książka

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 3 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Justynian I Wielki [Postać Historyczna]
Offline
Uczeń
Zarejestrowani
     
Liczba postów: 4
Dołączył: 29.10.2011
Okres:
Post: #1
Justynian I Wielki [Postać Historyczna]
Justynian I Wielki [ 483-565r. ]
Był jednym z najwybitniejszych cesarzy bizantyjskich. Swoje prawie czterdziestoletnie panowanie rozpoczął w 527r. Władca kazał spisać obwiązujące wówczas przepisy prawa rzymskiego. W ten sposób powstał zbiór zasad prawnych zwany Kodeksem Justyniana. Dzieło to miało duży wpływ na rozwój prawa europejskiego w kolejnych stuleciach. Po uporządkowaniu spraw wewnętrznych państwa Justynian próbował odbudować potęgę cesarstwa rzymskiego, zajmując wiele dawnych prowincji Ponadto z rozkazu cesarza wybudowano liczne świątynie, w tym kościół Mądrości Bożej, oraz akwedukty, drogi, mosty i łaźnie publiczne. Po śmierci Justynian został ogłoszonym świętym.
05.11.2011 23:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
Vaffanculo
Zasłużony
     
Liczba postów: 259
Dołączył: 05.12.2011
Okres: Starożytność
Post: #2
RE: Justynian I Wielki [Postać Historyczna]
Moim zadaniem Justynian I Wielki był najwybitniejszym władcą Bizancjum. Uzależnił od siebie całą Italię, Gibraltar i Państwo Wandalów. Jednak dużą rolę w jego rządach sprawowała jego żona, cesarzowa Teodora. Gdybyśmy popatrzyli na tą sprawę z innej perspektywy to Teodora odbiera mu część zasług.
07.12.2011 16:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
Uczeń
Zarejestrowani
     
Liczba postów: 5
Dołączył: 26.10.2014
Okres: Średniowiecze
Post: #3
RE: Justynian I Wielki [Postać Historyczna]
Justynian, ponieważ dążył do restauracji dawnego Cesarstwa, podbijając ogromne tereny, wprowadzając Kodeks, potrafił stłumić wewnętrzne powstanie ,,Nika" (wprawdzie to Teodora miała tutaj duży głos, ale posłuchał jej, przy czym umocnił swoją pozycję). Drugie miejsce Herakliusz - dzielnie bronił przede wszystkim wschodnie granice Imperium przed najazdami Sansanidów a sztandarowy przykład to rozbicie ich pod Niniwą w 627 roku. Poza tym umocnił wiarę ludu, zdobywając relikwie Krzyża Świętego, odbijając go z rąk jakichś tam wschodnich poganów, nie pamiętam nazwy. Równie dobrymi władcami, którzy są pozytywnie oceniani to władcy z dynastii macedońskiej, którą zapoczatkował Bazyli I Bulgarobojca. Nie wiem czy wiecie, ale władca ten w młodości był zwykłym stajennym, ale w wyniku jakichś tam wydarzeń zaszedł tak daleko (nie pamiętam jakich). Dynastia ta potrafila spowodowac otrzasniecie sie z klesk zadanych przez Arabow ( w 9 wieku utracono Korsyke, Sycylie, Sardynie). Najlepszym cesarzem z tego okresu był Bazyli II Bulgarobojca, ktory unicestwil Carstwo Bulgarskie.
26.10.2014 15:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz