książka

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 3 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bizancjum
Offline
Uczeń
Zarejestrowani
     
Liczba postów: 4
Dołączył: 29.10.2011
Okres:
Post: #1
Bizancjum
Cesarstwo bizantyjskie

Wschodnia część Imperium Rzymskiego nazywana później cesarstwem bizantyjskim lub Bizancjum, przetrwała najazdy barbarzyńców z północy. Jego władcy skutecznie zareagowali na nadchodzące zagrożenie. Wzmocnili wojsko oraz ograniczyli samowolę dowódców poszczególnych armii. W sytuacji największego niebezpieczeństwa przekupili wodzów barbarzyńskich którzy za ogromną sumę pieniędzy zrezygnowali z ataku na Bizancjum i skierowali się na zachód. Dzięki temu do większości prowincji należących do cesarstwa bizantyjskiego barbarzyńcy w V w. w ogóle nie dotarli.
Niezniszczone przez najazdy Bizancjum w VI w. przystąpiło do odbudowy dawnego imperium Rzymskiego. Zadania tego podjął się najwybitniejszy władca bizantyjski Justynian I Wielki. Zorganizował silną armię i z jej pomocą opanował Afrykę Północną, część Hiszpanii oraz Italię. Bizancjum odzyskało wówczas silną pozycję.
Dwór Bizantyjski był pełen przepychu. Najbliższe otoczenie cesarza składało się z setek osób. Wśród nich rozpowszechniły się zwyczaje podobne do panujących na dworze Perskim. Władcę darzono ogromną czcią - przed jego obliczem poddani musieli upadać na twarz. Między dostojnikami państwowymi nieustannie trwały walki o wpływy. W celu ich zdobycia często zawiązywano różne spiski . Dlatego odbudowane przez Justyniana cesarstwo okazało się bardzo nietrwałe . Po śmierci władcy podbite wcześniej zachodnie prowincje imperium wróciły po raz kolejny pod panowanie królów barbarzyńskich.
Następcy Justyniana skupili się głównie na obronie swojego terytorium. Od VI w. terenom należącym do Bizancjum ponownie zaczęłi zagrażać barbarzyńcy.
Z północy nadciągały plemiona Słowian, Awarów i Bułgarów. Ze wschodu zaś nacierała potężna armia perska. Bardzo niebezpieczne okazały także najazdy Arabów, którzy w VII i VIII w. zajęli azjatyckich posiadłości bizantyjskich.

Notatka od Cebuś, 11.12.2011 12:52 :

Poprawiono liczne błędy językowe. Proszę pisać staranniej.

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11.12.2011 12:51 przez Cebuś.)
05.11.2011 23:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
Vaffanculo
Zasłużony
     
Liczba postów: 259
Dołączył: 05.12.2011
Okres: Starożytność
Post: #2
RE: Bizancjum
(05.11.2011 23:20)Hades napisał(a):  Bardzo niebezpieczne okazały także najazdy Arabów, którzy w VII i VIII w. zajęli azjatyckiich posiadłości bizantyjskich.

Zajęli wszystkie posiadłości w Afryce, a z azjatyckich ziem wzięli Syrię, Palestynę i Kapadocję.

Popracuj nad ortografią.

Notatka od Cebuś, 11.12.2011 11:06 :

Od upominania względem pisowni czy formy wypowiedzi są moderatorzy. Jeśli masz wątpliwości co do poprawności danego postu to użyj przycisku ''zgłoś''. Dziękuję.

10.12.2011 12:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
PISARZ WIELKI KORONNY
Zarejestrowani
     
Liczba postów: 414
Dołączył: 03.02.2012
Okres: Średniowiecze
Post: #3
RE: Bizancjum
Hades napisał(a):Wschodnia część Imperium Rzymskiego nazywana później cesarstwem bizantyjskim lub Bizancjum, przetrwała najazdy barbarzyńców z północy.
Niemałymi zasługami odznaczyła się tu dyplomacja wschodniorzymska oraz pieniądze. Dzięki temu przekierowali część barbarzyńców na Zachód. Barbarzyńcy z północy atakowali Cesarstwo Zachodniorzymskie, bo tam było bliżej niż wędrować na Bałkany. Co prawda Goci przywędrowali z północy ale osiedlili się na stepach na spory czas przed Wędrówkami Ludów.

"Jak mawiał mój nauczyciel: w szkole są dwa najważniejsze przedmioty - przysposobienie obronne, żeby wiedzieć, jak strzelać i historia, żeby wiedzieć do kogo" - Michał Dielagin, rosyjski polityk i ekonomista
http://www.blog.avehistorica.edu.pl
http://www.avehistorica.edu.pl
31.03.2012 16:01
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
Uczeń
Zarejestrowani
     
Liczba postów: 5
Dołączył: 11.12.2014
Okres: Średniowiecze
Post: #4
RE: Bizancjum
Bardzo fajne powiedzenie z tymi przedmiotami
11.12.2014 14:51
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
Uczeń
Zarejestrowani
     
Liczba postów: 12
Dołączył: 19.05.2016
Okres: Epoka napoleońska
Post: #5
RE: Bizancjum
Bizancjum jak wiadomo było kiedyś mocarstwem było oblężane prze arabów,słowian,arianów,oraz przez Turków ludzie w Bizancjum walcząc cały czas z Wrogami odkryli że jest taka substancja którą można podpalić ogniem w wiadrze i wyrzucić na wrogów Koncepcja na tą Substancje była w 586 rok.n.e Bizancjum walcząc coraz częściej z persami nie dawało sobie rady bo tracili dużo ludzi dlatego chcieli zebrać ludzi do walki ale żeby to zrobić musieli mieć czas którego zbytnio nie mieli.
Bizancjum opłaciło persów żeby na jakiś czas nie atakowali a ludzie w Bizancjum przygotowywali się do kolejnej bitwy Persowie byli przekupieni w 527 roku i byli przekupywani do 545 roku Bizancjum było najbogatszym państwem w całych Włoszech mieli około 90 ton złota czyli 27000 dioclanów oraz srebro i inne kosztowności Konstantynopol po tym jak zajechał do Bizancjum ustanowił tam wiarę chrześcijańską i była to głowna siedziba cesarza 330-395 i była także stolicą włoch a od 395-1453 Stało się Stolicą całego cesarstwa Rzymskiego i miejscem gdzie zagospodarowywano broń a w 1453 Turcy osmańscy zdobyli Bizancjum i nazwali go Istambułem Wtedy Cesarzem Tureckim był Mahomet 2 Zdobywca urodzony 1432-1481 roku Turcy żle traktowali podbitych Bizantyjczyków i dopuścili zaraze do Bizancjum w postaci różnych narodowości Arabowie wiadomo mieli swoje stragany sprzedawali owoce i warzywa,obrazy wszystko co cenne a nawet kradli a i tak mieli większe prawa od Bizantyjczyków byli też tam cyganie oraz Syryjczycy i inne narodowości.
Póżniej nadeszły rządy cesarza Tureckiego Sulejmana 1 Wspaniałego Janczarzy którzy byli posłuszni królowi i byli jego głównymi strażnikami byli także policją Turecką oraz mieli rozkazy żeby patrolować wszystkie okolice w Bizancjum w celu rewizji czy aby na pewno włosi nie sprzedają na czarno oraz byli wysyłani do domu Włocha i go wyganiali bo nie płacił podatku Cesarzowi Tureckiemu więc Sulejman 1 Wspaniały też nie był do końca wporządku włosi mieli dosyć terroru Tureckiego i zamieszkali w Kapadocji miasto należące tylko do włoch to była wyspa na której znajdowała się wielka jaskinia i w środku tej Jaskini wybudowano miasto.
Istambuł był stolicą Turecką było to miejsce niebezpieczne szczególnie nocą kiedy jakiś wariat mógł podbiegnąć i zabić człowieka Sulejman 1 Wspaniały zmarł w 1566 roku Turcja była zawsze nie wporządku odwołam się do traktatu w Buczaczu który był w 1672 pokój Polsko Turecki był 17 pażdziernika 1675 roku a hetmanem Wielkim Koronnym i wybranym na króla był wtedy Jan 3 Sobieski urodzony 1629-1696 ale wracając do Bizancjum Włosi musieli jednak radzić sobie z terrorem tureckim.
26.05.2016 03:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
Moderator
Moderator
     
Liczba postów: 3,833
Dołączył: 13.11.2011
Okres: Starożytność
Post: #6
RE: Bizancjum
Ad. tomgon3;
Cytat: Bizancjum było najbogatszym państwem w całych Włoszech
To tylko jeden "kwiatuszek".
Proszę - Postaraj się dopracować swą wypowiedź.

Pozdrawiam
poldas
[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Piszę poprawnie; Przynajmniej tak mnie się wydaje.
26.05.2016 03:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
Uczeń
Zarejestrowani
     
Liczba postów: 12
Dołączył: 19.05.2016
Okres: Epoka napoleońska
Post: #7
RE: Bizancjum
Porozmawiajmy o tym że dzisiejszy temat będzie o Polsce jak dobrze wiemy Bitwa pod Cedynią a dokładnie w Cydyni koło Cedyni ale tak nazwana była w roku 972 zaś w tym okresie panował książę Polski Mieszko 1 który miał ojca Siemomysła według legendy był on wikingiem ze Skandynawi a jego syn miał przejąć armię ojca po jego śmierci i według legendy Mieszko 1 wypłynął ze Skandynawi z całą hordą twardych wikingów i zaczął podbój ziem które były zagarnięte przez Rusinów i Prusaków a potem Mieszko 1 zrobił porządek z Saracenami na ziemi Polan i nakazał wszystkim dzikim plemionom na terenie dzisiejszej Polski mu służyć Gniezno była to kiedyś pierwsza w histori stolica Polski w okresie kiedy jeszcze nie miała nic można powiedzieć że legendy o wikingach mogą mieć ziarenko prawdy mówiąc naukowym twierdzącym językiem ,,mogą nie być fikcją'' otóż mówią że pochodzimy od wikingów po których ślad zaginął już w 11 wieku i to jest dla mnie prawda jeszcze można wspomieć o przełomowym momencie chrztu Polski który wszedł do najważniejszej historii naszego kraju w roku 966 Wtedy Królem Czech był niejaki Bolesław Czesi to inaczej Pepiki tak byli nazywani otóż chrzest odbywał się w języku łacińskim dlaczego dlatego że Polska miała wejść w Unię Katolicką zaś Mieszko 1 nie przyjął chrztu z rąk Prusów bo nie lubił Cesarza i wiedział że będzie uzależniony od jego Margrabiów miał żonę Dobrawę z którą się ożenił w 965 roku a Dobrawa zmarła w 977 roku Mieszko 1 ożenił się potem z Odą Niemką w roku 989
Bolesław Chrobry urodził się w 967-1025 Mieszko 1 pozwolił sobie zacytować słowa ,,w swoim kraju rządzą na własnych regułach jeszcze wspomiałże Polską będzie rządziła Jedna Wiara i jedna ręka (ręka to inaczej włądza).
Mieszko 1 stworzył Dagome Judex prawa Polski w roku 990-992 zaś wcześniej Niemcy pomyśleli o stworzeniu Leo Solicum wtedy władcą był Schlodwig 1 ur 455-511 król Franków Rupuarskich a Frankowie Rupuarscy to byli Włosi którzy przybyli na ziemię Franków Wracając do Mieszka 1 był to człek sprawiedliwy a przede wszystkim uczciwy ale też cwany w naszych czasach można by było go nazwać Kombinatorem był także Politykiem i dyplomatą bardzo szanował swój lud Pamiętajmy o co walczymy bo sami popadniemy w niepamięć.

Dzisiejszy Temat to Tadeusz Kościuszko (1746-1817)
Tadeusz Kościuszko urodził się pod Podlasiem jako dziecko lubił czytać dzieła odkrywców z dawnych lat książki które opowiadały o historii Krzysztofa Kolumba po angielsku(Christopcher Kolambo) ur 1455-1506 ale wracając do tematu.
Tadeusz Kościuszko od dziecka inspirował się militarią oraz wojskiem chciał nawet się tam zaciągnąć ale miał problem z matką która była bogatą szlachcianką która uważała że jest bogaty w mądrość i nie musi czytać książek to jest błąd każdy wie że książki trzeba czytać o wszystkim co się dzieje na świecie otóż to w nich jest zawarta encyklopedia wiedzy którą wchłaniamy i już wiemy wszystko ale nie wiemy wszystkiego na świecie dlatego się uczymy filozofowie nazwali tą weryfikację informacji (Filozofią)
Tadeusz Kościuszko był na konferencji barskiej wszystko widział jak Król Stanisłąw August Poniatowski jest za tym żeby w Polsce stworzyć religię prawosławną która byłą religią rosyjską ale nie tylko Ukraińcy też uznawali Prawosławie i Białorusini i Litwini.
Książe Czartoryski Poparł Prawosławie w Kraju Polskim i większość szlachciców tak znanych nam zdrajców a ta mniejszość w naszym języku została po prostu olana czyli po naukowemu odseparowana od decyzji bo największą miał monarcha a nasz król był Białorusinem teraz rozumiecie po co był mu tron żeby doprowadzić do haosu w kraju żeby zrobić nam 3 rozbiory które były dla nas ciężką sytuacją w 18 wieku już tłumacze:
1 rozbiór Polski był w 5 sierpnia 1772,2 rozbiór Polski był 8 kwietnia 1776, 3 rozbiór Polski był 9 czerwca 1795 a Tadeusz Kościuszko został aresztowany przez wojska rosyjskie 29 czerwca 1795.
Bitwy:
Bitwa pod Targowicami 17 czerwca 1792,17 lipca 1792 była bitwa pod zieleńcami.
Bitwa pod Racłąwicami po insurekcji Kościuszkowskiej 24 marca 1794 roku 25 marca atak Austriaków wcześniej byli to Niemcy czyli Habsburgowie ale księstwo Austriackie powstało po wojnie Sukcesyjnej w roku 1748 ale wracając do tematu przegrana bitwa w marcu i 4 kwietnia pod Racławicami 1794 i 7 maja przegrana bitwa pod Racławicami 1794 założenie w tym roku Polskich konsylierów było dobrą sprawą bo wojska polskie mogły mieć do pomocy Mieszczan i chłopów oraz Wieśniaków to byli prawdziwi patrioci o co warto walczyć i zadajmy sobie to pytanie ale konkretnie i z sensem na nie odpowiedzmy 3 rozbiory się dopełniły pamiętajmy jedno Rosja zawsze będzie naszym wrogiem a pamiętajmy kto zostanie w naszej Pamięci nie zdrajcy lecz Bochaterowie jednym z nich był niejaki Napoleon Bonaparte który pokonał Prusy i Rosjan z ziem Polskich i stworzył z tego księstwo warszawskie które było stworzone wcześniej przez Józefa Wybickiego w roku 1794 a przez napoleona w roku 1806 następny temat to będzie rozszerzona historia Francji no żegnam historyków i rzycze miłej lektury
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.05.2016 12:33 przez tomgon3.)
27.05.2016 23:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz