebrało wokół rozrywania jednej ofiary, to dochodziło do porachunków między nimi, czego skutkiem była np; Wojna Krymska.
Bywało tak, że wszyscy kolonizatorzy umieli się porozumieć ponad podziałami, czego namacalnym przykładem jest ich interwencja w Państwie Środka.
Do tego wszystkiego była potrzebna broń i wojsko.
Demilitaryzacja? Ojjj - Dopiero by sobie Yankesi użyli. Zresztą... Zrobili to - Z Hiszpanią.
Bez silnej armii - Europejskie państwa przepadały.
Czyżby przykład Rzeczpospolitej Obojga Narodów niczego nie nauczył?
My też kiedyś byliśmy kolonizatorami.

Pozdrawiam
poldas
[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Piszę poprawnie; Przynajmniej tak mnie się wydaje.
19.11.2011 23:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz