książka

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wiek emerytalny
Offline
Strażnik Teksasu
Zasłużony
     
Liczba postów: 123
Dołączył: 28.10.2011
Okres: Średniowiecze
Post: #1
Wiek emerytalny
Witam, chciałbym poznać wasze zdanie na temat projektu dotyczącego podwyższeniu wieku emerytalnego. Przypominam, że wynosi on do 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Co o tym sądzicie?

[Obrazek: Wiek_emerytalny.png]

21.04.2012 12:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
Vaffanculo
Zasłużony
     
Liczba postów: 257
Dołączył: 05.12.2011
Okres: Starożytność
Post: #2
RE: Wiek emerytalny
Młodzi ludzie nie mają pracy i muszą jej szukać za granicą swego kraju. Rząd, żeby im pomóc starym ludziom każe dłużej siedzieć w pracy, aby dłużej dane stanowisko było zajęte. żeby polepszyć sytuację młodym ludziom kazano rok wcześniej iść do szkoły, aby wcześniej skończyli studia i żeby wcześniej stali się bezrobotnymi. Tak ja to widzę. Rząd twierdzi, że to w trosce o emerytury tych, którzy dziś pracę zaczynają. Gdyby nie było bałaganu z ZUS i OFE to emerytury znalazłyby się dla ludzi, którzy się jeszcze nie urodzili.
21.04.2012 13:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
Ślązok
Zasłużony
     
Liczba postów: 709
Dołączył: 03.12.2011
Okres: II wojna światowa
Post: #3
RE: Wiek emerytalny
No cóż mnie powyższe już raczej nie dotyczy. Przepracowałem 27 lat w górnictwie na dole kopalni i uzyskałem prawo do wcześniejszej emerytury w wieku 46 lat z małą nadwyżką.
Ktoś powie, że to niesłuszne aby w takim wieku odchodzić na emeryturę. Ja odpowiem że to zależy od wielu czynników.
Górnicy pracujący w przodku lub ścianie pełne 25 lat są wyeksploatowani, z uszkodzonymi kręgosłupami w odcinku lędźwiowym i krzyżowym, z zwyrodnieniami kolan ze względu na wysokość niektórych wyrobisk kopalnianych, a raczej brakiem normalnej wysokości tych wyrobisk.
Pracowałem w takich przez 6 godzin, cały czas na kolanach.
O nas również się mówi, aby odebrać nam ten przywilej wcześniejszego odejścia na emeryturę. Ja wam rzeknę, że nie ma fizycznej możliwości, aby 60 latek sprostał trudom pracy w takich warunkach. Oczywiście mam na myśli tych, którzy wykonują pracę fizyczną. Ja pracuję nadal pomimo nabycia praw do wcześniejszej emerytury, ale tylko dlatego że od 7 lat nie muszę pracować fizycznie, gdyż jestem sztygarem, czyli takim kierownikiem zmiany w ścianie wydobywczej.

A ogólnie myślę, że rząd mami ludzi obietnicą lepszych emerytur w przypadku dłuższego okresu pracy. A raczej chodzi o to aby krócej brać świadczenia emerytalne.
W tej materii jedni mówi, że za mało rodzi się dzieci, że nie ma kto pracować na tych szczęśliwców, którzy już emerytami są.
Ale ja przypominam sobie jak wprowadzano reformę emerytalną, że każdy odkłada na swoją emeryturę, więc pytam się dlaczego teraz mów i się, inaczej. Ktoś powie, że przecież odkładane przez pracujących pieniądze a idące na ZUS idą bezpośrednio na wypłatę należnych emerytur, powiem że i owszem, ale część z nas pracowała również za komuny i mnożyliśmy majątek państwa, które ten namnożony majątek zwyczajnie sprzedało, łatając różne dziury. Chcę wykazać, że to państwo rozdysponowało nasz kapitał, który winien być złożony w ZUSie sam się pomnażać . Tego nas jednak pozbawiono i mówi się, że inni muszą na nas pracować.
21.04.2012 15:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
Moderator
Moderator
     
Liczba postów: 4,129
Dołączył: 13.11.2011
Okres: Starożytność
Post: #4
RE: Wiek emerytalny
System emerytalny się "sypie", gdyż polskich dzieci rodzi się coraz mniej.
Drugim elementem problemu jest zarobkowa migracja Polaków do Europy Zachodniej, Południowej i Północnej. Będąc tam legalnie zatrudnionymi - wzbogacają tamtejsze ZUS-y.

Pozdrawiam
poldas
[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Piszę poprawnie; Przynajmniej tak mnie się wydaje.
24.04.2012 00:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Razorblade1967
Unregistered
     
  Okres:
Post: #5
RE: Wiek emerytalny
poldas napisał(a):System emerytalny się "sypie", gdyż polskich dzieci rodzi się coraz mniej.
Drugim elementem problemu jest zarobkowa migracja Polaków do Europy Zachodniej, Południowej i Północnej. Będąc tam legalnie zatrudnionymi - wzbogacają tamtejsze ZUS-y.

Poldas to nie jest takie proste. Faktycznie przyrost naturalny się zmniejsza (czasem nawet do ujemnego), ale jednocześnie nie jest to podstawowy problem. Co z tego, że młodych ludzi byłoby więcej, jak i tak ilość pracy jest ograniczona - z przybytku bezrobotnych, czy ludzi do których dopłaca państwo pożytku nijakiego nie ma. Wprost przeciwnie - państwo (czyli my) do tego dopłaca. Z samego wzrostu liczby dzieci nijakiego pożytku nie będzie.

Moim zdaniem problem leży gdzie indziej - niski poziom życia i zarobków, źle wpływa na gospodarkę i na poziom zatrudnienia. Problem jest gdy kupujemy nowy przedmiot z chwilą gdy stary się zepsuje, a nie wtedy gdy nam się znudzi i chcemy mieć lepszy. Podobnie szeroko pojęta działalnością rozrywkową i rekreacyjną - skoro dużej części społeczeństwa na to w ogóle nie stać, to i ta dziedzina normalnie dająca pracę (i dochody dla systemu) się nie rozwija. Itd. To jest efekt chyba popełnienia wielu błędów przez lata - nastąpiło swego czasu spore zubożenie społeczeństwa, a tym samym dochody sytemu emerytalnego też spadły.

Jest jeszcze jeden problem, który jakoś chyba się mało zauważa. Skrócenie się okresu pracy do emerytury. Kiedyś życie zawodowe (a więc składki) zaczynało się zwykle kilka lat wcześniej. Gro ludzi zaczynało pracę po ukończeniu szkoły zawodowej czyli około 18 roku życia. Obecnie gdy nastąpił niekontrolowany i nadmierny rozwój szkolnictwa wyższego ludzie bardzo często zaczynają zawodowe życie w wieku dwudziestu paru lat. Czyli okres "składkowy" się skraca, bo wiek emerytalny wynosił dalej 60-65 lat, a pracuje się o te 5 lat krócej. Co więcej ta zmiana bynajmniej nie powoduje, że płacone krócej składki są wyższe - bo ludzie po szkołach wyższych często wykonują taką samą pracę co kiedyś ci po szkołach zawodowych, a więc proste prace za niewielkie wynagrodzenie (i nic tego nie zmieni - bo ktoś takowe prace musi wykonywać). Czyli nijakiego zysku nie ma - skrócił się tylko okres "składkowy". Ale składek przecież nie można podnosić, bo i tak są wysokie i zarżnie się tym rynek pracy ... czyli znowu będzie w plecy.

Ja tam z ekonomią mam niewiele wspólnego (to to są tylko moje luźne obserwacje otaczające świata i niekoniecznie słuszne), ale na moje to system się trochę po prostu "zaciął" i dobrego wyjścia z sytuacji chyba nie ma (realnego).
24.04.2012 09:48
Odpowiedz cytując ten post
Offline
Moderator
Moderator
     
Liczba postów: 4,129
Dołączył: 13.11.2011
Okres: Starożytność
Post: #6
RE: Wiek emerytalny
Razorblade1967 napisał(a):Co z tego, że młodych ludzi byłoby więcej, jak i tak ilość pracy jest ograniczona
Wśród dzieci które się nie narodziły a mogłyby, zaistniałby odsetek potencjalnych pracodawców. Proporcjonalnie - wzrost przyrostu naturalnego/dzietności by nie zmniejszył bezrobocia, ale też brak podstaw aby je generował.
Ponadto - Przedmówca przemilczał istotny problem, polegający na ucieczce do bogatszych państw bardziej pracowitych i przedsiębiorczych obywateli III RP.Dzięki nim zyskują cudze ZUS-y i budżety państw.
W to, że nie ma pracy w Polsce, nie bardzo wierzę.
Przykładowo - Grodzki Urząd Pracy w Krakowie, zarejestrował w ubiegłym roku ok. 2500 oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy dla ob. Ukrainy, Białorusi, Mołdowy, Gruzji, wystawionych przez polskich pracodawców działających w samym tylko Krakowie.
Część bezrobotnych to margines społeczny, który nigdzie i nigdy nie będzie pracował - Czyli tzw. żule.
Kolejna ich część sprytnie korzysta z opieki społecznej i pracuje w szarej, czy też czarnej strefie. Przy tym niekoniecznie "kręcą na siebie bata", gdyż znam takie osoby, co nie mają oficjalnej pracy i perspektyw na emeryturę, ale zainwestowali (przykładowo) w nieruchomości.

Pozdrawiam
poldas
[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Piszę poprawnie; Przynajmniej tak mnie się wydaje.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 24.04.2012 18:23 przez poldas.)
24.04.2012 18:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
Student
Zarejestrowani
     
Liczba postów: 195
Dołączył: 01.01.2012
Okres:
Post: #7
RE: Wiek emerytalny
Wiązanie wysokości emerytur (nie tych dzisiejszych, ale tych wypłacanych za parędziesiąt lat) z dzietnością - jest absurdalne, na co zwrócił uwagę Brokok. Według zasad nowego systemu emerytalnego - tak jak nam ten nowy system przedstawiano - przyszły emeryt ma korzystać z pieniędzy, które sam odłożył, a nie ze składek swoich i cudzych dzieci czy wnuków. Po prostu - przyszły emeryt ma być rentierem, który korzysta z odłożonych przez siebie oszczędności.
Parę miesięcy temu widziałem w "Monitorze polskim" informację o aktualnym poziomie bezrobocia w układzie powiatowym. Największe bezrobocie - powyżej 25% - panuje w tych powiatach, które zostały oderwane od dawnego województwa kieleckiego i przyłączone do nowego województwa mazowieckiego. W powiecie szydłowieckim bezrobocie przekracza 34%. Nie słyszałem, żeby tam było jakieś szczególne nasilenie patologii, żulii, warchołów i obiboków (żeby użyć określeń z minionego okresu).
24.04.2012 21:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
Moderator
Moderator
     
Liczba postów: 4,129
Dołączył: 13.11.2011
Okres: Starożytność
Post: #8
RE: Wiek emerytalny
janmusz napisał(a):Wiązanie wysokości emerytur (nie tych dzisiejszych, ale tych wypłacanych za parędziesiąt lat) z dzietnością - jest absurdalne, na co zwrócił uwagę Brokok. Według zasad nowego systemu emerytalnego - tak jak nam ten nowy system przedstawiano - przyszły emeryt ma korzystać z pieniędzy, które sam odłożył, a nie ze składek swoich i cudzych dzieci czy wnuków. Po prostu - przyszły emeryt ma być rentierem, który korzysta z odłożonych przez siebie oszczędności.
II i III Filar - Owszem; Ale nie ten pierwszy, stanowiący 2/3 składek.
janmusz napisał(a):Parę miesięcy temu widziałem w "Monitorze polskim" informację o aktualnym poziomie bezrobocia w układzie powiatowym. Największe bezrobocie - powyżej 25% - panuje w tych powiatach, które zostały oderwane od dawnego województwa kieleckiego i przyłączone do nowego województwa mazowieckiego. W powiecie szydłowieckim bezrobocie przekracza 34%. Nie słyszałem, żeby tam było jakieś szczególne nasilenie patologii, żulii, warchołów i obiboków (żeby użyć określeń z minionego okresu).
Generalnie - Zmiany wewnątrzterytorialne nie powinny generować bezrobocia.
Podejrzewam, że nastąpiło coś, o czym nie wiemy.
Rozpytanie pani z opieki społecznej by tu pewnie wyjaśniło sytuację. One dobrze się orientują.

Pozdrawiam
poldas
[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Piszę poprawnie; Przynajmniej tak mnie się wydaje.
24.04.2012 21:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
Student
Zarejestrowani
     
Liczba postów: 195
Dołączył: 01.01.2012
Okres:
Post: #9
RE: Wiek emerytalny
Szydłowiec jest oddalony od Kielc o 40 km, od Warszawy - o 150 km. Dla miejscowości na obrzeżach powiatu trudności w kontakcie z województwem są jeszcze większe. To działa w obie strony - dla władz województwa działa zasada: "co z oczu, to i z serca". Skądinnąd województwo ze stolicą w Warszawie należało tradycyjnie do najbogatszych w Polsce. Tyle że bogactwo skupiało się w stolicy. I - w znacznej części - było ściągane z prowincji.
Wracając do tematu: wydłużenie terminu przejścia na emeryturę drastycznie zwiększa liczbę rąk do pracy. W żaden sposób nie wpływa natomiast na liczbę miejsc pracy. A zatem: nadwyżka rak do pracy musi jeszcze wzrosnąć. Tę nadwyżkę będą stanowić zarówno bezrobotni, jak i emigranci. I nie jest ważne, czy będą to bezrobotni młodzi, czy starzy. Będą i tacy, i tacy. Będą przedsiębiorcy, którzy będą woleli zatrudniać młodych, zwalniając starych pracowników. Bo początkujący zgodzi się pracować za grosze, a weteran ma już solidną pensję. A więc - czysta oszczędność. I będą też przedsiębiorcy, którzy zatrzymają doświadczonych specjalistów wysokiej klasy, przynoszących dla firmy wymierne efekty ekonomiczne, a nie będą przyjmować młodych, początkujących i niewiele umiejących. Tak czy inaczej - na rynku pracy będzie pogorszenie.
24.04.2012 23:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
Moderator
Moderator
     
Liczba postów: 4,129
Dołączył: 13.11.2011
Okres: Starożytność
Post: #10
RE: Wiek emerytalny
Pracuję na budowach z Gościem, który ma 66 lat aktualnie.
To były górnik. Wiadomo o co chodzi - On już ma emeryturę.
Szef martwi się tylko o to, żeby ktoś umiał go zastąpić.

Podaję tylko jednostkowy przypadek, ale jakże interesujący; Prawda?

Pozdrawiam
poldas
[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Piszę poprawnie; Przynajmniej tak mnie się wydaje.
25.04.2012 00:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz