książka

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Totalitaryzm a autorytaryzm
Uczeń
Zarejestrowani

Liczba postów: 10
Okres: II wojna światowa
RE: Totalitaryzm a autorytaryzm
(07.03.2017 20:10)leniak napisał(a):  Co do linkowane tekstu niestety zawiera on straszliwe błędy. Narodowy socjalizm niemiecki nie tylko nie jest formą faszyzmu ale praktycznie nic nie ma z nim wspólnego. Nazizm istnieje sobie do dzíś zresztą choćby w wersji zwanej strasseryzmem.
I myli síę ten kto spodziewa się tam znaleźć kult Hitlera. Otto Strasser był chyba najkonsekwentniejszym antyhitlerowcem w historii a przecie był całe życie prawdziwym niemieckim narodowym socjalista - prawdziwym nazistą.

Drogi Panie, radzę wpierw zapoznać się z literaturą przedmiotu, a dopiero później wypowiadać się o błędach w podlinkowanym artykule. Otóż nazizm jest jak najbardziej niemiecką odmianą faszyzmu. Chociażby taką tezę wysunął swego czasu prof. Jerzy Holzer, który wskazywał, że mamy tu do czynienia z tego samego typu ideologiami, a jedyną różnicę może stanowić wyraźnie zarysowany rasizm w przypadku nazizmu. Często podkreśla się też, że nazizm to po prostu najbardziej brutalna odmiana faszyzmu. Niech Pan zwróci uwagę, że Hitler wzorował się na Mussolinim - choćby jego pucz monachijski był wzorowany na marszu czarnych koszul na Rzym.

Sam termin "nazizm" też nie jest błędny. Owszem, sami członkowie NSDAP nie nazywali się w ten sposób, lecz zostali tak nazwani przez swoich przeciwników, ale ta nazwa przyjęła się tak samo, jak nazwa dynastii Piastów, ukuta dopiero w czasach nowożytnych (sami Piastowie nawet nie mieli pojęcia, że będą nazywani Piastami). Poza tym sam Pan mówi o partiach narodowo-socjalistycznych, które nie miały (nie mają) zbrodniczego charakteru, lecz po prostu podkreślają interes narodowy oraz propagują socjalistyczną wizję gospodarki. Otóż właśnie po to używa się terminu nazizm, naziści, aby nie stygmatyzować "cywilizowanych" ugrupowań o charakterze narodowo-socjalistycznym, odżegnujących się od hitlerowskich zbrodniarzy.

To tyle z mojej strony.
07.03.2017 23:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Hobbysta
Zarejestrowani

Liczba postów: 142
Okres: Inny
faszyzm i owszem wynikał z rozczarowania lewicą ale w przypadku Mussoliniego.
narodowy socjalizm jest natomiast o wiele starszy niż faszyzm

n przykład pierwsze polskie pismo narodowo-socjalistyczne to rok pański 1889
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetad...ublication

Pozdawiam
Przemek Leniak
07.03.2017 23:18
Uczeń
Zarejestrowani

(07.03.2017 23:18)leniak napisał(a):  faszyzm i owszem wynikał z rozczarowania lewicą ale w przypadku Mussoliniego.
narodowy socjalizm jest natomiast o wiele starszy niż faszyzm

n przykład pierwsze polskie pismo narodowo-socjalistyczne to rok pański 1889
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetad...ublication

A zatem sam przyznaje Pan, że należy używać terminu nazizm zamiast narodowy-socjalizm. To właśnie chciałem usłyszeć.

Zarówno faszyzm włoski, jak i nazizm wynikał z rozczarowania wynikiem I wojny światowej (porażka Niemiec, brak spodziewanych korzyści ze strony Włoch). A Hitler tak samo jak Mussolini zwalczał komunistów, wyciszając na krótko ten wątek w okresie 1939-1941, lecz cały czas planując ekspansję na ZSRR.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07.03.2017 23:26 przez fanhistorii.)
07.03.2017 23:21
Moderator
Moderator

Liczba postów: 3,926
Okres: Starożytność
Przeczytałem Mein Kampf.
Lektura ciężka. Nie polecam.
Co wyczytałem?
Że należy rozprawić się z Traktatem Wersalskim.
O jakimś Lebensraumie to tam się czegoś konkretnego nie doczytałem.

Pozdrawiam
poldas
[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Piszę poprawnie; Przynajmniej tak mnie się wydaje.
07.03.2017 23:36
Hobbysta
Zarejestrowani

(07.03.2017 23:17)fanhistorii napisał(a):  
(07.03.2017 20:10)leniak napisał(a):  Co do linkowane tekstu niestety zawiera on straszliwe błędy. Narodowy socjalizm niemiecki nie tylko nie jest formą faszyzmu ale praktycznie nic nie ma z nim wspólnego. Nazizm istnieje sobie do dzíś zresztą choćby w wersji zwanej strasseryzmem.
I myli síę ten kto spodziewa się tam znaleźć kult Hitlera. Otto Strasser był chyba najkonsekwentniejszym antyhitlerowcem w historii a przecie był całe życie prawdziwym niemieckim narodowym socjalista - prawdziwym nazistą.

Drogi Panie, radzę wpierw zapoznać się z literaturą przedmiotu, a dopiero później wypowiadać się o błędach w podlinkowanym artykule. Otóż nazizm jest jak najbardziej niemiecką odmianą faszyzmu. Chociażby taką tezę wysunął swego czasu prof. Jerzy Holzer, który wskazywał, że mamy tu do czynienia z tego samego typu ideologiami, a jedyną różnicę może stanowić wyraźnie zarysowany rasizm w przypadku nazizmu. Często podkreśla się też, że nazizm to po prostu najbardziej brutalna odmiana faszyzmu. Niech Pan zwróci uwagę, że Hitler wzorował się na Mussolinim - choćby jego pucz monachijski był wzorowany na marszu czarnych koszul na Rzym.

Sam termin "nazizm" też nie jest błędny. Owszem, sami członkowie NSDAP nie nazywali się w ten sposób, lecz zostali tak nazwani przez swoich przeciwników, ale ta nazwa przyjęła się tak samo, jak nazwa dynastii Piastów, ukuta dopiero w czasach nowożytnych (sami Piastowie nawet nie mieli pojęcia, że będą nazywani Piastami). Poza tym sam Pan mówi o partiach narodowo-socjalistycznych, które nie miały (nie mają) zbrodniczego charakteru, lecz po prostu podkreślają interes narodowy oraz propagują socjalistyczną wizję gospodarki. Otóż właśnie po to używa się terminu nazizm, naziści, aby nie stygmatyzować "cywilizowanych" ugrupowań o charakterze narodowo-socjalistycznym, odżegnujących się od hitlerowskich zbrodniarzy.

To tyle z mojej strony.

straszliwie nie lubię blablania a przede wszystkim kłamstwa
Holzer akurat komunistą był pełną gembą a tak się składa że komuniści na temat historii głównie kłamali - i Holzer tu wyjątku bynajmniej nie stanowił
faszystami komuniści nazywali dosłownie wszystkich innych niż oni sami
trudno by akurat Holzer mógł stanowić autorytet w tym temacie
...
odnośnie blablania jeszcze - tym razem blablania o zbrodniczym charakterze
a jakiż to zbrodniczy charakter miała niby NSDAP i sam Hitler?
może sobie o tym pogadamy bo chyba byłoby warto...

Cytat: zatem sam przyznaje Pan, że należy używać terminu nazizm zamiast narodowy-socjalizm. To właśnie chciałem usłyszeć.

Zarówno faszyzm włoski, jak i nazizm wynikał z rozczarowania wynikiem I wojny światowej (porażka Niemiec, brak spodziewanych korzyści ze strony Włoch). A Hitler tak samo jak Mussolini zwalczał komunistów, wyciszając na krótko ten wątek w okresie 1939-1941, lecz cały czas planując ekspansję na ZSRR.

prawidłowym terminem jest narodowy socjalizm - nazizm to sowiecki neologizm
jeśli się poczuwasz do bycia człowiekiem sowieckim używaj go do woli ;-)

faszyzm włoski z czego innego wynikał jednak
a i narodowy socjalizm niemiecki nie od wojny się zaczął bo pierwsza niemiecka partia narodowo socjalistyczna powstała w 1903 roku

powielasz niestety kalki komunistycznej propagandy
dla komunistów zarówno faszyzm włoski czy hiszpański jak i narodowy socjalizm niemiecki stanowiły konkurencję w dominacji nad światem
ba więcej stanowiły konkurencję również w przypadku możliwości zarażenia ideologią konkretnej osoby
to nie jest przypadek że wielu członków niemieckich komunistycznych bojówek po delegalizacji partii komunistycznej w Niemczech wstąpiło do SA
komuniści wszystkich swoich wrogów starali się umieścić w jednym worku z napisem faszyści
byli więc w tym samym worku i Hitler i Pużak i Mussolini i Sikorski
i ty te durnoty propagandowe niestety nadal powielasz

Pozdawiam
Przemek Leniak
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07.03.2017 23:52 przez leniak.)
07.03.2017 23:42
Moderator
Moderator

Cytat:faszystami komuniści nazywali dosłownie wszystkich innych niż oni sami
Zgadza się. To celna uwaga.
A z tych nazywających byli tacy komuniści jak z koziej pupci trąba.

Pozdrawiam
poldas
07.03.2017 23:57
Hobbysta
Zarejestrowani

co do Mein Kampf ja odwrotnie polecę tę książkę każdemu a szczególnie tym którzy spodziewają się tam znaleźć diaboliczne recepty...

istotnie dobra literatura to to nie jest
ale nie więcej tam diabolizmu niż w "Drodze Nadziei" Lecha Wałęsy
zresztą podobnych walorów literackich pozycji

istota zbrodni nie leży bynajmniej w symbolach, książkach, czy gestach
nikt nie zginął od hajlowania choć można by tak sądzić na podstawie zajoba jakie na tym punkcie mają lewacy
powody śmierci milionów ludzi na całym bożym świecie są zupełnie inne
a mechanizm śmierci jest taki sam bez względu na ustrój państwa w którym ma ona miejsce czy ideologie rządzącej w nim partii
trupy są zawsze jednakowo nieżywe
a mordercy zawsze winni

(07.03.2017 23:57)poldas napisał(a):  
Cytat:faszystami komuniści nazywali dosłownie wszystkich innych niż oni sami
Zgadza się. To celna uwaga.
A z tych nazywających byli tacy komuniści jak z koziej pupci trąba.

ci nazywający zazwyczaj byli po prostu konformistami choć zdarzali się i faktycznie wierzący w daną ideologię
i akurat Hozlera bym do tych ostatnich zaliczył
ale mniejsza o niego...
pogadajmy o tej zbrodniczości
bo to ciekawy naprawdę temat
ok dobranoc moi mili

Pozdawiam
Przemek Leniak
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08.03.2017 00:20 przez leniak.)
08.03.2017 00:14
Uczeń
Zarejestrowani

Terminu nazizm używa też Dariusz Gawin - naukowiec o prawicowym światopoglądzie. Także i on uważa nazizm za najbardziej brutalną i odhumanizowaną wersję faszyzmu.

Liczyłem na rzeczową dyskusję z Panami, niestety, zamiast podejścia naukowego, prezentują Panowie raczej swoje sympatie i poglądy polityczne. Nigdy nie uważałem Narodowców za faszystów, ale tacy jak Panowie szkodzą temu środowisku jawnie próbując wybielić założenia nazistowskiej ideologii. Brakuje jeszcze tylko stwierdzenia rodem z komuszych środowisk, że same założenia komunizmu były dobre, ale wypaczyli je ludzie (w przypadku Panów - "nazizm sam w sobie ok, ale go wypaczyli go ludzie"). Taki relatywizm to zbrodnia. A swoją drogą - pisze się gębą, a nie gembą Drogi Panie.
08.03.2017 00:33
Hobbysta
Zarejestrowani

I tak zostałem ortograficznym nazistą :-)
...
Nie za bardzo wiem cóż do sprawy mają narodowcy?
Ja akurat faktycznie narodowców cenię aczkolwiek przez 22 lata byłem członkiem PPS
...
Zastanów się co ty chcesz właściwie opisywać czy historię danych ruchów politycznych czy historię poglądów na ich temat
To są dwie różne historie
Ani Holzer ani Gawin nie tworzyli historii faszyzmu ani niemieckiego narodowego socjalizmu
Tworzyli własną historię
...
W opisie historycznym ważne jest by nie robić podstawowych błędów takich choćby jak mieszanie skutków z przyczynami, ignorowanie faktów etc etc
Terminu nazizm i faszyzm używał również ideologicznie bliski mi Ciołkosz. To jednak że bliski mi nie znaczy że napiszę że używał ich poprawnie bo tak akurat nie było.

Pozdawiam
Przemek Leniak
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08.03.2017 08:05 przez leniak.)
08.03.2017 08:04
Moderator
Moderator

Cytat:Drogi Panie,
A może Droga Pani?
Spójrzmy - http://www.historycy.org/index.php?showt...try1629219

Poldasa proszę nie mieszać w jakieś sympatie polityczne.
O co się rozchodzi z tym, wybielaniem nazistów?
Jak już im taką łatkę/metkę przylepiono, no to dobra.

Nazizm odróżnia się tym od faszyzmu, że wziął się za eksterminację niepożądanych mniejszości, oraz ludzi nieuleczalnie chorych, czyli Akcja T-4.
W tym ostatnim przypadku, również niby demokratyczna Szwecja się za takie coś wzięła.

Rozróżnienie totalitaryzmu od autorytaryzmu jest trudnym problemem.
Bo mamy coś takiego;
"Ein Volk, ein Reich, ein Führer"
Z drugiej strony mamy coś takiego;
"Wodzu - Prowadź nas na Kowno", oraz getta ławkowe i odmowa wpuszczenia do RP Żydów, wydalonych z Rzeszy jak się im ważność paszportów pokończyła.

Mam nadzieję że to jest właśnie naukowe podejście, a przynajmniej obiektywne.

Pozdrawiam
poldas
08.03.2017 13:38
Odpowiedz