książka

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pierwsze fotografie
Offline
Uczeń
Zarejestrowani
     
Liczba postów: 24
Dołączył: 03.12.2013
Okres: Historia XIX wieku
Post: #1
Pierwsze fotografie
Moje zapytanie dotyczy, jak wyglądało fotografowanie w XIXw. techniką kolodionową. Czy była to metoda łatwa, czy trudna w praktyce? Fotografowanie przyjemne czy też nie? No i jak wyglądały aparaty do tej metody? Z jakich części się składały? Czy można jeszcze gdzieś taki zabytkowy aparat kupić?
29.05.2014 19:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
PISARZ WIELKI KORONNY
Zarejestrowani
     
Liczba postów: 414
Dołączył: 03.02.2012
Okres: Średniowiecze
Post: #2
RE: Pierwsze fotografie
W internecie jest sporo materiałów na ten temat.

Oto fragment artykuły "Metoda kolodionowa. XIX wieczna technika fotograficzna" zamieszczonego w Gazecie Lubelskiej:

Cytat:"Technika mokrej płyty kolodionowej, zwana Wet Plate, jest jedną z najstarszych technik fotograficznych. Odkrył ją w 1851 roku Anglik Frederick Scott Archer. Zmarł sześć lat później w zupełnej biedzie, bo nie mógł ze swego pomysłu czerpać korzyści - nie opatentował wynalazku. Jak czytamy w opracowaniach, płytka szklana (negatyw) musi być ręcznie pokryta kolodionem (roztwór nitrocelulozy, eteru i alkoholu), następnie uczulona azotanem srebra, naświetlona kiedy jest jeszcze mokra (wysuszona traci czułość), natychmiast wywołana, a na koniec utrwalona w cyjanku potasu. Po wysuszeniu lakieruje się powierzchnię płytki szklanej mieszanką stabilizatora i oleju lawendowego. Co ważne, technika ta jest nieprzewidywalna, efekty są poniekąd przypadkowe i zaskakujące. Mówi się o niej, że jest kapryśna a zarazem magiczna.

Najsławniejszym fotografikiem posługującym się współcześnie tą metodą, który wprowadził ją do artystycznego i komercyjnego obiegu, a także nadaje jej filozoficzną interpretację - jest Ken Merfeld, artysta mieszkający w Culver City w Kalifornii. Jego fotografie pojawiają się w Vogue, Harper's Bazaar, Mademoiselle, Angeleno, Zoom czy Los Angeles Magazine. Merfeld mówi, że "mokra metoda kolodionowa stara się dotrzeć do wewnętrznej prawdy o człowieku; nie interesuje się jego fasadą. Dąży do uchwycenia autentycznej emocji, a nie fantazyjnego uniesienia. Ta prowokacyjna prawda pojawia się na kawałku zwykłego szkła. Każdy kawałek jest wyjątkowy i obejmuje niedoskonałość w swej interpretacji. Ten wspaniały proces jest prosty, z zarazem złożony, piękny a jednak nie idealny, klasyczny a zarazem ponadczasowy. Jest dla mnie jak opera najbardziej osobistego rodzaju. Muszę to robić".

Cały tekst: http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,35640,8...z33BeOeoRK


Charakterystyczną cechą mokrego kolodionu jest to, że cały proces należy wykonać w ciągu 15-20 minut gdy warstwa kolodium pokrywającego płytkę jest jeszcze mokra, gdyż po tym czasie zasycha i dalsza jej obróbka chemiczna nie jest możliwa.

"Jak mawiał mój nauczyciel: w szkole są dwa najważniejsze przedmioty - przysposobienie obronne, żeby wiedzieć, jak strzelać i historia, żeby wiedzieć do kogo" - Michał Dielagin, rosyjski polityk i ekonomista
http://www.blog.avehistorica.edu.pl
http://www.avehistorica.edu.pl
30.05.2014 10:49
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
Uczeń
Zarejestrowani
     
Liczba postów: 24
Dołączył: 03.12.2013
Okres: Historia XIX wieku
Post: #3
RE: Pierwsze fotografie
Czyli nie było to proste ani przyjemne, aczkolwiek w tych czasach jeśli ktoś robił takie zdjęcia to pewnie był ważną osobą. Bo nie sądzę, aby każdy zjadacz chleba miał możliwość robienia takich zdjęć w XIXw. Fascynujące były te początki wszystkiego m.in. fotografii, wszystko cieszyło, bo coś odkryto w czasach gdy nie było praktycznie nic. Mimo że to tylko metoda kolodionowa, radość z takich zdjęć i aparatu nieporównywalna do dzisiejszej. Dzisiaj wszyscy wszystko mają, ganiają nie wiadomo już za czym a i tak nic ludzi nie potrafi cieszyć. Nie to co XIXw. inny smak życia...
03.06.2014 18:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz