książka

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Beryl vs MSBS
Offline
Profesor
Zasłużony
     
Liczba postów: 758
Dołączył: 14.11.2012
Okres: Epoka napoleońska
Post: #11
RE: Beryl vs MSBS
(07.09.2018 13:34)Razorblade1967 napisał(a):  [quote]

Jeśli "pijesz" do naszej armii to wymiana Beryli na Groty odbędzie się po prostu sukcesywnie,

Czyli na początek,reprezentacyjna,WOT,wojska ekspedycyjne,itd
Wiem że złośliwy jestemDiabeł
08.09.2018 11:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
Uczeń
Zarejestrowani
     
Liczba postów: 34
Dołączył: 01.10.2017
Okres: II wojna światowa
Post: #12
RE: Beryl vs MSBS
(08.09.2018 11:21)welder napisał(a):  Czyli na początek,reprezentacyjna,WOT,wojska ekspedycyjne,itd
Wiem że złośliwy jestemDiabeł
1/ Reprezentacyjna... no w sumie to zabawnie wyszło, że pierwsze karabinki tego typu, które trafiły do WP - to była właśnie wersja reprezentacyjna. Tutaj jednak bym się specjalnie nie dopatrywał niczego niewłaściwego... po prostu ówczesny Batalion Reprezentacyjny WP, bo teraz to (sic!) Pułk Reprezentacyjny był w tej materii w sytuacji wręcz tragicznej. Użytkowane przez lata SKS-y po prostu się rozlatywały (walenie wielokrotne karabinem o ziemię i to o twarde podłoże żadnej broni nie służy), nowych nie mieli skąd wziąć (raczej nie chcieli ze względów politycznych, bo w Rosji jest ich jeszcze sporo w "stanie magazynowym") to musieli dostać jakieś nowe/inne egzemplarze broni - dostali więc reprezentacyjnego Grota. Tak czy inaczej musieli w trybie pilnym jakąś broń kupić.

2/ WOT... no cóż tutaj dużo gadać - polityka i tyle.

3/ "Wojska Ekspedycyjne" - jeżeli to nastąpi to akurat nie byłoby w tym nic dziwnego, to logiczne. Obecnie co prawda WP nie realizuje żadnej misji o charakterze funkcjonowania w "strefie działań wojennych", ale chyba nie jest to dziwne, że gdyby takowa zaistniała to należy wyposażyć żołnierzy w możliwie nowoczesną broń. Inna sprawa, że gdyby to miałoby być "już" to jeszcze byłbym sceptyczny co do Grotów... zanim faktycznie eksploatacja wojskowa egzemplarzy seryjnych nie wykaże ich ewentualnych wad i problemów (a to się zawsze może zdarzyć, jak uczy historia broni strzeleckiej). Jeden "cyrk" z Wistem w Afganistanie chyba nam wystarczy?

Obecnie o ile wierzyć doniesieniom prasowym MON zamówił 53 tys. kbk Grot C 16 FB-M1 z terminem dostawy do 2020. Potem zapewne kolejne zamówienie... ale przecież nie ma pośpiechu, wszak całkiem niedawno dostarczono ostatnie partie Beryli, a więc jest to broń nowa i niezużyta. Nastąpi po prostu naturalna wymiana broni...

Pomijając śmieszność uzbrajania tworzonej dopiero (bo przecież pomimo medialnej wrzawy, to o ile wiem nawet jedna kompania "tego czegoś" nie osiągnęła jeszcze gotowości do działania - najwięcej w tym propagandy, a niewielką partię Grotów przerzucają po Polsce by to ładnie w TV wyglądało) formacji pomocniczej, to zapewne sporo z tego zamówienia trafi do wojsk operacyjnych. W sposób zupełnie naturalny Beryle będą schodzić do jednostek coraz bardziej tyłowych, a najstarsze i najbardziej zużyte będą wycofywane.

Trzeba zdać sobie sprawę, że kwestia karabinka nie jest specjalnie paląca w WP, używane są w miarę nowe i niezużyte Beryle - a inne potrzeby WP (niestety słabo realizowane) są o wiele bardziej palące.

Osobiście to wolałbym, aby nasze WP jeździło nowoczesnym BWP (gąsienicowym, bo kwestia bojowych pojazdów kołowych wydaje się rozwiązana... a w każdym razie rozwiązywana na bieżąco), ale z Berylami - niż gdyby dalej musieli przez lata użytkować przestarzałe i wyeksploatowane BWP-1, ale biegali z Grotami.
16.09.2018 08:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz