Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wpływ gospodarki folwarczno-pańszczyźnianej na rozwój demokracji szlacheckiej.
PISARZ WIELKI KORONNY
Zarejestrowani

Liczba postów: 414
Okres: Średniowiecze
RE: Wpływ gospodarki folwarczno-pańszczyźnianej na rozwój demokracji szlacheckiej.
Aaaa... Teraz kapuję Uśmiech Możemy tylko prosić Suppai, aby nam przedstawiła rozwiązanie tej zagadki przez jej historyczkę. Chyba, że ktoś ma jakiś pomysł na to.

"Jak mawiał mój nauczyciel: w szkole są dwa najważniejsze przedmioty - przysposobienie obronne, żeby wiedzieć, jak strzelać i historia, żeby wiedzieć do kogo" - Michał Dielagin, rosyjski polityk i ekonomista
http://www.blog.avehistorica.edu.pl
http://www.avehistorica.edu.pl
27.11.2012 18:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Uczeń
Zarejestrowani

Liczba postów: 4
Okres: Inny
RE: Wpływ gospodarki folwarczno-pańszczyźnianej na rozwój demokracji szlacheckiej.
Otóż, Panowie, Suppai nadal jest głupia w tym temacie. Sorka stwierdziła, że pytanie jest proste i wystarczy się trochę zastanowić. Nie wiem, może powinnam zacząć brać to samo, co ona. W każdym razie, chyba szanowna nadal oczekuje odpowiedzi.
28.11.2012 17:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Początkujący
Zarejestrowani

Liczba postów: 1
Okres: Starożytność
ja też raczej nie widzę żadnego specjalnego powiązania
05.04.2017 22:11
Moderator
Moderator

Liczba postów: 3,764
Ja takie powiązanie widzę.
Szlachcic mający własność liczył się jako realna siła.
Nie tylko w relacjach lokalnych, lecz również jako uczestnik sejmików szlacheckich.
Ci najbardziej zasobni w folwarki szlachcice, to magnaci.
Tych ostatnich było stać na zatrudnienie tzw. szlachty gołoty, bez folwarków, ale z aktualnymi tytułami i teoretycznie pełnoprawnym głosem na sejmikach.
Taką szlachtę gołotę, wykorzystywano za opłatą, do forsowania własnych celów magnaterii.
Nie zawsze to było równoznaczne z realizacją interesów RON jako całości.

Pozdrawiam
poldas
[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Piszę poprawnie; Przynajmniej tak mnie się wydaje.
06.04.2017 19:13
Początkujący
Zarejestrowani

Liczba postów: 2
Też naprawde nie widzę żadnego specjalnego powiązania
23.11.2017 14:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz