Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Początki macedońskiej potęgi
Offline
Strażnik Teksasu
Zasłużony
     
Liczba postów: 123
Dołączył: 28.10.2011
Okres: Średniowiecze
Post: #1
Początki macedońskiej potęgi
Armia obywatelska i walczący w falandze hoplici reprezentowali grecki ideał sztuki wojennej. W praktyce armie składały się zarówno z obywateli, jak i ludzi nie posiadających obywatelstwa oraz najemników. Biedniejsi na ogół walczyli jako lekka piechota i harcownicy atakujący falangę kamieniami z proc i strzałami z łuków, byli też wśród nich specjalnie trenowani oszczepnicy (peltaści- od nazwy tarczy- pelte), którzy w dogodnych okolicznościach potrafili pokonać spartańskiego hoplitę. Z czasem polis straciły swoją suwerenność na rzecz swych pn.sąsiadów, Macedończyków (kulturowo także Greków), którzy doprowadzili do perfekcji własną formę taktyczną: użycie połączonych sił lekkiej piechoty i jazdy jako harcowników, hoplitów w falandze i elitarnej jazdy towarzyszącej dowódcy.

Proszę o wasze pytania i dodatkowe sugestie Uśmiech
19.11.2011 13:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
PISARZ WIELKI KORONNY
Zarejestrowani
     
Liczba postów: 414
Dołączył: 03.02.2012
Okres: Średniowiecze
Post: #2
RE: Początki macedońskiej potęgi
Właściwym twórca potęgi Macedonii był Filip II. Rozpoczynał on swoje panowanie w niezwykle trudnej sytuacji, ale okazał się nie tylko znakomitym wodzem, ale również zdolnym organizatorem i administratorem. Cechy te pozwoliły uporać się mu ze wszystkimi zagrożeniami.
Stworzył sprawną administrację, budował drogi i rozbudowywał miasta, zmodernizował rolnictwo korzystając z ogromnych bogactw, które posiadała Macedonia (złoża miedzi, złota i srebra, drewno na statki, żyzne ziemie). Ukrócił też samowolę plemiennych władców z górzystych rejonów kraju.
Główną troską Filipa była jednak armia, którą w krótkim czasie uczynił pierwszą potęgą greckiego świata. Pierwszym jej sprawdzianem była zwycięska bitwa z Ilirami w 358 r. Z reform tych korzystał później jego syn.

"Jak mawiał mój nauczyciel: w szkole są dwa najważniejsze przedmioty - przysposobienie obronne, żeby wiedzieć, jak strzelać i historia, żeby wiedzieć do kogo" - Michał Dielagin, rosyjski polityk i ekonomista
http://www.blog.avehistorica.edu.pl
http://www.avehistorica.edu.pl
25.02.2012 20:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
Uczeń
Zarejestrowani
     
Liczba postów: 3
Dołączył: 02.11.2017
Okres: Starożytność
Post: #3
RE: Początki macedońskiej potęgi
Tutaj sylwetka Filipa II - człowieka, który wydźwignął Macedonię do rangi lokalnego mocarstwa - https://antyczny.blog/2017/10/01/filip-i...mocarstwo/
02.11.2017 16:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz