Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
We(h)rwolf - Niemiecki ruch oporu
Student
Zarejestrowani

Liczba postów: 168
Okres:
RE: Wehrwolf - Niemiecki ruch oporu
W słowniku niemiecko - polskim można przeczytać:
Werwolf = wilkołak.
Spotykałem także formę: "Wehrwolf" stosowaną przez ludzi, którzy od dzieciństwa znali język niemiecki.
Nie bądźmy zatem przesadnymi purystami językowymi (których Melchior Wańkowicz nazwał kiedyś "ORMO-wcami językowymi").
Co do meritum:
Nic dziwnego, że wielu Niemców na Górnym Śląsku (i nie tylko) nie słyszało o Werwolfie. Ilu Polaków w latach wojny i tuż po wojnie słyszało o naszych "Cichociemnych"?
Czy wszystkie niemieckie akcje dywersyjne przeprowadzone po wojnie można zapisać na konto Werwolfu?
Słyszałem o takim wydarzeniu na Opolszczyźnie z końca roku 1945: jakaś grupa zbrojna ostrzelała budynek wiejskiej szkoły. Opowiadał mi o tym nauczyciel, który mieszkał w tej szkole i był w niej w momencie strzelaniny. Czy tego dokonał Werwolf? Nie wiadomo.
Znany jest fakt, że wybrani żołnierze Brygady Świętokrzyskiej zostali przeszkoleni przez służby hitlerowskich Niemiec i przerzuceni do Polski, gdzie mieli prowadzić działania dywersyjne. Czy oni też byli włączeni do akcji Werwolf?
07.02.2016 15:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moderator
Moderator

Liczba postów: 3,769
Okres: Starożytność
Ja tam od dzieciństwa języka niemieckiego nie znam.
Przyjmijmy że tak i tak będzie poprawnie.
Wilkołak
Wiadomo że coś takiego było, ale nie wiadomo dokładnie o co chodzi.
Miałem jeszcze nadzieję na jakąś inną niemiecką organizacje oprócz Wehrwolfu, a tu porażka. Nie ma nic.
Kozak podał odnośnik, ale guzik tam znalazłem n/t spekulowanego Legionu Niemieckiego.

Zastanawiam się czy ten Wehrwolf nie jest taką samą "wydmuszką" jak ODESSA.

Ja wiem, że te organizacje istniały i... właściwie tylko tyle wiemy.

Pozdrawiam
poldas
[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Piszę poprawnie; Przynajmniej tak mnie się wydaje.
07.02.2016 16:09
Fregattenkapitän
Zarejestrowani

Liczba postów: 783
Okres: II wojna światowa
Werwolf - wilkołak - nie spotkałem się z wersją przez h (wehr to wg. słownika tama - ale nie spotkałem się nigdzie z tama. samo słowo wehr tylko w słowie (Wehrmacht = Siły Obrony Kraju. czyli obrona), bo tama to Staudamm, oraz jazz - muzyka, ale Niemcy piszą też jazz i czytają jac. Nie wiem kto jest autorem owych form i czemu akuratnie google - translator je poleca. Nie mam akurat normalnego słownika pod ręką.
czasownik brzmi wehren - bronić, obrońca np. pilkarski, Abewehrspieler no i słynny wywiad Abwehr pol. Abwehra czyli wywiad.
Rzeczownik jest rodzaju żeńskiego tak jak w polskim die Wehr.

Koledzy proponuję w ogóle nie używać określenia Wehrwolf, bo jest niepoprawne, chyba, że to jakieś polski eufemizm. Słowo wehrwolf w ogóle nie występuje, wpisałem w google i wyskakuje tylko werwolf!

[Obrazek: aa9e1d285140520.jpg]
Das sind die Tage, von denen wir sagen: Sie gefallen uns nicht. - Spr. 12;1 - Dieter Noll - Die Abenteuer des Werner Holt. (1960)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08.02.2016 14:08 przez Glasisch.)
08.02.2016 13:57
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moderator
Moderator

Ad. Michał;
Cytat:no i słynny wywiad Abwehr pol. Abwehra czyli wywiad.
No właśnie nie.
W terminologii niemieckiej pojęcie "abwehr" ma następujące znaczenia:
- Opór
- Obrona
- Odparcie
- Odparowanie
- Odmowa
- Kontrwywiad

Natomiast wywiad to - "forschung" - Badanie, dociekanie.
Zresztą nie na darmo powstał Forschungsamt przy Ministerstwie Poczty Rzeszy. Ten od badań połączeń telefonicznych, telegraficznych i radiowych.
Cytat:Koledzy proponuję w ogóle nie używać określenia Wehrwolf, bo jest niepoprawne, chyba, że to jakieś polski eufemizm. Słowo wehrwolf w ogóle nie występuje, wpisałem w google i wyskakuje tylko werwolf!
Na tej zasadzie szukasz? To za mało dociekliwy jesteś.

Wehr - Obrona/tama/opór przeciw sowieckiej "powodzi".
Wolf - Wilk

Adolf miał w trakcie swej kariery pseudonim Wilk.
Pojęcie - Wilczy Szaniec (Wolfsschanze) nie wzięło się znikąd.

Pozdrawiam
poldas
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 12.02.2016 21:37 przez poldas.)
12.02.2016 21:03
Student
Zarejestrowani

Liczba postów: 168
Okres:
Napotkałem recenzję z takiej książki:
Autor: Volker Koop
Tytuł: „Werwolf. Ostatni zaciąg Himmlera”
ISBN: 978-83-8069-238-1
Format: 150 mm x 211 mm
Liczba stron: 352
Oprawa twarda
Cena: 42 zł
Jak na książkę o niczym, czy też o "wydmuszce", to jest dość obszerna.
A co do nazwy:
Nazwę w wersji "Wehrwolf" napotkałem w jednym z reportaży składających się na książkę Jana Edmunda Osmańczyka "Był rok 1945". Osmańczyk od urodzenia do roku 1939 był obywatelem Niemiec i język niemiecki znał doskonale. Może nie przywiązywał zbytniej wagi do reguł pisowni.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 12.02.2016 21:38 przez janmusz.)
12.02.2016 21:23
Moderator
Moderator

To wyłącznie moje podejrzenie;
Brak dokumentów na tenże zaciąg do konkretnej formacji.
Jednak mamy Hansa-Adolfa Prützmanna, który przez Heńka został w sierpniu 1944 roku mianowany na funkcję Generalinspekteur für Spezialabwehr.

Pozdrawiam
poldas
12.02.2016 21:52
Uczeń
Zarejestrowani

Liczba postów: 45
Okres: Historia XIX wieku
Co do nazwy to każdy wie jak pisze się Werwolf. Istnieje wiele pozycji książkowych w których to słowo występuje, wystarczy poszukać a nie czepiać się kolejny raz. Ponadto potwierdzam że jest to największa organizacja pohitlerowska, były jeszcze inne m.in. "Wolne Niemcy". Chciałem zauważyć że moderator czepia się strasznie, wymądrza się na temat nazwy, co robi się po prostu nudne. chyba że komuś się po prostu nudzi....
18.03.2016 21:20
Profesor
Zasłużony

Liczba postów: 693
Okres: Epoka napoleońska
(12.02.2016 21:52)poldas napisał(a):  Heńka został w sierpniu 1944 roku mianowany na funkcję Generalinspekteur für Spezialabwehr.

W jednym poście nie pasuje ci Werwolf, czy też Wehrwolf , a w drugim Z ''Heńka''wyskakujesz ?

http://forum.axishistory.com/download/fi...3819889a28

http://forum.axishistory.com/download/fi...3819889a28

Która nazwa jest poprawna ? Jako ciekawostkę powiem ze ich etymologia sięga daleko po za czasy A.H Teoretycznie systematyzacja nastąpiła w 1942 jednak nie do końca, obie nazwy są prawidłowe
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19.03.2016 08:24 przez welder.)
18.03.2016 22:19
Moderator
Moderator

Z przytoczonego wyżej cytatu wynika iż Himmler (Heńka?) miałby zostać mianowany na taką funkcję.
To jednak jest wybiórcza manipulacja cytatem, ponieważ w dniu 19 września 1944 roku Himmler mianował SS- Obergruppenführera Hansa Adolfa Prützmanna na stanowisko Generalnego Inspektora Specjalnej Obrony (Sonderwehr). Reichsführer SS wyznaczył go także na dowódcę organizacji Wilkołak (Werwolf Organization).

Ciekawostką jest iż w ramach współpracy SS i Luftwaffe, wyszykowano w 1945r. 300 lotników do działań dywersyjnych na tyłach wroga. Po wylądowaniu na wyznaczonym terenie dwuosobowych samolotów szkolnych Bücker Bü 181, mieli oni prowadzić sabotaż, a samoloty przepadały. 150 maszyn do tego było potrzebnych.
Na terytoriach zajętych przez Armię Czerwoną i Wojsko Polskie na Górnym i Dolnym Śląsku, oraz w Czechach i Morawach, ruchem oporu miał kierować mianowany przez Prützmanna SS-Obersturmbannführer Müller, jako pełniący powierzony obowiązek kierownika obrony specjalnej (Beauftrager für Spezialabwehr).

Źródło - Erich Schmidt- Eenboom, Ulrich Stoll: "Die Partisanen der Nato". "Stay-Behind-Organisationen in Deutschland 1946- 1990". Berlin (Christoph Links Verlag) 2015.

Ad. Skiersinis;
Warto się zastanawiać co, jak i dlaczego się nazywało.

Pozdrawiam
poldas
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 21.03.2016 17:00 przez poldas.)
19.03.2016 14:33
Początkujący
Zarejestrowani

Liczba postów: 1
RE: We(h)rwolf - Niemiecki ruch oporu
Totalnie zgadzam się na temat Hansa-Adolfa Prützmanna.

bioxyn
11.01.2018 15:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz