Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przywitania, pozdrowienia, itp.
Uczeń
Zarejestrowani

Liczba postów: 82
Okres: II wojna światowa
Hitlerjugend - mundur
A pod jakim kątem najlepiej "hejlować"?
(licząc od pachy)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 21.01.2017 14:31 przez poldas.)
18.01.2017 23:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moderator
Moderator

Liczba postów: 3,709
Okres: Starożytność
RE: Hitlerjugend - mundur
Takim;
[Obrazek: 119088932264327148.jpg]

Albo takim;
[Obrazek: 7690479c000c1f7c47c83992]

Ucz się od profesjonalistów.

Pozdrawiam
poldas
[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Piszę poprawnie; Przynajmniej tak mnie się wydaje.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19.01.2017 10:04 przez poldas.)
19.01.2017 09:47
Uczeń
Zarejestrowani

Mina tego dziecka: tak dumna!
Po prostu Hitler mógłby pozazdrościć entuzjazmu.
19.01.2017 17:59
Moderator
Moderator

Pod koniec kariery to on już nie miał entuzjazmu;
[Obrazek: 187630302-ss-uniform-schutzstaffel-troop...salute.jpg]

Bormann jeszcze udawał że go ma.

Pozdrawiam
poldas
20.01.2017 12:47
Uczeń
Zarejestrowani

Dobra mina do złej gry Adolfa Hitlera.
20.01.2017 14:41
Moderator
Moderator

Przywitania, pozdrowienia, itp.
Ludzie w trakcie rozwoju, załóżmy, cywilizacyjnego, opracowali sobie różne metody przywitań i okazywania czci.
Jest skłon głową, pochylenie w pasie z prawą łapką na serduszku, czyli salam alejkum - alejkum salam, pozdrowienie rzymskie, japońskie - łapki wzdłuż ciała i skłon w pasie, eskimoskie - nosek, o nosek.
W przypadku okazywania czci, to jedni żegnają się poczynając od prawego ramienia, a inni od lewego. Jeszcze inni lubią wyciągać łapki w geście "pięć piw proszę".
Salutowanie to jedni realizują prawą dłonią do głowy z równo ułożonymi palcami.
Jest jednak taka armia, w której się ubzdurało salutowanie tylko dwoma palcami, a reszta jest zwinięta w garść.

Powyżej przedstawiam zaczątek dyskusji na podstawie wypowiedzi wyciętych z innego wątku.

Szlag mnie trafia.
Jakbym nie kombinował, to wątek dołączany ustawia się ponad tą wypowiedzią, a powinno być odwrotnie.

Pozdrawiam
poldas
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 21.01.2017 14:36 przez poldas.)
21.01.2017 13:57
Hobbysta
Zarejestrowani

Liczba postów: 78
Okres: Inny
RE: Przywitania, pozdrowienia, itp.
uśmiałem się ;-)
tak przy okazji tematu pozdrowień, NSDAP wyznaczyło w tym temacie standardy.
choć oczywiście gest jest w przypadku Niemców porzyczony od faszystów włoskich to jednak trzeba Niemcom przyznać że to oni go roznieśli po całej Europie...
co ciekwe "hajlowanie" stało się początkiem innego pozdrowienia też zresztą lewicowego
nie wiem jak się tu wkleja obrazki :-( niestety
z googla nie wchodzą ani z facebooka...
w każdym razie idzie o gest uniesionej pięsci którym na wzór nazistów niemieckich
w latach 30 zaczeli posługiwać się komuniści - najpierw niemiecy a od czasu wojny domowej w Hiszpanii wszyscy komuniści i spora cześć innych lewaków

Pozdawiam
Przemek Leniak
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26.02.2017 11:13 przez leniak.)
26.02.2017 11:07
Profesor
Zarejestrowani

Liczba postów: 767
Okres:
Gest komunistów oznaczał i oznacza nadal wezwanie do walki klasowej i i jest dokładną odwrotnością salutu rzymskiego.
27.02.2017 22:01
Hobbysta
Zarejestrowani

(27.02.2017 22:01)janusz napisał(a):  Gest komunistów oznaczał i oznacza nadal wezwanie do walki klasowej i i jest dokładną odwrotnością salutu rzymskiego.

Wezwanie to raczej nie :-) ale z tą odwrotnością coś jest na rzeczy..
W wątku o odznakach PPS linkuję dawne swoje teksty i w jednym z nich masz wspomniane o tym jak niemiecka lewica wzorując się na NSDAP właśnie tworzyła swoje symbole.
W tekście piszę głównie o symbolu drei pfiles czyli trzech strzał skierowanych ku dołowi ale i zaciśnięte pięść ma ten sam rodowód... A powstał ten gest właśnie w Niemczech w okresie powstania tam frontu. Żelaznego.

Co do jego znaczenia to pierwotnie miał on wyrażać jedność i siłę.
Natomiast u nas w PPS w latach 90 spotkałem się z inną jego interpretacją według której miałby on oznaczać po prostu "ludu gniew" :-)

spróbuję wkleić fotkę ;-)
[Obrazek: 0dc9cf7f1ed18636fc628e1eb0bf78c8.jpg]

ok udało się ;-)
ta formacja to bojówka o nazwie Schufo powiązana z SPD - elitarna cześć organizacji Reichsbaner, powstala na wzór SA w okresie tworzenia Frontu Żelaznego
to dla tej wlaśnie formacji wymyślono wspomniany gest.
jak łatwo zobaczyć na tym zdjęciu wzorowanie sie na nazistach jest tu wręcz ewidentne...
jeśliby ktoś miał wątpliwości co do tego wzorowania się nie tylko w gestach zresztą niech zerknie na opaske organizacyjną schufo
[Obrazek: februarpass.jpg]
i porówna ja z tą na której była wzorowana
[Obrazek: f82254e0ce7e.jpg]
...
nie ma co ukrywać
NSDAP wyznaczała w latach 30 trendy w polityce...

dla odmiany muszę powiedzieć że i NSDAP wzorowała się czasem na innych lewicowych partiach ;-) np nazwę Fuhrer dla partyjnego wodza zaczerpneła od SPD które to miało pierwszego niemieckiego Fuhrera niejakiego Augusta Bebela ;-)

Skoro już jesteśmy przy temacie gestów powitalnych
poruszono temt salutowania dwoma palcami
polecam to oto wyjaśnienie tegoż zwyczaju https://dobroni.pl/n/jak-spakowac-tornist/14448
nie ma ono może uroku legendy o zranionej dłoni wiarusa ale za to jest prawdziwe ;-)

trzeba też powiedzieć że Niemcy w okreie II wojny światowej salutowali zupełnie normalnie to jest dłonią do daszka.
"Hailowanie" zaś wywodzi się z włoskiego saluto romano o tyle że zapożyczono z niego sam gest
gest jako taki jest powszechny i tożsamy z uniesieniem dłoni na powitanie takim jak choćby to widoczne na liście do kosmitów z misji voyagera
[Obrazek: voyager.gif]
to jest dokładnie saluto romano
jego wersją jest trzymanie sztywnej dłoni na wyciągniętej ręce
wersją nieskodyfikowaną zresztą ale będącą kwetią mody lokalnej
natomisat "hailowanie" jak sama nazwa wskazuje wiąże się z wypowiadaniem słów Heil Hitler (to póżniejsza wersja zwiąna z kultem Hitlera) lub Sieg Hail
Sieg Hail znaczy tyle co Chwała Zwyciestwu i wywodzi się z dewizy Hail und Sieg czyli Chwała i Zwycięstwo popularnej w paramasońskim Towarzystwie Thule
Heil Hitler pojawiło się dość ciekawie bo spontanicznie w momencie gdy Hiltler opuszczał więzienie - takimi to słowami towarzyszącymi salutowi rzymskiemu przywitali go wówczas partyjni towarzysze i przyjeło się to potem jako zwyczaj partyjny w NSDAP
Hitler go oczywiście nie używał ;-)
później ten sposób pozdrawiania się słowami Heil Hitler doczekał się kodyfikacji w Niemczech o czym możecie przeczytać na wikipedii w dość sensownym artykule https://pl.wikipedia.org/wiki/Heil_Hitler

w Polsce wśród narodowców popularne było i jest pozdrowienie związane czasem z salutem rzymskim aczkolwiek niekoniecznie a składające się ze słów Cześć Wielkiej Polsce albo Czołem Wielkiej Polsce.

tak przy okazji Czołem jest też tradycyjnym powitaniem towarzyszącym salutowaniu wojskowemu i nie tylko zresztą wojskowemu w Polsce

Pozdawiam
Przemek Leniak
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 01.03.2017 00:28 przez leniak.)
28.02.2017 18:02
Hobbysta
Zarejestrowani

Hej, dawno mnie nie było.
Wpadłem sprostować kwestię gestu organizacyjnego komunistów. Ta zaciśnięte pięść była gestem u komunistów starszym niż rok 1932. W tym okresie została przejęta przez Spd. Komuniści niemieccy używali tego gestu zdaje się wcześniej nawet niż NSDAP swojego - może napiszę coś w tym temacie jak wrócę z wakacji.
Pzdr

Pozdawiam
Przemek Leniak
24.08.2017 10:04
Odpowiedz