Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odznaczenia; Ich geneza i stosowanie
Student
Zarejestrowani

Liczba postów: 165
Okres: Historia XIX wieku
RE: Odznaczenia; Ich geneza i stosowanie
(03.06.2013 09:59)poldas napisał(a):  Jako jeden z asów lotnictwa.

W kwestii wyjaśnienia tego zagadnienia to może by i bardziej wskazaną była znajomosć języka francuskiego.
Albo psychologii?

Jeśli by w dzisiejszej Polsce odznaczano orderem z napisem Орден Краснoй Звезды , to robi się z tego abstrakcja.
Zauważmy, że jednak Niemcy tolerowali odznaczenia z napisem francuskim.

I to mnie "rozwala".

Językiem francuskim Fryderyk II Wielki posługiwał się lepiej niż niemieckim. Dlaczego? Bo to był język wyższych sfer. W tym języku na wielu dwoarach można było porozumieć się z każdym, kto był arystokratą. Fryderyk II gardził niemieckim, który w jego ocenie był językiem plebsu. Identyczne sytuacje panowały w innych państwach Europejskich. Na dworze carów (XVI wiek) przed długi czas modny był język polski, wraz z szlacheckim ubiorem. Dla Moskwicinów my byliśmy zachodem. Władcy angielscy z francuskiej dynastii Platagenetów też nie używali języka plebsu. Itp, itd. W Polsce z kolei, najważniejsza była łacina, język szlachty. Stąd najwyższe polskie odznaczenie, nie nosi rodzimej nazwy, tylko łacińską.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17.01.2016 18:05 przez seth.)
17.01.2016 18:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moderator
Moderator

Liczba postów: 3,769
Okres: Starożytność
RE: Odznaczenia; Ich geneza i stosowanie
Ciekawym ewenementem jest Wielce Szlachetny Order Podwiązki.
Oprócz gwiazdy z krzyżem pośrodku jeszcze był do tego łańcuch do zawieszenia na szyi i... podwiązka.
Kobiety mogą ją sobie zakładać na ramieniu, a mężczyźni muszą ją nosić na... lewej łydce.
Geneza powstania tego odznaczenia z XIV wieku jest dla mnie dziwna.

Pozdrawiam
poldas
[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Piszę poprawnie; Przynajmniej tak mnie się wydaje.
14.02.2016 13:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz