książka

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Historia działaczy PPS
Hobbysta
Zarejestrowani

Liczba postów: 123
Okres: Inny
Gwiazdka RE: Historia działaczy PPS
(26.02.2018 20:02)welder napisał(a):  Jak mało człowiek wie.Nigdy bym się nie spodziewał, że taki miły pan latał z majchrem, a na dodatek robił z niego użytek. Większość ludzi kojarzy go jako dziadka z procesu 16

No istotnie.

Nie do końca był on miłym panem i nie chodzi mi tu o morderstwo na Tarantowiczu czy przekręty majątkowe na rzecz PPS ale raczej o sposób bycia Pużaka.

Miły czy nie był jednak postacią wybitną co jednak nie zmienia tego że i mało wybitne rzeczy faktycznie robił.
takie dwa materiały podsunę (w jednym troszkę się udzielam)
https://www.youtube.com/watch?v=oxDzvrwY0tE
https://www.youtube.com/watch?v=ZVLNhuXFF6k&t=129s

Pozdawiam
Przemek Leniak
26.02.2018 22:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Profesor
Zasłużony

Liczba postów: 782
Okres: Epoka napoleońska
RE: Historia działaczy PPS
Czym był jest PPS,to socjaliści, narodowcy,coś innego?Przeczytałem parę artykułów i sprawa się zagmatwała. Ciężko w historii polski, znaleźć partie z tyloma odłamami,frakcjami i Bóg wie czym jeszcze. Dzisiaj ta partia praktycznie nie istnieje,kto zadał ''coup de grâce'' Lata 90te raczej odpadają,Ikonowicz i spółka wyciągnęli tylko poduszkę z pod trupa,to stało się wcześniej.Kto więcej zaszkodził dla PPS,Osóbka Morawski czy Ciołkosz z Zarembą?
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.02.2018 09:34 przez welder.)
27.02.2018 14:48
Hobbysta
Zarejestrowani

Liczba postów: 123
Okres: Inny
RE: Historia działaczy PPS
Ha zadałeś trudne pytanie ;-)
Istotnie odłamów PPS-u było co niemiara.
Wbrew pozorom PPS wciąż istnieje choć praktycznie i faktycznie właściwie nie ma o czym mówić.
W założeniu to miała być partia łącząca różne grupy socjalistów godzące się co do kilku elementów programowych z których kluczowy był element dotyczący niepodległości Polski jako państwa.
Kto zaszkodził? Kto wbił missericordię?
Myślę że nie była to jedna osoba ani nawet frakcja.
Chodzi o to że każdy chciał PPS urobić na własną modłę
Dotyczy to i Piłsudskiego i Ciołkosza i Hurwitza czy Fuchsa i Osóbki i Zaremby i Ikonowicza i Pużaka
Może nawet i Mendelsona i Mulaka?
z tymi dwoma ostatnimi może przesadziłem...
W każdym razie PPS przegrywała zawsze sama ze sobą
Chciał być zbyt jednolita jak na byt który łączyć miał tak różne żywioły
Bo faktycznie i socjaliści i narodowcy i komuniści i anarchiści i Bóg wie kto jeszcze...
Zarazem i demokraci i puczyści i terroryści i pacyfiści...
Kiedyś jeden z emigracyjnych działaczy tłumaczył mi że PPS to po pierwsze Polska czyli niepodległość po drugie Partia czyli demokracja po trzecie Socjalistyczna czyli sprawedliwość aczkolwiek póki co podobno nie udało się osiągnąć nawet tego co po pierwsze być miało ;-)

Pozdawiam
Przemek Leniak
27.02.2018 23:59
Odpowiedz