książka

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nietypowe narzędzia i metody walki
Offline
Profesor
Zasłużony
     
Liczba postów: 692
Dołączył: 09.12.2011
Okres: Starożytność
Post: #31
RE: Nietypowe narzędzia i metody walki
Piękny, nie Uśmiech ? Taki trochę steampunkowy, można powiedzieć...

Nie widać tego dobrze na zdjęciu, ale clou wynalazku Malleta leżało w tym, że lufa nie była monolityczna (!). Składała się z kilku pierścieniowych sekcji, ściągniętych razem wzdłużnymi sztabami zamocowanymi do pierwszego i ostatniego pierścienia (wylotowego i dennego) i do transportu miała być rozbierana. To zdecydowanie nie jest dobry pomysł, a już na pewno nie w ówczesnej technologii.

Cytat:Mimo zaliczenia serii testów, nigdy nie został użyty w walce.

To stwierdzenie wymaga jednak pewnego komentarza. W związku z bankructwem zakładów które miały zbudować moździerz, prace przeniesiono do innych, co spowodowało oczywiście opóźnienie i ostatecznie działo Malleta dostarczono w maju 1857 - już po zakończeniu wojny krymskiej.

I w kwestii tego zaliczenia serii testów też byłbym wstrzemięźliwy. Wiki podaje dość precyzyjnie, że próbne strzelania prowadzono w dniach 19.X.1857, 18.XII.1857, 21.VII.1858 i 28.VII.1858, przy czym każdy z testów zakończył się rozerwaniem lufy. Łącznie oddano 19 strzałów, uzyskując maksymalną szybkostrzelność 4/h. Niby można też na to optymistycznie spojrzeć, najwyraźniej lufę łatwo się naprawiało, wymieniając te rozerwane sekcje. Ale w warunkach bojowych pewnie już nie byłoby tak wesoło, nie obeszłoby się pewnie bez ofiar wśród personelu, poza tym tak częste awarie znacznie osłabiałyby efektywność.

Pozdrawiam
Speedy
(Ten post był ostatnio modyfikowany: Wczoraj 22:59 przez Speedy.)
Wczoraj 22:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz