książka

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Ziemia Niczyja"
Offline
Moderator
Moderator
     
Liczba postów: 4,217
Dołączył: 13.11.2011
Okres: Starożytność
Post: #1
"Ziemia Niczyja"
Kojarzę ten slogan w kontekście wydarzeń wojennych, co to obie strony konfliktu nie były pewne do kogo należy teren znajdujący się między nimi.
Pisze to w kontekście uchodźców, którzy biwakują na granicy białorusko-polskiej.
Już niegdyś to przerabialiśmy w 1938 roku, kiedy to swoich Żydów Polska wpuścić
nie chciała, a Niemcy postanowili ich wypędzić.
No i mieliśmy taką sytuację;
Cytat: Według raportów Heinricha Himmlera w tym okresie deportowano do Polski około 17 tysięcy Żydów z polskim obywatelstwem, przy czym kilka tysięcy z nich – mając status bezpaństwowców – koczowało na granicy między kordonami wojska niemieckiego i polskiego. Ok. 6 tys. władze polskie umieściły w obozie przejściowym utworzonym na terenie dawnych koszar w Zbąszyniu[1]. Pomocy udzielały im w tym czasie żydowskie organizacje dobroczynne oraz Polski Czerwony Krzyż.

Polenaktion wywołała protesty polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które zagroziło, że w odwecie wydali z Polski obywateli niemieckich. Na skutek tego w Berlinie rozpoczęły się rokowania polsko-niemieckie, a Polenaktion wstrzymano. Żydów, których Niemcy nie zdołali przepędzić przez granicę, zabierano z powrotem w głąb kraju, najczęściej do obozów koncentracyjnych.

W zemście za złe traktowanie jego rodziny Herschel Grynszpan zabił niemieckiego dyplomatę Ernesta von Ratha, co stało się pretekstem do nocy kryształowej.
Czyli Polacy, niechcący dopomogli owej zemście na Żydach.

Ale;
Rozchodzi się o to pojęcie "Ziemi Niczyjej".
Kojarzę iż placówki graniczne sąsiednich państw są oddalone od siebie o kilkaset metrów, jednak rozgraniczenie jest bardziej dokładne.

Pozdrawiam
poldas
[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Piszę poprawnie; Przynajmniej tak mnie się wydaje.
23.08.2021 22:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz