książka

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nangar Khel - Wyrok
Junior Moderator
Junior Moderator

Liczba postów: 399
Okres: II wojna światowa
RE: Nangar Khel - Wyrok
Miałem kiedys okazję rozmawiać z gościem który był w Iraku na misji i on twierdził że cała ta sprawa to rozgrywka w wojsku. Amerykanie tam najpierw strzelają, a potem patrzą do kogo - to jego słowa i dalej że to wojna i nie ma co się pie......ć. Albo my albo oni. Dlatego dziwi mnie ten cały cyrk który ciągnie się zupełnie bez sensu.... no chyba że komuś na tym zależy?
23.06.2016 10:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moderator
Moderator

Liczba postów: 3,989
Okres: Starożytność
Mowa jest o działaniach w Afganistanie.
Miejscowy ruch oporu nie chroni żadna konwencja.
Ten funkcjonuje, bo ma poparcie miejscowej ludności. Ono wynika ze znajomości, powiązań klanowych i terroru wobec tubylców.
Tych atutów Yankesi, oraz ich wasale nie mają.
Jak wyrównać tę dysproporcję?
Niemcy za okupacji robili to w ten sposób, że jak im partyzanci ubili wojaków, czy też funkcjonariuszy, to podejrzana była najbliższa, albo adekwatna dla miejsca zdarzenia wioska. Sprowadzano pluton wojska (ok. 30 żołnierzy) i otaczano wiochę.
Wzywano sołtysa celem wskazania sprawców. Biedny sołtys bał się jednych i drugich.
Kiepska fucha.
Jak nie wskazał, to wybiórczo zabijano za jednego Niemca dziesięciu Polaków.
Jednak takiej metody nie wolno aktualnie stosować.
Rezultat polityki zagłaskiwania tubylców afgańskich jest i będzie taki, że oni sobie z sił stabilizacyjnych będą kpić, a partyzantów będą się bać.
Jeszcze odszkodowania dostaną.
Potomkowie ofiar pacyfikacji wiosek polskich w latach 1939-1945 dostali jakieś odszkodowania?
Tyle wiem, że jakieś pieniążki przymusowym robotnikom i więźniom obozów koncentracyjnych wypłacono.

Pozdrawiam
poldas
[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Piszę poprawnie; Przynajmniej tak mnie się wydaje.
23.06.2016 15:22
Student
Zarejestrowani

Liczba postów: 191
Okres:
Ja przepraszam, ale ja nie słyszałem o tym, żeby w okolicach Nangar Khel polscy żołnierze stoczyli jakąś bitwę z afgańskim ruchem oporu. Polscy żołnierze ostrzelali wieś, w której byli wyłącznie cywile.
"Miejscowy ruch oporu nie chroni żadna konwencja."
A co mówią konwencje o ludności cywilnej? Czy miejscowa ludność cywilna też nie podlega żadnej ochronie?
"Amerykanie tam najpierw strzelają, a potem patrzą do kogo - to jego słowa i dalej że to wojna i nie ma co się pie......ć. Albo my albo oni"
Może jednak należałoby zastanowić się, o co chodzi w Afganistanie?
Gdy zaczęła się interwencja Zachodu w Afganistanie, to mówiono nam, że chodzi o wyzwolenie Afgańczyków spod władzy talibów i o uszczęśliwienie mieszkańców przez wprowadzenie tam demokracji. A teraz okazuje się, że priorytetem jest podbój tego kraju, a jeśli podbój się nie powiedzie, to należy zamienić ten kraj w pustynię. A potem dziwimy się, że ruch oporu ma poparcie miejscowej ludności. I próbujemy tłumaczyć to terrorem.
23.06.2016 23:08
Junior Moderator
Junior Moderator

Liczba postów: 399
Wiem że to Afganistan, ale z tego co mówił ten były sierżant Amerykanie tam postepowali tak samo, nie patyczkując się. Opowiadał taką historię: Jadący mały konwój został ostrzelany z jednego kałacha, jednego!!! Amerykanie stanęli i otwarli ogień, a do tego wezwali śmigłowiec który dosłownie rozniósł budynki wiochy z której strzelano. Jakoś nikt nie patrzył czy tam są cywile czy nie. Oni wychodzą z zalożenia moim zdaniem słusznego że jak ktoś strzela to stanowi zagrożenie dla ich żołnierzy i tu nie ma miejsca na zastanawianie ani na inne pierdoły. Ktoś strzela i trzeba go wyeliminować za wszelką cenę.
Poldas to co napisałeś to prawda. Tak Niemcy robili już w walkach z majorem Dobrzańskim "Hubalem" gdzie 11 kwietnia spacyfikowali Skłoby i Hucisko zabijając wszystkich mężczyzn i paląc wsie.
24.06.2016 09:22
Student
Zarejestrowani

Liczba postów: 191
Okres:
Ja sobie zdaję sprawę, że żołnierze amerykańscy są bezmyślnymi maszynami do zabijania. I że po roku 1989 polscy żołnierze są szkoleni w tym samym kierunku. Jak powiedział dowódca polskiego kontyngentu w Iraku: "Żołnierz amerykański zawsze będzie dla polskiego żołnierza niedościgłym wzorem." A powiedział to na kilka tygodni przed ujawnieniem "działalności" amerykańskich żołnierzy w irackim więzieniu Abu Ghraib. Mnie szkolono - za czasów Polski Ludowej - trochę inaczej. Uczono mnie, że żołnierz - to uzbrojony obywatel. W związku z tym żołnierz powinien wiedzieć, jaki jest cel walki. Powinien ten cel rozumieć. I w miarę możliwości - powinien identyfikować się z tym celem. I właśnie dlatego tak duże znaczenie w ludowym Wojsku Polskim miało szkolenie polityczne. Obecnie uznaje się, że żołnierz, który zastanawia się, jaki jest cel i sens walki - taki żołnierz jest podejrzany i może być niebezpieczny. Dlatego izoluje się żołnierzy od polityki.
Podobne zderzenie postaw było w czasie wojny. W II połowie roku 1944 żołnierze armii Berlinga, którym oficerowie polityczni wytłumaczyli sens walki przeciwko hitlerowskiej Rzeszy, nie mogli zrozumieć, dlaczego żołnierze Armii Krajowej woleli iść do obozów internowania w głębi Rosji, niż walczyć w szeregach ludowego Wojska Polskiego o wyzwolenie reszty ziem Polski i o zniszczenie hitlerowskich Niemiec.
26.06.2016 09:36
Uczeń
Zarejestrowani

Liczba postów: 24
Afganistan to WOJNA a cała sprawa to hańba dla Wojska Polskiego . Generał Waldemar Skrzypczak słusznie był oburzony postawą polskich polityków . Większość dziennikarzy to dyletanci i głupcy . Jak Izrael integruje się z Palestyńczykami ( kulami bombami czołgami ) . Tak samo , że prezydent Asad to reżim , ( sojusznik Rosji i USA to boli )
26.06.2016 12:19
Moderator
Moderator

Ad. Janmusz;
Cytat:Ja sobie zdaję sprawę, że żołnierze amerykańscy są bezmyślnymi maszynami do zabijania. I że po roku 1989 polscy żołnierze są szkoleni w tym samym kierunku.
Wcześniej byli w jakim kierunku szkoleni?
Proponuję uważać z takimi opiniami.

Pozdrawiam
poldas
26.06.2016 13:00
Początkujący
Zarejestrowani

Liczba postów: 2
ciekawie jak to dokładnie wyglądało

szablony magento
01.12.2016 11:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moderator
Moderator

Jak dokładnie wyglądało?
To wynika z treści wątku?
Jeśli coś jest nie tak, proszę punktować.

Dla mnie polscy żołnierze postąpili prawidłowo, a prokuratura i sąd zrobili z nich "cioty".

Pozdrawiam
poldas
26.12.2016 14:17
Odpowiedz