książka

Wątek zamknięty 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Święty Mikołaj
Vaffanculo
Zasłużony

Liczba postów: 257
Okres: Starożytność
Święty Mikołaj
Święty Mikołaj z Miry to święty, którego na pewno wszyscy dobrze znamy. Jest święty zarówno w Kościele katolickim jak i prawosławnym. Na wielu cerkiewnych ikonach jest ukazywany wraz z Jezusem Chrystusem.
Urodził się około 270 roku w Patarze w obecnej Turcji. Jego rodzice byli bardzo majętni. Odziedziczył po nich ogromny spadek. Jednak nie zachował go dla siebie, lecz dzielił się nim z ubogimi. Znana jest opowieść o tym jak sfinansował posag dla trzech biednych dziewczyn. Jest też wiele innych opowieści o tym jak ratował wielu ludzi (i co ciekawe prawie zawsze w liczbie trzech). Według innych legend potrafił wskrzeszać zmarłych i chodzić po wodzie. Był bardzo pobożnym kapłanem. Został wybrany przez mieszkańców Miry na biskupa tego miasta. Najbardziej zaskakującym faktem z jego życia jest to, że gdy brał udział w soborze w Nicei spoliczkował teologa Ariusza. Zmarł spokojna śmiercią 6 grudnia roku 345 lub 352.
Jednak z całą pewnością większość z nas wyobraża sobie św. Mikołaja jako uśmiechniętego staruszka w czerwonym stroju i o gęstej brodzie, który jeździ saniami zaprzęgniętymi reniferami i dźwiga wielki worek pełen prezentów. Jest to wizerunek stworzony przez artystę Freda Mizena na zamówienie koncernu Coca-cola w 1930 roku.
22.12.2011 13:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Student
Zasłużony

Liczba postów: 225
Okres: Polska Jagiellonów
RE: Święty Mikołaj
Oskarius napisał(a):Jednak z całą pewnością większość z nas wyobraża sobie św. Mikołaja
Ja sobie tak go wyobrażam jednak wiem jaka była prawda.
Oskarius napisał(a):Jest to wizerunek stworzony przez artystę Freda Mizena na zamówienie koncernu Coca-cola w 1930 roku.
Tak to prawda, jednak wcześniej ludzie wyobrażali sobie Św. Mikołaja jak biskupa, który rozdaje prezenty ubogim.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22.12.2011 13:59 przez MBM.)
22.12.2011 13:59
Student
Zarejestrowani

Liczba postów: 156
Okres:
Po 1945 roku w Polsce raczej św.Mikołaj był wypierany na korzyść "Dziadka Mroza". To wersja zza BugaUśmiech
22.12.2011 17:20
Student
Zasłużony

Liczba postów: 225
Okres: Polska Jagiellonów
Messer napisał(a):Po 1945 roku w Polsce raczej św.Mikołaj był wypierany na korzyść "Dziadka Mroza". To wersja zza Buga Uśmiech
Nie wiem. Jeszcze mnie nie było, Uśmiech jednak z opowieści to coś o "Dziadku Mrozu" słyszałem ale nie pamiętam zbyt dużo.
22.12.2011 17:33
Strażnik Teksasu
Zasłużony

Liczba postów: 123
Okres: Średniowiecze
Tak, czasy PRLu, narzucono nam Dziadka Mroza.

22.12.2011 23:28
Moderator
Moderator

Liczba postów: 4,129
Okres: Starożytność
Dzieci miały uciechę, bo - Dwa razy w roku prezenty dostawały; W domu od Św. Mikołaja, a w szkole od "Djeda Maroza". Oczko

Pozdrawiam
poldas
[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Piszę poprawnie; Przynajmniej tak mnie się wydaje.
23.12.2011 23:30
Początkujący
Zarejestrowani

Liczba postów: 1
Okres: Inny
"W Wikipedii o św. Mikołaju możemy przeczytać:

Święty Mikołaj, biskup Miry, ze względu na przypisywane mu legendą uczynki (m.in. cały majątek rozdał biednym), został pierwowzorem postaci rozdającej prezenty dzieciom. Przedstawiany jako starzec z okazałą brodą, często w infule i pastorałem, z workiem prezentów i pękiem rózg w ręce. 6 grudnia (w rocznicę śmierci świętego) grzecznym dzieciom przynosi prezenty (zwykle słodycze), a niegrzecznym (na ostrzeżenie) rózgę.

Ale czy na pewno jest to prawda? Może postać ta przywędrowała do nas nie z Turcji, ale od szamanów syberyjskich odurzających się czerwonymi muchomorami? Mówię serio. Po raz pierwszy usłyszałem tę hipotezę od jednego z profesorów biologii z UMCS-u. Jakkolwiek by patrzeć, szamani z Mikołajem mają sporo wspólnego. Zerknijcie sami:"

http://toread.gadzetomania.pl/229,swiety...byl-cpunem
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03.03.2014 16:25 przez gsroka33.)
03.03.2014 16:22
Junior Moderator
Junior Moderator

Liczba postów: 399
Okres: II wojna światowa
A czy to ważne!!! jest taka tradycja i dzieciaki mają radochę. Czy trzeba to zmieniać???

Notatka od mobydick1z, 31.03.2014 22:59 :

Ok, to skoro historia św. Mikołaja jest nieistotna, to zamykam temat. Jeśli znowu zacznie być istotna, dajcie znać, odblokuję.

Moby

31.03.2014 20:46
Wątek zamknięty