Hej
(23.09.2013 00:05)poldas napisał(a): Speedy;
Wiem, że w Kijowie i Charkowie takie fajne, zdalne zabójstwa były w 1941 roku.
Możesz naprowadzić?
Nie wiem czy słówko "fajne" jest tu odpowiednie. No i definicja "zabójstwa" rozciąga nam się tu niezwykle szeroko (a gdyby, zamiast minować, Rosjanie zbombardowali zajęty przez Niemców Kijów? To też byłoby "zabójstwo?")
Krótko, wycofujący się w 1941 Rosjanie, w ramach taktyki "spalonej ziemi" pozostawiali Niemcom różne wybuchowe niespodzianki w postaci najrozmaitszych min. Zazwyczaj duże ładunki, złożone nawet z kilku ton m.w. były ukrywane w rozmaitych budynkach uznanych za dostatecznie ważne (np. komitety partii, hotele, ale i domy mieszkalne i np. świątynia w Kijowie) by spodziewać się że Niemcy umieszczą tam siedziby swoich władz lub zakwaterują żołnierzy. Minowano w ten sposób także inne obiekty (mosty, wiadukty, stacje kolejowe itp.). Ładunki uzbrajane były w zapalniki czasowe ze zwłoką kilku - kilkudziesięciu dni, lub zapalniki radiowe.
Co najmniej kilkanaście min radiowych umieszczono w Kijowie. Część z nich została wykryta i rozbrojona przez Niemców (n. in. 3,5-tonowy ładunek w Muzeum Lenina). Z wszystkimi się to nie udało. 24.IX.1941 seria eksplozji i wywołane nimi pożary spustoszyły centrum miasta, niszcząc łącznie ponad 200 budynków (wskutek tego, że wodociągi nie działały, akcja gaśnicza była utrudniona, pożar trwał do 2 października). Kilka eksplozji miało miejsce jeszcze w październiku, ale nie tak już ogromnych. Ostatni wyleciał w powietrze Uspienskij Sobór (Успенский собор Киево-Печерской Успенской лавры - nie wiem jak to ładnie na polski przełożyć, świątynia prawosławna w każdym razie) 3 listopada; niektórzy podważają możliwość wysadzenia go drogą radiową, gdyż akumulatory zapalnika F-10 w zasadzie nie powinny wytrzymać aż tak długo (gwarantowane 40 dni, a Rosjanie opuścili Kijów 19 września).
W Charkowie rozmieszczono około 30 tys. klasycznych min przeciwpiechotnych i przeciwpancernych, 2 tys. min z zapalnikiem czasowym i prawdopodobnie 8-13 min radiowych. Również i w tym przypadku część z nich została wykryta przez Niemców. A część nie została. 14 listopada eksplodował 350-kilowy ładunek ukryty w budynku przy ul. Dzierżyńskiego 17 (siedziba sekretarza Komunistycznej Partii Ukrainy, Chruszczowa). W wybuchu zginął ponoć niemiecki generał G.Braun, dowódca 68. Dywizji Piechoty, i jego współpracownicy.
Znaczną liczbę radiowych min pozostawili Rosjanie, opuszczając Wyborg w Finlandii. 17 z nich eksplodowało, 8 odnaleźli i rozbroili Finowie (ładunki od 120 do 4350 kg TNT). Znaleźli też w jakimś magazynie radiowy zapalnik F-10 - komplet w opakowaniu fabrycznym, mogli sobie więc go obejrzeć i przebadać konstrukcję. W oparciu o to czego się dowiedzieli, zorganizowali sobie potem zagłuszanie pasma 715 kHz (w takim pracowały pierwsze odnalezione miny) dla zapobieżenia dalszym eksplozjom. Nie do końca się to zresztą sprawdziło, bo później odnajdywane F-10 były na inne zakresy. Zagłuszanie i nasłuch radiowy prowadzili także na wielką skalę Niemcy w Kijowie i Charkowie. W Charkowie w okresie od zajęcia miasta do 14 listopada zarejestrowali 25 sygnałów do detonacji min. Ile to fizycznie oznacza min, to nie tak łatwo powiedzieć. Po kilka razy nadawano taki sam sygnał i takich unikalnych sygnałów było 20, czyli tyle zapewne mogło być zapalników F-10. Zapalnik mógł zdetonować do 3 ładunków wyb. ale jednocześnie, czyli w zasadzie byłaby to jedna mina, choćby nawet były one oddalone od siebie (do 50 m). Z drugiej strony instrukcja zalecała, by w miarę możności do każdej miny podłączać więcej niż jeden F-10 ze względu na małą niezawodność tego ustrojstwa.
Seria zdjęć z Kijowa z okresu wojny i okupacji. Od nr-u 77 kilka kolejnych pokazuje skutki wybuchów min i pożarów:
http://trinixy.ru/40247-kiev-v-gody-neme...-foto.html
Artykuł o pożarze Kijowa z 24.IX.1941:
http://gorod.kiev.ua/history/article_ru.php?article=21
O minach radiowych:
http://borisfen70.livejournal.com/28035.html
http://saper.etel.ru/mines-4/radiomina-f-10.html
(tam są podstrony jeszcze dwie, Приложение i Приложение 2)