książka

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Saiga 12 - Zakupione przez USA
Moderator
Moderator

Liczba postów: 4,129
Okres: Starożytność
Saiga 12 - Zakupione przez USA
Mam lichą wiedzę na temat tej broni. Natomiast zaskoczyło mnie to, że USA postanowiły zakupić dla swoich służb karabinek wytwarzany w Rosji.
Penie oferta cenowa musiała być atrakcyjna.
Zakupiona broń wygląda mniej więcej tak - http://en.wikipedia.org/wiki/Saiga-12
Miło by było zobaczyć tutaj fachowe uwagi odnośnie tego zakupu. Jak dla mnie jest to zaskakujące.

Pozdrawiam
poldas
[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Piszę poprawnie; Przynajmniej tak mnie się wydaje.
31.01.2012 18:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Capitán General
Zarejestrowani

Liczba postów: 319
Okres: Dzieje najnowsze
RE: Saiga 12 - Zakupione przez USA
(31.01.2012 18:14)poldas napisał(a):  Natomiast zaskoczyło mnie to, że USA postanowiły zakupić dla swoich służb karabinek wytwarzany w Rosji.

Karabinek? Mnie to wygląda na strzelbę, z elementami konstrukcji AK.

Pewnie kupili bo:
- ktoś dał w łapę.
- najlepszy wybór cena/właściwości/jakość.

''Dyktatury dzielą się na dobre i złe. Demokracja jest zawsze głupia.''
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 31.01.2012 19:08 przez Cebuś.)
31.01.2012 19:08
Razorblade1967
Unregistered

Okres:
Czy faktycznie zakupili nie wiem, ale jeśli zakupili to zapewne jest to spowodowane niezawodnością broni i jej właściwościami. Akurat z koreańskimi strzelbami USAS-12, o ile się nie mylę to były problemy. Sajga-12 to udany model strzelby automatycznej.

A sam zakup "dla służb" u nietypowego dostawcy, też w sumie nie dziwi. W przeciwieństwie do armii, wyspecjalizowane służby nie muszą przejmować się standaryzacją. Tutaj wybiera się po prostu to co najlepsze czy najlepiej akurat się nadaje - cena też w zasadzie nie gra roli. Nawet PRL-owskie służby nie gardziły sprzętem zza "żelaznej kurtyny", antyterroryści z Okręcia używali wtedy np. brazylijskich rewolwerów Taurus czy rewolwerów amerykańskich firmy Smith&Wesson. Jakby zajrzeć do magazynów współczesnych "służb" to można by znaleźć we wszystkich liczących się broń z całego świata, czasem nawet w pojedynczych egzemplarzach i czasem dość (dla danego kraju) "egzotycznych".
poldas napisał(a):Natomiast zaskoczyło mnie to, że USA postanowiły zakupić dla swoich służb karabinek wytwarzany w Rosji.
Pogrzebałem trochę i jak wynika z dostępnych informacji to nie USA kupiło Sajgę-12, tylko jakaś tam liczba egzemplarzy została zakupiona przez policję w tym kraju. Tyle, że u nich policje są utrzymywane ze środków lokalnych społeczności i nie istnieje żaden scentralizowany system zaopatrzenie. Po prostu każda formacja tego typu począwszy od biura szeryfa liczącego kilku funkcjonariuszy na jakimś "zadupiu" do policji w wielkich miastach dokonuje zakupów całkowicie swobodnie, bez oglądania się na to co kupują inni. Biorą to co uważają za przydatne w ich warunkach i to na co ich stać. Jeżeli w grę wchodzi standaryzacja to tylko w ramach danej formacji policyjnej.

Nie jest to więc zakup dla żadnych służb państwowych (federalnych), a po prostu zakupy dokonywane przez niektóre lokalne formacje policyjne, zresztą zapewne dokonywane przez amerykańskich dilerów broni - w zasadzie poza pewnie ilością, niczym to się nie różni od zakupów dokonywanych przez osoby prywatne. Po prostu wytwórca czy dystrybutorzy tej broni tak się reklamują, że ich produkt używany jest też w policjach na terenie USA. I tyle ... po prostu Europejczykom, gdzie w większości krajów istnieje scentralizowany zakup wyposażenia dla policji kojarzy się to nieco inaczej niż powinno (ale pewnie i to chodzi w reklamie).
31.01.2012 22:44
Odpowiedz cytując ten post
Tytuł za długi
Zarejestrowani

Liczba postów: 67
Okres: Starożytność
Witam!
Może to niezupełnie to samo, ale my też mamy jakąś swoją obecność na amerykańskim rynku broni:
http://www.altair.com.pl/start-7559
Mnie jednak interesuje coś zgoła innego, konkretnie ten fragment:
W połowie 2011 odbył się w Newadzie bardzo udany pokaz Beryli i Mini Beryli w najnowszych odmianach wz. 96C dla amerykańskiego wojska, policji i innych służb mundurowych.
Wiadomo coś więcej na ten temat?
Tak pomyślałem, że się podepnę...

-Mamy trochę lepszy sprzęt, to prawda, ale nie zapominajcie, że jest nas pięciuset, a atakujemy korpus pancerny. Noc podwaja nasze szanse i chcę to wykorzystać. Jakieś pytania?
ppłk Jerzy Grobicki, oficer WP 2007/1939, "www.1939.com.pl"
05.03.2012 23:06
Odpowiedz