książka

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zamach majowy-zło konieczne czy niepotrzebny rozlew krwi?
Profesor
Zasłużony

Liczba postów: 782
Okres: Epoka napoleońska
RE: Zamach majowy-zło konieczne czy niepotrzebny rozlew krwi?
(22.01.2013 11:06)Kozak napisał(a):  Napisałem w „miarę uporządkowanie polityki wewnętrznej”, czyli przykrócenia politycznego awanturnictwa które paraliżowało możliwość przeprowadzenia przemian gospodarczych, zwiększenia dyscypliny w armii oraz ukrócenia korupcji wśród wyższych oficerów. Do tego dodałbym działania kontrwywiadowcze, które umożliwiły zatrzymanie szczególnie sowieckich szpiegów. Ponadto stabilizacja wewnętrzna i rozwój przemysłu stał się argumentem dla zagranicznych inwestorów – oczywiście wielkiego szału nie było, ale wszystko szło w dobrym kierunku.

Zarzucasz niedołęstwo rządom demokratycznym .A Grabski to już może po 1926 roku reformę walutową wprowadzał czy przed? I generalnie co zrobiła ekipa Piłsudskiego? Przywrócenie moralności w polityce? Dobrze ją obrazuje sprawa, ministra Czechowicza. . Co zrobił Piłsudski? Zwymyślał tych, którzy próbowali pociągnąć Czechowicza do odpowiedzialności.
Zwiększenia dyscypliny w armii oraz ukrócenia korupcji wśród wyższych oficerów? Dobór kadry na zasadzie 'ułan nie musi być mądry,starczy jak będzie odważny ,myśleć za niego będzie koń' , nie jest dobrym pomysłem
Przemysł do 1935 leżał i kwiczał .O stopniu rozwoju II RP najlepiej świadczy fakt, że 15% wpływów do budżetu II Rzeczypospolitej pochodziło z niemieckich opłat za tranzyt!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22.01.2013 18:57 przez welder.)
22.01.2013 13:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Magister
Zasłużony

Liczba postów: 594
Okres: Starożytność
Witam ponownie.
Nie zarzucam niedołęstwa lecz doprowadzenie do totalnego chaosu, który nie sprzyjał rozwojowi kraju i scaleniu w jeden organizm ziem z trzech zaborów. Oczywiście, że Grabski przeprowadził reformę przed 1926 roku, ale nim doszło do przewrotu, to ponownie w Polsce zawitała inflacja, ponieważ opozycja miała już dosyć przestrzegania dyscypliny związanej z realizacją przemian ekonomicznych. Inflacje ujarzmiono dopiero za Sanacji.
Dotychczas nie wypowiedziałem się w zakresie moralności i roli w jej „ewentualnym” Przywracaniu przez Piłsudskiego ponieważ nie to było moim zamiarem - w tym dyskusja na temat Czechowicza. Piłsudski był zawsze porywczy, więc wręcz zdziwiłbym się gdyby w latach 1926 -1935 byłoby inaczej, a bezprawne wykorzystywanie środków z budżetu państwa jest czymś obrzydliwym w każdym przepadku, ponieważ jakiekolwiek nadwyżki mogą zostać inaczej spożytkowane.
Jak napisałem. W armii przykrócono korupcję i podniesiono poziom dyscypliny, co skutecznie umożliwiło Piłsudskiemu na trzymanie w ryzach oficerów, natomiast nie wypowiedziałem się pełni na temat doboru kadr – wyjątek to wzmianka o Wieniawie-Długoszowskim. Tak na marginesie. Będąc jednak przy kadrze dowódczej armii, to muszę jednak zwrócić uwagę, że Piłsudski doceniał tych którzy wykazywali się rozumem, wiedzą i polotem taktycznym – jednym z takich oficerów był Stanisław Maczek – żaden ułan ale z krwi i kości piechur.
Oczywiście, że polski przemysł nie mógł dorównać niemieckiemu, sowieckiemu czy też czechosłowackiemu, lecz najmniejsza w tym wina Piłsudskiego i jego ekipy, ponieważ nikt na świcie nie mógł sobie poradzić z Wielkim Kryzysem z lat 1929 – 1933, a który w Polsce był odczuwalny właśnie aż do 1935 roku. W podanym okresie nie mógł też pomóc w jego ujarzmieniu nawet późniejszy twórca planów rozwoju polskiego przemysłu – czyli tak chętnie przez ciebie cytowany Eugeniusz Kwiatkowski.
Jeszcze raz podkreślam – przewrót majowy nie był wybawieniem, lecz zapobiegł całkowitej destrukcji państwa.
Pozdrawiam - Kozak
22.01.2013 14:50
Profesor
Zasłużony

(22.01.2013 14:50)Kozak napisał(a):  .
Jeszcze raz podkreślam – przewrót majowy nie był wybawieniem, lecz zapobiegł całkowitej destrukcji państwa.
Pozdrawiam - Kozak

Musiałbyś najpierw udowodnić,tę potencjalną 'całkowitą destrukcie państwa' zanim napiszesz że zamach czemuś zapobiegł
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22.01.2013 20:41 przez welder.)
22.01.2013 20:15
Magister
Zasłużony

Witam.
Obecnie jest mnóstwo materiałów zarówno potępiających „zamach”, albo dowodzących, że „przewrót” stał się wybawieniem dla RP lub też stwierdzających, iż był jedyną alternatywą dla zahamowania pogłębiającego się chaosu. Osobiście bardziej przekonują mnie argumenty tej ostatniej opcji, a do której nie mam zamiaru nikogo przekonywać, ponieważ w takich miejsca jak to forum, każdy uczestnik dyskusji ma swoje zdanie w każdej sprawie, którego będzie bronił po wsze czasy.
Do tego co już wcześniej napisałem dodałbym jedynie, że takim przysłowiowym detonatorem do pogłębienia istniejącego już chaosu i ewentualnego wybuchu wojny domowej – czym byli zainteresowani sowieci, było ponowne powołanie do władzy Wincentego Witosa. Ponadto dodam, że obawa dokonania zamachu / przewrotu przez wojskowych istniała wcześniej niż faktycznie do niego doszło. W listopadzie 1925 roku po ustąpieniu rządu Władysława Grabskiego, Prezydent Wojciechowski zapytał się ministra spraw wojskowych tego rządu, czy w związku z zaistniałą sytuacją polityczną zamierza dokonać przewrotu. Kim był ten minister ? Ano - generał Władysław Sikorski.
Pozdrawiam - Kozak
26.01.2013 11:30
Profesor
Zasłużony

(26.01.2013 11:30)Kozak napisał(a):  . Osobiście bardziej przekonują mnie argumenty tej ostatniej opcji, a do której nie mam zamiaru nikogo przekonywać, ponieważ w takich miejsca jak to forum, każdy uczestnik dyskusji ma swoje zdanie w każdej sprawie, którego będzie bronił po wsze czasy.
Może sobie pochlebiam , ale nie mam problemów z przyswajaniem i oceną, sensownych argumentów swoich adwersarzy
Cytat: W listopadzie 1925 roku po ustąpieniu rządu Władysława Grabskiego, Prezydent Wojciechowski zapytał się ministra spraw wojskowych tego rządu, czy w związku z zaistniałą sytuacją polityczną zamierza dokonać przewrotu. Kim był ten minister ? Ano - generał Władysław Sikorski.
Pozdrawiam - Kozak
Groźba przewrotu ,była realna przynajmniej od 1923r
27.01.2013 15:52
Magister
Zasłużony

Witam.
(27.01.2013 15:52)welder napisał(a):  Może sobie pochlebiam , ale nie mam problemów z przyswajaniem i oceną, sensownych argumentów swoich adwersarzy
I bardzo dobrze.
Może już czas abyś przedstawił i uzasadnił swoją opinię, czy zamach majowy i rozlew polskiej krwi był złem koniecznym.
Cytat:Groźba przewrotu ,była realna przynajmniej od 1923r
A może i wcześniej. Sytuacja była już dosyć nieciekawa w grudniu 1922 roku.
Pozdrawiam - Kozak
02.02.2013 09:43
Profesor
Zasłużony

(02.02.2013 09:43)Kozak napisał(a):  Może już czas abyś przedstawił i uzasadnił swoją opinię, czy zamach majowy i rozlew polskiej krwi był złem koniecznym.
Zamach majowy nie był według mnie złem koniecznym . Był najzwyklejszym zamachem stanu , spowodowanym autorytarnymi ambicjami Piłsudskiego
Co do wzmocnienia i skonsolidowania zamachem majowym armii polskiej ,to polecam książkę
Robert Citino Niemcy bronią się przed Polską. Ewolucja Taktyki Blitzkriegu 1918–1933
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 02.02.2013 20:17 przez welder.)
02.02.2013 19:47
Magister
Zasłużony

Witam
Czy mógłbyś rozwinąć swoją myśl, przewrót / zamach majowym nie był złem koniecznym .... ?
Oczywiście że był "najzwyklejszym zamachem stanu" - Udanym. Był udanym zamachem stanu tak samo jak ten wojskowy na Litwie w grudniu 1926 roku, polityczny na Łotwie i w Estonii z marca 1934 roku, z maja 1934 roku w Bułgarii, czy też w 1936 w Boliwii. Na pewno przewrotu/ zamachu majowego nie porównywałbym do zamachu stanu z 1922 roku we Włoszech lub nieudanego z 1936 roku w Japonii. W jakimś tam zakresie można się pokusić o porównanie chaosu z lat 20-tych ubiegłego wieku w Polsce z tym w Republice Weimarskiej.
Co do literatury - dzięki za informację, ale największą rzetelność historyczną upatruje w polskich źródłach. W zagranicznych doczytałem się, że Piłsudski jako prezydent RP rządził krajem jak dyktator.
Pozdrawiam - kozak
03.02.2013 09:58
Profesor
Zasłużony

(03.02.2013 09:58)Kozak napisał(a):  Witam
Czy mógłbyś rozwinąć swoją myśl, przewrót / zamach majowym nie był złem koniecznym .... ?
Znaczy się, mam udowodnić że ustrój demokratyczny, jest lepszy od rządów autorytarnych/dyktatory ?

Cytat:Co do literatury - dzięki za informację, ale największą rzetelność historyczną upatruje w polskich źródłach. W zagranicznych doczytałem się, że Piłsudski jako prezydent RP rządził krajem jak dyktator.
Pozdrawiam - kozak

Czasami warto jednak na niektóre sprawy, spojrzeć z boku
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03.02.2013 13:51 przez welder.)
03.02.2013 13:49
Magister
Zasłużony

Cytat:Znaczy się, mam udowodnić że (...)
Ależ Panie Kolego ! Bez przesady.
Chciałbym poznać twój pogląd - jeżeli przewrót / zamach majowy „nie był złem koniecznym”, to w jaki sposób można było zaradzić narastającemu bałaganowi ? Kto mógł tego dokonać ?
Cytat:Czasami warto jednak na niektóre sprawy, spojrzeć z boku
Jasne, tylko wtedy gdy publikacja jest oparta na rzetelnych źródłach,a jej autor zachowuje bezstronność.
Pozdrawiam - Kozak
04.02.2013 20:02
Odpowiedz