książka

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pistolet Vis wz. 35
Moderator
Moderator

Liczba postów: 4,129
Okres: Starożytność
Pistolet Vis wz. 35
Cytat:Następnie rozpoczęto produkcję we współpracy z austriacką firmą Steyer.
Nie było żadnej współpracy, jeno była podległość fabryki radomskiej pewnemu austriackiemu koncernowi.
Niczego nie rozpoczynano. Ale produkcję czegoś kontynuowano.

W razie jakichkolwiek wątpliwości jestem gotów udzielić wyjaśnień.

Notatka od Cebuś, 29.11.2011 19:00 :

Wątek wydzielony na temat Pistoletu Vis wz. 35

Pozdrawiam
poldas
[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Piszę poprawnie; Przynajmniej tak mnie się wydaje.
29.11.2011 02:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Student
Zarejestrowani

Liczba postów: 156
Okres:
RE: Najlepsza broń używana przez wojsko polskie 1939-1945
Visy produkowano w Radomiu w czasie okupacji, ale Niemcy przewidzieli, że Polacy będą próbowali wynosić z fabryki części pistoletu, aby później je składać. Dlatego lufy robiono w Protektoracie Czech i Moraw. Istotnie, Polacy złożyli kilka Visów z wyniesionych części, lufy zostały dorobione u rusznikarzy robiących broń dla konspiracji.

Na wielu zdjęciach z okresu DWS widać niemieckich spadochroniarzy z Visem. Jeszcze jednostki Waffen-SS używały tych pistoletów.
29.11.2011 11:33
Uczeń
Zarejestrowani

Liczba postów: 86
Okres:
"Działania wojenne w 1939 roku nie kończą jednak historii produkcji pistoletu. Ze względu na walory broni Niemcy postanowili wznowić jego produkcję we współpracy z austriacką firmą "Steyer-Daimler-Puch"."
Z. Gwóźdź, P. Zarzycki, Polskie konstrukcje broni strzeleckiej, Warszawa 1993

"Po zajęciu Polski, Niemcy w połowie 1940 roku wznowili produkcję Vis-ów w Radomiu (we współpracy z firmą S-D-P)."

A. Ciepliński, R. Woźniak, 9 mm pistolet samopowtarzalny Vis wz. 35, Warszawa 1996 i nowsze wydania

Rozpoczęto produkcję, bo początkowo składano tylko pistolety z dostępnych na produkcji lub w magazynie części (w tym kontekście użyto tego słowa). W odniesieniu do pistoletu produkcję wznowiono.
Oczywiście jeśli chodzi o podległość FB w Radomiu to stała się ona częścią koncernu S-D-P, ale co innego podległość organizacyjna a co innego współpraca przy produkcji konkretnego modelu broni (na podstawie pozycji rosyjskojęzycznej z serii Wojennaja Technika - Broń piechoty 1939-1945).
29.11.2011 18:01
Moderator
Moderator

Wiedza na ten temat nie jest do końca jasna, ale może jakoś wspólnymi siłami, damy radę.
W 1940r. uruchomiono produkcję Kbk wz. 29, oraz Visa.
Z oryginalnych, przedwojennych części montowano te pistolety do ok. połowy 1941r. Potem wprowadzono do produkcji wersję wojenną, taką bardziej siermiężną. Polegało to na braku polerowania i rezygnacji z zaczepu na dołączaną kolbę. Już wtedy nie było polskiej "puncy" z orzełkiem.
To, że montaż końcowy Visów przeniesiono do... No właśnie; Gdzie? Zakładam tutaj czeskie Znojmo, ale nie mam pewności.
Polacy w Radomiu, wynosili części od tych pistoletów, aby poza fabryką składać je w mechanicznym warsztacie Teofila Czajkowskiego.
Proceder był na tyle poważny, że 16.10.1942r. Niemcy w celu zdyscyplinowania załogi, powiesili dla postrachu, 15 pracowników tejże fabryki, przy wejściu do zakładu.
W listopadzie 1944r. ewakuowano fabrykę najprawdopodobniej do Znojma właśnie, gdzie produkcję pistoletu kontynuowano.
Tutaj kolega Messer dał ciekawe info, że lufy pistoletów tworzono prawdopodobnie w Austrii. Tylko gdzie był montaż końcowy?
Zakładam, że taki rozdział produkcji wprowadzono dopiero przy wytwarzaniu wojennej wersji Visa, a więc najwcześniej od połowy 1941r.

Tutaj mamy zbyt wiele rozbieżnych informacji. Nawet ten słynny pistolet nie doczekał się rzetelnej monografii.
Niestety - Nie mogę już edytować swej wypowiedzi, w której omyłkowo podałem, że lufy do Visa produkowano w Austrii. Natomiast Kolega Messer podał, że tyczy się to Protektoratu Czech i Moraw.
Za omyłkę - przepraszam.

Pozdrawiam
poldas
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 29.11.2011 19:01 przez poldas.)
29.11.2011 18:44
Razorblade1967
Unregistered

Okres:
RE: Pistolet Vis wz. 35
poldas napisał(a):Tutaj mamy zbyt wiele rozbieżnych informacji. Nawet ten słynny pistolet nie doczekał się rzetelnej monografii.

Myślę, że takich monografii się doczekaliśmy - są to monografie L.Erenfeichta publikowane w czasopiśmie Strzał 8/2004 oraz 12/2011. Ten drugi, obszerny artykuł właśnie traktuje o produkcji pistoletu P.35(p) czyli przedwojennego Visa w czasie okupacji i to dość szczegółowo.

Natomiast spore fragmenty publikacji L.Erenfeichta dotyczącej wyjaśnienia historii Vis (no i zarazem ostatecznemu obaleniu bajeczek Wilniewczyca z czasów PRL) można znaleźć i w sieci: A na Tygrysy mieli Visy

A co do luf to do konspiracyjnej produkcji używano aż do 1943 luf wyniesionych podczas kilku pierwszych dni po zajęciu fabryki przez Niemców, w panującym co zrozumiałe chaosie "ewidencyjnym". A lufy dla P.35(p) faktycznie wykonywano w Steyr, po wyczerpaniu się zapasów z polskiej produkcji przedwojennej.
06.01.2012 14:58
Odpowiedz cytując ten post
Student
Zarejestrowani

Liczba postów: 156
Okres:
Co do tych luf, to też o tym czytałem, że wynosili je pracownicy, zanim Niemcy na serio zorientowali się w zasobach fabryki i wzmożyli kontrole.
Znając pomysłowość rodaków, to można pistolet wynieść w częściach już za jednym razem. Ale, lufa to prosty kawałek rurki z dobrej gatunkowo stali, nagwintowany wewnątrz prawostronnie (najczęściej). Od wykonania tejże lufy wiele zależy, więc rozsądek podpowiada, że w pierwszej kolejności kradniemy lufy, a dalej się coś dorobi. I w zasadzie się dorabiało i wszystko działało. Do czasu.
Mam sentyment do tego pistoletu, pisałem z niego pracę na szkole techników kryminalistyki. Z pracy dostałem dobrą ocenęAnioł
07.01.2012 06:35
Moderator
Moderator

Spotkałem się również z taką informacją, że te pistolety były wytwarzane w Radomiu w postaci komponentów. Natomiast montaż końcowy i próby techniczne odbywały się w jakiejś głównej fabryce Stayera. Ale jakiej? Pewnie Znojmo. Lecz pewności brak.

Pozdrawiam
poldas
07.01.2012 17:08
Razorblade1967
Unregistered

Okres:
poldas napisał(a):Spotkałem się również z taką informacją, że te pistolety były wytwarzane w Radomiu w postaci komponentów. Natomiast montaż końcowy i próby techniczne odbywały się w jakiejś głównej fabryce Stayera.
Tak w ostatnim Strzale (12/2011) L.Erenfeicht też podaje taką informację, że Waffenwerke Radom nie dokonywała montażu broni, po wznowieniu produkcji (montaż broni z pozostałych przedwojennych części była jeszcze w Radomiu). Montaż i odbiór odbywała się w Steyr, a części wysyłano w dwóch zestawach czyli szkielet z urządzeniem powrotnym oraz komplet zamka. System zresztą był "dziurawy" u umożliwiał tworzenie podwójnie numerowanych części. Dopóki podczas konspiracyjnego montażu dla ZWZ-AK usuwano "trefne" numery było OK, ale z czasem tego zaniechali i zaliczyli oczywiście wpadkę, po której w fabryce wprowadzono dodatkową numerację elementów i uszczelniono ewidencję.
07.01.2012 17:32
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz