książka

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wenecja - imperium kupieckie
Offline
Vaffanculo
Zasłużony
     
Liczba postów: 259
Dołączył: 05.12.2011
Okres: Starożytność
Post: #1
Wenecja - imperium kupieckie
Wenecja to najprawdopodobniej najlepiej rozwijające się miasto w Italii w średniowieczu. W późnym okresie posiadała wschodnią nizinę padańską, Dalmację oraz liczne wyspy porozrzucane po wschodniej części Morza Śródziemnego. Wenecja miała najsilniejszą flotę w ówczesnym świecie (chyba, że bierzemy pod uwagę Chińczyków i ich boachuany). Kupcy mieli tyle pieniędzy, że zdołali przekonać krzyżowców, aby splądrowali Konstantynopol podczas IV krucjaty. Co wiecie więcej o mieście na wodzie i jego państwie?
11.12.2011 00:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
Magister
Zasłużony
     
Liczba postów: 405
Dołączył: 13.11.2011
Okres: Starożytność
Post: #2
RE: Wenecja - imperium kupieckie
Cóż Wenecja niesamowicie wzbogaciła się podczas wypraw krzyżowych gdyż zaopatrywała krzyżowców w przeróżne rzeczy m.in. w uzbrojenie co było wielce dochodowym zajęciem.
Warto też dodać iż prowadziła wojny z innym państwem-miastem kupieckim a mianowicie Genuą.

Nie ma zbrodni, gdy nie przeżyje żaden świadek.
11.12.2011 10:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
Uczeń
Zarejestrowani
     
Liczba postów: 5
Dołączył: 26.10.2014
Okres: Średniowiecze
Post: #3
RE: Wenecja - imperium kupieckie
(11.12.2011 00:55)Oskarius napisał(a):  Wenecja to najprawdopodobniej najlepiej rozwijające się miasto w Italii w średniowieczu. W późnym okresie posiadała wschodnią nizinę padańską, Dalmację oraz liczne wyspy porozrzucane po wschodniej części Morza Śródziemnego. Wenecja miała najsilniejszą flotę w ówczesnym świecie (chyba, że bierzemy pod uwagę Chińczyków i ich boachuany). Kupcy mieli tyle pieniędzy, że zdołali przekonać krzyżowców, aby splądrowali Konstantynopol podczas IV krucjaty. Co wiecie więcej o mieście na wodzie i jego państwie?


Kolego, Wenecja owszem przychylnie patrzyla na pomysl spladrowania Konstantynopolu, ale rowniez papiestwo. Krzyzowcy nie mieli jak sie tam dostac, wiec poprosili o pomoc Wenecje. Ta chciala zbyt duzo zlota , wiec Krzyzowcy nie byli w stanie tego spelnic, wiec podjeto probe innego rozwiazania - Wenecja powiedziala, ze jesli odbija Zadar, ktory byl pod panowaniem krola Wegier, wtedy ich przewiozą. I tak sie stalo, podbili Zadar. Jednak wtedy tez, pojawil sie syn obalonego Izaaka IV Angelosa - Aleksy IV, w zamian za unie koscielna, i pieniadze obalic trzeba aktualnego Aleksego III tak sie stalo. Nie majac z czego zaplacic, Krzyzowcy obalili Aleksego IV ktory zostal cesarzem (jego ojciec w konsekwencji nim nie zostal, bo zostal oslepiony, a wiec jego syn), a przez Krzyzowcami pojawila sie nowa perspektywa, zostajemy tutaj. Wladca zostal Baldwin z Flandrii, a cesarstwo przetrwalo do 1261.


Odnosnie Wenecji - powstala bodajze w polowie 8 wieku, jako samodzielne panstwo, wczesniej pod egida Bizancjum. Najdluzsza republika trwajaca nieprzerwanie. Na krucjatach wyszla znakomicie, poniewaz bardzo sie wzbogacila i pienieznie i terytorialnie (dalmacja, wysepki itd.) Wladca byl doza, wybierany dozywotnio z wplywych rodow. Ogolnie przetrwala do 1797 po traktacie w Campio Formio (Napoleon z austriakami) zostala wchlonieta do Austrii.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26.10.2014 16:37 przez gzesiuu.)
26.10.2014 15:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz