książka

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rasta
Magister
Zarejestrowani

Liczba postów: 339
Okres: Starożytność
Rasta
W innym temacie użytkownik Jezyk popełnił taki tekst:
"Dowiedziałem się też że RasTafari to nie tylko reggae, szerzenie pokoju itd. i że nie Jamajka jest kolebką tej kultury (nie wiem czy mogę to tak nazwać) ale Etiopia."
Czy aby na pewno?
Gdzie jest kolebka Rasta?

Nie bardzo chwytam Twoją notatkę.
Pytania to właśnie wątpliwości, jak autor cytowanego zdania odpowie to może wyjdzie ciekawa dyskusja, jak nie, to nie ma sensu rozpisywać się szerzej.
W temacie, w którym to zdanie wynikło szersza wypowiedź miałaby sens ale, była by off topem, dlatego nowy temat.

Cytat:Gdyby pojęcie "RASTA" kojarzyć z dredami i dragami, oraz trawką, to prawdopodobnie miałbyś rację.

A jeżeli "pojęcie "RASTA"" kojarzyć z Marcusem Garveyem, twórcą (mimowolnym czy nie, nie ważne) ruchu Rasta to już racji mieć nie będę?

Notatka od poldas, 24.05.2012 20:41 :

Nie prościej wytłumaczyć swoje wątpliwości?
Gdyby pojęcie "RASTA" kojarzyć z dredami i dragami, oraz trawką, to prawdopodobnie miałbyś rację.
Natomiast prawda historyczna wygląda tak, że mamy do czynienia z ruchem rastafarian, którzy nawet mają swoją agendę w ONZ.
Czyli - Normalni. Acz to pojęcie względne.
Interesującym jest natomiast ten "dryf", bazujący na idei pociągniętej z pod Rasa Tafariego.

Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoja opowieść.

Veni, vidi, vici.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 24.05.2012 21:33 przez Aquarius.)
24.05.2012 19:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moderator
Moderator

Liczba postów: 3,971
RE: Rasta
Zauważyłeś moje ostatnie zdanie notatki?
Toż to była "podpucha" ku uzewnętrzenieniu własnej myśli.
Ciekaw jestem, czy ktoś faktycznie dobrze się zna na połączeniu Selassiego, Jamajki i nadużywek.
Czekam.

Pozdrawiam
poldas
[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Piszę poprawnie; Przynajmniej tak mnie się wydaje.
04.06.2012 19:44
Magister
Zarejestrowani

Liczba postów: 406
Okres: II wojna światowa
(04.06.2012 19:44)poldas napisał(a):  Zauważyłeś moje ostatnie zdanie notatki?
Toż to była "podpucha" ku uzewnętrzenieniu własnej myśli.
Ciekaw jestem, czy ktoś faktycznie dobrze się zna na połączeniu Selassiego, Jamajki i nadużywek.
Czekam.
Marihuana ma znaczenie dla praktyk religijnych (czyżby ułatwiała kontakt z Lwem Judy?), Hajle Sellasie jest Lwem Judy, a Jamajka to miejsce, gdzie z Czarnego lądu przywożono niewolników.
Rasta głoszą powrót czarnego człowieka do Afryki, a dla większości z nich Hajle Sellasje to niemal Mesjasz. Reggae ma służyć popularyzacji idei rasta, ale gdzie show biznes zwietrzył interes, tam pojawiła się komercja- także i tu.
Tu ciekawostka, dla Rasta określenie ,,rastafarianizm" jest ponoć obraźliwe, bo końcówki -izm czy -yzm, kojarzą się im zawsze z czymś negatywnym, jak: hitleryzm, nazizm, faszyzm, komunizm...Część z nich, ta bardziej radykalna, odmawia przetaczania krwi.

[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Piszę poprawnie
04.06.2012 20:16
Moderator
Moderator

Idio-tyzm. Też komponuje się nieźle w tej konfiguracji.

Ale raczej nie o to się rozchodzi.

Dla mnie; Nie wiem jak dla Was, jest interesującym to, że z pewnej idei zrobiła się walka ideologiczna.
No tak, skoro jest idea, to musi być.. walka? Hmmm...
Wygląda na to, że walka jest stanem permanentnym. Marks i Darwin mieli rację.
Czy ćpali, - to nie wiem.
Pewnie prędzej "chlali". Jednak coś do dorobku światowego wnieśli.

Pozdrawiam
poldas
04.06.2012 22:13
Uczeń
Zarejestrowani

Liczba postów: 86
(24.05.2012 19:48)Aquarius napisał(a):  Gdzie jest kolebka Rasta?
Mój kolega zawsze powtarza, że chciałby polecieć jako klasyczny rasta do ojczyzny, czyli Jamajki. Oczko
05.06.2012 21:49
Moderator
Moderator

Niedouczony był w sensie geopolitycznych podstaw słów; Ras Tafari.

Pozdrawiam
poldas
05.06.2012 22:04
Magister
Zarejestrowani

Liczba postów: 406
(05.06.2012 22:04)poldas napisał(a):  Niedouczony był w sensie geopolitycznych podstaw słów; Ras Tafari.

Swoją wiedzę nt. tego ruchu opieram głównie na tym, co znalazłem w przeszłości w pewnej mini encyklopedii, a także, co usłyszałem na lekcji o subkulturach. Może się to zatem momentami mijać z prawdą- wszak i mój podręcznik od PO twierdzi, że subkultury ,,to grupy z reguły spatologizowane", a także, że KAT (pewien zespół metalowy, któremu w 1988 roku na koncercie ,,podłożono świnię", profanując na nim krzyż) to zespół satanistów. Ponadto jest tam napisane, że ,, członkowie subkultury techno ubierają się w okulary spawalnicze. Tak więc sf pełną parą, liczę, że dalsza dyskusja rozwinie się na tyle, że uzyskamy choć ogólny-ale w miarę prawdziwy-obraz jej praktyk i funkcjonowania.
Pozdrawiam!

[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Piszę poprawnie
06.06.2012 10:38
Magister
Zarejestrowani

Liczba postów: 339
(05.06.2012 22:04)poldas napisał(a):  Niedouczony był w sensie geopolitycznych podstaw słów; Ras Tafari.

Znaczy że ruch powstał nie tam gdzie powstał tylko w miejscu, do którego się odwołuje?

Cytat:połączeniu Selassiego, Jamajki

Nie ma takiego połączenia, nie licząc jakichś tam odwiedzin cesarza na wyspie, cesarz nigdy nie włączył się w ten ruch, nigdy nie uznał tytułów jakimi go obdarzono na Jamajce.

Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoja opowieść.

Veni, vidi, vici.
06.06.2012 17:25
Odpowiedz