książka

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Porozumienie Paryskie, 2015
Uczeń
Zarejestrowani

Liczba postów: 27
Okres: PRL
Porozumienie Paryskie, 2015
Listek Figowy?

Porozumieie Paryskie (odnosnie klimatu) omawiane bylo, i jest nadal pozytywnie omawiane, przez politykow i naukowcow na roznych szczeblach. Dlatego zdziwiony bylem cynicznym emailem od wysoce-wyksztalconego kolegi amerykanskiego. Porozumienie Paryskie, pisze on, "to tylko listek figowy, pozwalajacy przywodcom robic to co zawsze robili, a potem mowic: 'nie bylismy bierni--usilowalismy zapobiedz wzrostowi poziomu morz.' Wegiel i ropa beda nadal uzywane, o ile jest to korzystne. Nie bedzie sie to roznic od tego co mowia i robia teraz. W miedzyczasie beda troche dluzej dumni z tego ze nie sa bezczynni."

Ludwik Kowalski, autor "Wspomnienia bylego komunisty:"

Wydanie darmowe: Internet ==> http://ludkow.info/byt

Wydanie E-bookowe --> zadzwon do Merlin ==> +48 (61) 628 6600

Ludwik Kowalski . ==> . http://ludkow.info/byt
16.12.2015 02:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moderator
Moderator

Liczba postów: 4,082
Okres: Starożytność
RE: Porozumienie Paryskie, 2015
Mamy jakąś alternatywę dla węgla i ropy naftowej?

Pozdrawiam
poldas
[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Piszę poprawnie; Przynajmniej tak mnie się wydaje.
16.12.2015 13:08
Początkujący
Zarejestrowani

Liczba postów: 1
Raczej nie i musimy się stosować
03.03.2016 12:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Student
Zarejestrowani

Liczba postów: 193
Okres:
Artykuł na pierwszej stronie wtorkowego numeru "Gazety Wyborczej": "Znowu może nam zabraknąć energii. Wrzesień bez prądu". W artykule podkreślone stwierdzenie: "Na ten miesiąc przypadnie szczyt remontów w elektrowniach, co w połączeniu z upałami i brakiem wiatru może doprowadzić do zawału w energetyce i przerw w dostawie prądu."
To jest pierwszy poważny sygnał, że kryzys energetyczny może być spowodowany nie tylko przez długotrwałe zmiany klimatyczne, ale i przez krótkotrwałe zjawiska pogodowe, jak bezwietrzna pogoda. To jest nowe zagrożenie, spowodowane uzależnieniem od odnawialnych źródeł energii.
Zastanawiam się, jak wyglądałaby nasza współczesność, gdyby ponad sto lat temu - na początku dwudziestego wieku - rządy państw uzgodniły, że będą stopniowo wycofywać z użytkowania statki parowe, a transport morski będą opierać głównie na żaglowcach.
17.04.2016 07:58
Moderator
Moderator

Na początku XX wieku nie trzeba było żadnych ustaleń międzypaństwowych, aby odchodzić od napędu parowego. To wymusił postęp techniczny.
Zaciekawiło mnie to, że sumaryczna generacja energii ze źródeł wiatrowych dochodzi do 1,7 GigaWatoGodziny (dane za http://www.pse.pl/index.php?modul=21&id_rap=24 )
Dla porównania największa polska elektrownia w Bełchatowie oddaje do sieci 5,4 Gigawatów na godzinę.
To prawie jedna trzecia mocy.
Popatrzyłem jeszcze na plany remontów elektrowni klasycznych i widzę że są robione na bieżąco.
Wyjątkiem są bloki na elektrowni w Jaworznie, gdzie przeprowadza się remonty awaryjne.
Ale energii nie brakuje.
Nie rozumiem skąd autor artykułu w GW powziął informację o szczycie remontów elektrowni na wrzesień.
Do tego jeszcze dochodzi brak wiatru i upały.
Brakuje jeszcze czterech z tych siedmiu plag egipskich, co by ludzi naprawdę wystraszyć. Oczko

Pozdrawiam
poldas
17.04.2016 12:21
Student
Zarejestrowani

Okres:
Faktycznie, według tego źródła w dniu 15 kwietnia około godziny 23 łączna moc uzyskiwana z elektrowni wiatrowych w Polsce osiągnęła prawie 1,7 GW. I - jak sądzę - całkowita moc zainstalowana jest na pewno większa. Ale 12 godzin wcześniej łączna moc uzyskiwana z elektrowni wiatrowych w całej Polsce wynosiła zaledwie 83 MW. To znaczy: dwudziestokrotnie mniej. I nie nastąpiło to dlatego, że w południe obsługa wiatraków wyłączyła urządzenia, żeby sobie zrobić przerwę obiadową. Ale najprawdopodobniej dlatego, że tak zmalała siła wiatru. Sytuacja, w której dostawy prądu w ciągu jednego dnia wahają się od 5% do 100% mocy maksymalnej - jest nie do przyjęcia dla gospodarki. Elektrownie wodne też mają wahania mocy w zależności od przepływu wód w rzekach, na których znajdują się zapory. Ale przepływ wód (w dodatku gdy zbiornik wodny stanowi bufor o dużej pojemności) ulega stopniowym zmianom w przeciągu tygodni i spadek mocy elektrowni wodnych łatwo można skompensować przez zwiększenie mocy elektrowni paliwowych. Natomiast niewyobrażalne jest kompensowanie zmian mocy elektrowni wiatrowych przez zmianę sposobu eksploatacji elektrowni paliwowych - po prostu kotły nie wytrzymałyby gwałtownych zmian dokonywanych z godziny na godzinę.
Jeśli pisałem o wycofywaniu statków parowych - to chodziło mi o wcześniejsze o sto lat przejście na odnawialne źródła energii i jego wpływ na światową gospodarkę. Żeby zobrazować skutki. Bo w tej chwili nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie będą za 100 lat skutki gospodarcze decyzji podejmowanych dzisiaj.
Z moich osobistych doświadczeń: elektrownia, z którą współpracowała moja firma, przez dziesięciolecia co roku zatrzymywała swoje urządzenia dla przeprowadzenia solidnego remontu. Każdorazowo remont trwał około trzech tygodni. Wymuszało to postój instalacji w mojej firmie - ten czas wykorzystywaliśmy do corocznego remontu urządzeń na naszych instalacjach.
Postój remontowy elektrowni przypadał zwykle na miesiące wakacyjne, rzadziej w okresie od maja do września. Obecnie sytuacja się zmienia - powszechne stosowanie klimatyzacji sprawia, że w roku mamy dwa szczyty energetyczne - zimą i w czasie letnich upałów.
17.04.2016 20:12
Moderator
Moderator

Elektrownie wiatrowe mają to do siebie iż są kapryśne.
Receptą na to są elektrownie szczytowo pompowe.
Na górze Żar koło Bielska jest taki akumulator nadwyżki energii.
To krok w dobrym kierunku.

Pozdrawiam
poldas
17.04.2016 21:35
Student
Zarejestrowani

Okres:
Wychodziłoby na to, że łączna moc elektrowni wiatrowych jest limitowana przez łączną moc elektrowni szczytowo - pompowych (oczywiście razy jakiś współczynnik, bo elektroenergetyka ma chyba jeszcze jakieś inne możliwości buforowania). Łączna moc elektrowni szczytowo - pompowych w Polsce - to 1768 MW. A więc blisko łącznej mocy elektrowni wiatrowych.
Ale problemem jest to, że mamy tutaj pętlę: energia wiatru jest przekształcana na energię elektryczną; ta napędza pompy tłoczące wodę do górnego zbiornika, zamieniając energię elektryczną na energię potencjalną; z kolei woda z górnego zbiornika spływa na turbiny, zamieniając energię potencjalną z powrotem na energię elektryczną. Każda przemiana energii ma określoną sprawność i wiąże się ze stratami. Ze zdumieniem przeczytałem, że w elektrowniach szczytowo - pompowych straty energii wynoszą 30%.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17.04.2016 22:19 przez janmusz.)
17.04.2016 22:18
Moderator
Moderator

Pełna zgoda.
Tylko jakby nie te elektrownie szczytowo pompowe, to straty energii by były większe.
Problemem nie jest niedobór energii, tylko... Jak go magazynować. Akumulacja.

Pozdrawiam
poldas
17.04.2016 23:04
Odpowiedz