książka

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wybuch Rewolucji
Offline
Uczeń
Zasłużony
     
Liczba postów: 52
Dołączył: 28.10.2011
Okres: Polska pod zaborami
Post: #1
Wybuch Rewolucji
Obrady Stanów Generalnych rozpoczęły się 5 maja 1789 r. w Wersalu. Zgodnie z zamierzeniami Ludwika XVI podczas posiedzenia miały być uchwalone wyłącznie nowe podatki. Jednak reprezentanci stanu trzeciego - głownie zamożni mieszczanie - dążyli do podjęcia kwestii dotyczących gruntownych zmian w państwie.
Mimo, że w obradach Stanów Generalnych miały brać udział wszystkie trzy stany, król od początku lekceważył przedstawicieli stanu trzeciego. Nie zezwolil m.in. na uczestnictwo we wspólnym posiedzeniu z duchowieństwem i ze szlachtą. Wówczas zbuntowany stan trzeci ogłosił się Zgromadzeniem Narodowym, czyli reprezentacją całego narodu. Kiedy król pod pozorem remontu zamknął przed buntownikami salę obrad, zajęli oni salę do gry w piłkę. Wkrótce do Zgromadzenia Narodowego zaczęli dołączać także przedstawiciele duchowieństwa i szlachty. Wspólnie ze stanem trzecim zadeklarowali, że celem ich spotkania ma być uchwalenie konstytucji. Dlatego Zgromadzenie Narodowe zostało nazwane Zgromadzeniem Konstytucyjnym, czyli Konstytuantą.
Król rozpoczął wówczas mobilizację armii w okolicach Paryża i Wersalu. Wywołało to niepokój wśród mieszczan, którzy obawiali się, że władca zamierza zaatakować Konstytuantę, a także ostrzelać Paryż z dział znajdujących się w twierdzy w Bastylii. W tej sytuacji Zgromadzenie powołało w mieście oddziały milicji, które wyposażono w karabiny oraz piki. W dniu 14 lipca 1789r. uzbrojony tłum zaatakował i zdobył Bastylię. Szturm na słynne więzienie będace symbolem absolutyzmu monarchy, uznaje się za początek rewolucji nazywanej Wielką Rewolucją Francuską. Przerażony tymi wydarzeniami król obiecał wycofać z Paryża swoje wojska oraz zalegalizować milicję jako Gwardię Narodową. Na jej czele stanał znany z udziału w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych generał Marie Joseph de La Fayette. Ponadto sam władca powrócił z Wersalu do Paryża i na znak pojednania z buntownikami przypiął do kapelusza symbol rewolucji - trójkolorową kokardę.
W tym samym czasie zamieszki zaczęły wybuchać również w prowincjach. Dochodziło tam do masowych powstań chłopów, którzy atakowali siedziby szlachty i duchowieństwa oraz niszczyli archiwa dokumentujące ich obciążenia wobec dworów.

http://www.sagepark.pl/
04.11.2011 20:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
PISARZ WIELKI KORONNY
Zarejestrowani
     
Liczba postów: 414
Dołączył: 03.02.2012
Okres: Średniowiecze
Post: #2
RE: Wybuch Rewolucji
Rewolucji by nie było gdyby Ludwik XVI od razu rozprawił się z opozycją, czyli pokazał kto tu rządzi. A ten czekał nie wiadomo na co i gromadził siły zamiast działać.

Zeus napisał(a):W dniu 14 lipca 1789r. uzbrojony tłum zaatakował i zdobył Bastylię. Szturm na słynne więzienie będące symbolem absolutyzmu monarchy, uznaje się za początek rewolucji nazywanej Wielką Rewolucją Francuską.
Z tego co mi się kojarzy to garnizon był niewielki więc nie było trudno ją zdobyć.

Zeus napisał(a):Przerażony tymi wydarzeniami król obiecał wycofać z Paryża swoje wojska oraz zalegalizować milicję jako Gwardię Narodową.
Skutki błędu na początku.

"Jak mawiał mój nauczyciel: w szkole są dwa najważniejsze przedmioty - przysposobienie obronne, żeby wiedzieć, jak strzelać i historia, żeby wiedzieć do kogo" - Michał Dielagin, rosyjski polityk i ekonomista
http://www.blog.avehistorica.edu.pl
http://www.avehistorica.edu.pl
31.03.2012 20:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offline
Uczeń
Zarejestrowani
     
Liczba postów: 32
Dołączył: 30.11.2011
Okres: Inny
Post: #3
RE: Wybuch Rewolucji
(31.03.2012 20:23)natchor napisał(a):  Z tego co mi się kojarzy to garnizon był niewielki więc nie było trudno ją zdobyć.
Ponadto według moich informacji bronili jej głównie weterani wojenni, a po szturmie uwolniono zaledwie kilku więźniów.

Ja bym może cofnęła się aż do Zgromadzenia Notabli, zwołanego przez króla w 1787 roku- o ile dobrze pamiętam. Władca ustanowił zebranie duchowieństwa i szlachty, żeby uchwalić powszechny podatek gruntowy. Nic z tego nie wyszło, dlatego postanowił zwrócić się z tym samym problemem do Stanów Generalnych, które miały być zwołane po raz pierwszy od 1614 roku.

Jeszcze a propos króla, taka ciekawostka, która dość dobitnie pokazuje jakim człowiekiem był Ludwik XVI. Otóż 14 lipca, w dniu szturmu na Bastylię, w swoim pamiętniku zapisał: "Nic", ponieważ tego dnia nie zorganizowano polowania, będącego jedną z głównych rozrywek władcy, którą zresztą uwielbiał.

"Nie mówcie mi, że nie można przezwyciężyć okrucieństwa historii.
(...) Nie mówcie mi, że kłamstwa mogą trwać wiecznie.
Zapytajcie Polaków. Oni wiedzą"

Roger Cohen
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 01.04.2012 14:24 przez Shar.)
01.04.2012 14:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz